Tegoroczne obchody rozpoczęły się od projekcji filmu, który jest uzupełnieniem książki „Od Hartmannsdorfu do Miłoszowa" wydanej przez Stowarzyszenie Zamek Czocha. Książki opowiadającej historię jednego z wielu obozów koncentracyjnych powstałych w czasach II Wojny Światowej.
„Na mapie obozów stworzonych przez system nazistowski, obóz Hartmannsdorf to zaledwie mała wysepka. Nie wyróżniał się niczym szczególnym. Dla części więźniów był jedynie kolejnym koszmarnym przystankiem w ich wędrówce przez różne miejsca uwięzienia. Dla niektórych była to niestety końcowa stacja.(...) Dla każdego kto przeszedł przez obóz było to jedno z najbardziej traumatycznych i tragicznych doświadczeń w życiu.(...) Ci, którym udało się przeżyć wracali do domów okaleczenia czasem na ciele, ale zawsze na duszy – czytamy we wstępie do książki.
Podczas uroczystości odsłonięto pomnik upamiętniający więźniów obozu Gross-Rosen, filia Hartmannsdorf 1944-1945. – Odsłonięty granitowy pomnik, ma symboliczne znaczenie, gdyż został pozyskany z tego samego złoża, co pobliska Rogoźnica. Tam podczas wojny zlokalizowano kamieniołom główny Gross-Rosen, w którym pracowali więźniowie. Więźniowie obozu Hartmannsdorf pracowali w zakładach metalowych oraz przy drążeniu sztolni zlokalizowanych na obrzeżach dzisiejszego miasta Leśna.
Gośćmi honorowymi były rodziny byłych więźniów, m. in. rodzina doktora Zygmunta Kuliga, obozowego lekarza-więźnia, który pozostał w obozie do końca, ratując ostatnich współwięźniów. Był też ostatni żyjący więzień obozu Hartmannsdorf, 96 letni Roman Gierka, który opowiedział zebranym poruszające historie o okrucieństwach do jakich dochodziło w tym miejscu. W uroczystości udział wzięli Starosta Walery Czarnecki, wicestarosta Wojciech Zembik, burmistrz Leśnej Mirosław Markiewicz. Harcerze, rodziny więźniów obozu oraz licznie zebrani mieszkańcy Miłoszowa. Wszyscy otrzymali bezpłatnie egzemplarze książki Arbeitslager Hartmannsdorf – zapomniana filia KL Gross-Rosen”.
Dla osób, które zechcą otrzymać egzemplarz książki Janusza Skowrońskiego i Doroty Sula „Arbeitslager Hartmannsdorf zapomniana filia kl Gross-Rosem” mamy przygotowane cztery jej egzemplarze. Aby otrzymać książkę należy podać obecną nazwę wioski Hartmannsdorf. Maile prosimy kierować na adres [email protected].
Napisz komentarz
Komentarze