Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 25 listopada 2024 13:46
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

81. rocznica śmierci marszałka Piłsudskiego

W czwartek przypada 81. rocznica śmierci Pierwszego Marszałka Polski. Józef Klemens Piłsudski zmarł 12 maja 1935 r. w wieku 67 lat. Ciało Marszałka spoczęło w krypcie na Wawelu, natomiast jego serce pochowano wraz z prochami matki na cmentarzu na Rossie w Wilnie.
81. rocznica śmierci marszałka Piłsudskiego

Piłsudski zmarł w 9. rocznicę tzw. przewrotu majowego, do którego doszło w 1926 r. Tego dnia oddziały deklarujące lojalność wobec marszałka wkroczyły do Warszawy. Piłsudski, który podówczas nie pełnił żadnej funkcji publicznej, w wywiadach ostro krytykował nowy rząd Wincentego Witosa, będący koalicją endecji i ludowców z PSL „Piast”. Marsz miał być manifestacją polityczną – Piłsudski liczył, że w ten sposób nakłoni prezydenta Wojciechowskiego do ustępstw i doprowadzi do odwołania gabinetu. Tymczasem prezydent i rząd nie ugięli się. Wybuchły bratobójcze starcia, które potrwały trzy dni. W wyniku walk zginęło 379 osób, w tym liczni cywile. Ostatecznie Witos podał się do dymisji, a Wojciechowski złożył urząd.

Józef Piłsudski pochodził z Litwy, był potomkiem rodziny szlacheckiej o tradycjach patriotycznych. Przebywał na Syberii jako zesłaniec. Po powrocie do Wilna organizował ruch konspiracyjny o charakterze niepodległościowym i socjalistycznym. Związany z Polską Partią Socjalistyczną, przeprowadzał akcje zbrojne (np. napad na rosyjski pociąg z pieniędzmi pod Bezdanami). Następnie organizował grupy paramilitarne na terenie zaboru austriackiego. Na ich bazie powstały Legiony Polskie, które walczyły w I wojnie światowej u boku Austro-Węgier. Pod koniec wojny osadzony w twierdzy w Magdeburgu, powrócił 10 listopada 1918 r. do Warszawy i z rąk Rady Regencyjnej przejął władzę nad Wojskiem Polskim. Po ustąpieniu regentów Naczelnik Państwa i Naczelny Wódz w wojnie 1920 r. Po śmierci prezydenta Narutowicza odsunął się od czynnej polityki. Powrócił w maju 1926 r. i w wyniku zamachu stanu przejął pełnię władzy w Polsce, którą sprawował do śmierci. Współtwórca systemu rządów autorytarnych zwanego sanacją.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama