Odpowiedzi banków na zapytania Urzędu dostępne są na stronie internetowej www.finanse.uokik.gov.pl.
Jak poinformował UOKiK we wtorkowym komunikacie prasowym, kolejne dwa banki: Getin Noble Bank i Credit Agricole Bank Polska, rozliczając kredyty we frankach szwajcarskich, mogły naruszać umowy zawarte z konsumentami. Banki dobrowolnie zobowiązały się do zmiany praktyk zakwestionowanych przez UOKiK.
„Getin Noble Bank i Credit Agricole Bank Polska będą uwzględniały ujemną stawkę LIBOR przy obliczaniu oprocentowania kredytów, gdy jej wartość bezwzględna przewyższy wartość marży” – podkreślono w informacji UOKiK.
Oznacza to, że ujemne odsetki należne kredytobiorcom będą pomniejszać bieżące raty kredytów lub pożyczek. Banki mają też stopniowo zwracać klientom kwoty naliczone i pobrane w okresie kiedy nie uwzględniały ujemnej stawki LIBOR.
Ponadto przedsiębiorcy zostali zobowiązani do pisemnego powiadomienia klientów o zmianach oraz do umieszczenia informacji o decyzji Prezesa UOKiK na swoich stronach internetowych. Obie decyzje nie są ostateczne – przysługuje od nich odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Na początku roku UOKiK za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów nałożył na mBank karę w wysokości ponad 6,5 mln zł i wydał decyzję UOKiK wobec ING Banku, który dobrowolnie zobowiązał się do zmiany praktyk.
W ostatnich latach doszło do znacznego umocnienia kursu szwajcarskiej waluty wobec złotego, co wpłynęło na wzrost wysokości rat kredytów hipotecznych w CHF. Jednocześnie poniżej zera spadła stawka bazowa LIBOR uwzględniana zwykle przy obliczaniu oprocentowania tych kredytów, co z kolei powinno spowodować obniżenie wysokości rat.
„Nie wszystkie banki, które w umowach kredytowych określiły sposób ustalania oprocentowania jako sumę stawki bazowej LIBOR i marży kredytu uwzględniały ujemną stawkę LIBOR przy obliczaniu oprocentowania kredytów, gdy jej wartość bezwzględna była wyższa niż wartość marży” – wynikało z sygnałów docierających do UOKiK.
Nadal toczą się 4 postępowania w tej sprawie.
„Konsumenci, którzy chcą zawiadomić UOKiK o praktyce naruszającej zbiorowe interesy konsumentów, mogą to zrobić, korzystając ze specjalnego formularza. W przypadku problemów z instytucją finansową, zachęcamy do korzystania z pomocy, jaką świadczy Rzecznik Finansowy, rzecznicy konsumentów czy organizacje konsumenckie” – przypomniał UOKiK.
Formularz, dzięki któremu będziesz mógł zawiadomić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów o praktyce rynkowej, która ma wymiar powszechny i może naruszać zbiorowe interesy konsumentów dostępny jest tutaj: https://finanse.uokik.gov.pl/chf/zawiadom-uokik
Sprawdź, czy Twój bank nie naruszył umowy
Na początku ubiegłego roku UOKiK wszczął postępowania wyjaśniające wobec wszystkich banków oferujących kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich i zbadał ich praktyki w tym zakresie.
- 06.04.2016 09:57 (aktualizacja 12.08.2023 20:03)
Napisz komentarz
Komentarze