Urodzony w roku 1927, był synem wojskowego, w chwili wybuchu II wojny światowej miał 12 lat. W 1944 jako 17-latek walczył w Powstaniu Warszawskim, został ranny i wzięty do niewoli. Koniec wojny zastał go w stalagu w Altengrabowie. Na Zachód wyjechał, w obawie przed represjami dotykającymi żołnierzy AK.
Zaraz po przybyciu do Lubania, związany był z pierwszym lubańskim radiowęzłem. Pracował także nad budową jednej z pierwszych w Polsce stacji przemiennikowych do odbioru sygnału telewizyjnego ze Ślęży. Przez wiele lat kierował radiowo-telewizyjną stacją nadawczą w Nowej Karczmie. W roku 1989 był filarem inicjatywy stworzenia pierwszej w Polsce lokalnej telewizji naziemnej „Studio S”. Dzięki swojej wiedzy technicznej i zapleczu sprzętowemu przez wiele lat wraz z synami zapewniał ciągłość emisji programu.
Pasjonujące losy życiowe Wacława Sławińskiego inspirowały wielu dziennikarzy lokalnych i regionalistów. Chętnie dzielił się wspomnieniami na spotkaniach i pogadankach z młodzieżą. Jako jedyny z tego regionu powstaniec, został zaproszony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego do udziału w centralnych obchodach 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Nazajutrz po powrocie uczestniczył w lubańskich obchodach rocznicy tego patriotycznego zrywu, gdzie był jednym z gości honorowych odsłaniających tablicę pamiątkową.
Pogrzeb śp. Wacława Sławińskiego odbędzie się 25 maja o godz. 13:30 na Cmentarzu Komunalnym w Lubaniu.
Link do artykułu „Historia powstańca z Lubania”, Nowiny Jeleniogórskie
Napisz komentarz
Komentarze