Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 05:33
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Żegnaj Żymierski

Ulica Żymierskiego w Lubaniu czy Świerczewskiego w Leśnej i Pieńsku wkrótce będą musiały zmienić swoje nazwy. 1 kwietnia Sejm jednogłośnie przyjął uchwalę dającą samorządom rok na usunięcie z przestrzeni publicznej nazw upamiętniających daty, osoby bądź wydarzenia symbolizujące komunizm.
Żegnaj Żymierski

Mimo upływu ponad 25 lat od zmian ustrojowych w Polsce ulice, place i inne obiekty wciąż mają komunistycznych patronów, którzy oparli się wiatrowi przemian lat 90 – tych. Wtedy niemal hurtem znikały takie nazwy jak Armii Czerwonej, Lenina, Marchlewskiego czy Waryńskiego. Według IPN w całej Polsce może być jeszcze około 1200 miejsc, które upamiętniają system komunistyczny.

Mimo, że wiatr zmian wiał dość mocno w Lubaniu, Leśnej i Pieńsku przetrwały relikty minionej epoki. Czasem zdarzyło się, że coś umknęło uwadze, jednak zwykle powodem pozostawienia komunistycznego antybohatera jako patrona ulicy był zwykły pragmatyzm.

Przykładowo w Lubaniu nazwę ulicy Michała „Roli” Żymierskiego próbowano zmieniać trzykrotnie. Za każdym razem ocalenie dla Żymierskiego przychodziło ze strony mieszkańców. Ostatnio taką próbę podjęto w 2013 roku. Powołana wtedy komisja do zmiany nazwy tej ulicy zawiesiła prace. Dlaczego tak się stało? Chodziło oczywiście o pieniądze. Nadanie tej ulicy nowej nazwy zmusiłoby mieszkańców i przedsiębiorców do wymiany dokumentów. Efektem takiego ruchu każda zameldowana tam osoba musiałaby wydać około 200 zł. Jeszcze więcej za to zamieszanie zapłaciłyby firmy, tu kwota oscylowałaby w granicach 1000 zł.

Podobne scenariusze miały miejsce w wielu miastach Polski. Na przykład w Leśnej przy ul. Świerczewskiego stoi sześć bloków, w których mieszka kilkaset osób. Z tego też powodu samorządy postanowiły poczekać na przygotowywaną ustawę, która właśnie została przegłosowana.

Projekt ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej przygotowali senatorowie PiS. Zgodnie z projektem nowe nazwy nadawane przez samorządy nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Jednocześnie samorządy zostały zobowiązane do zmiany już istniejących nazw jeśli związane są z osobami wydarzeniami bądź datami, które będą zakazane.

Co najważniejsze wprowadzone zmiany nie będą miały wpływu  na ważność dokumentów zawierających starą nazwę. Oznacza to, że dokument mimo zmiany nazwy ulicy przy, której mieszka jego właściciel będzie ważny dopóki nie upłynie termin jego ważności. Ustawa wejdzie w życie trzy miesiące po jej opublikowaniu co zapewne wkrótce zostanie uczynione.

Teraz pozostanie wybranie nowych patronów ulic. Co naszym zdaniem powinno zostać poprzedzone szeroką debatą, tak aby patronem ulicy została osoba, której nazwisko godnie będzie reprezentowało trakt w samym centrum Lubania.  Pozwoli to uniknąć sytuacji, która miała miejsce pod koniec ubiegłego roku. Kiedy to jedna osoba próbuje nadać nazwę skwerowi w centrum Lubania twierdząc, że ma szerokie poparcie społeczne.

Dotychczas w przestrzeni publicznej pojawiały się dwie osoby mogące zastąpić komunistycznego generała. Były to kandydatury Anatola Sawickiego, ostatniego komendanta Armii Krajowej Okręgu Lwów, który w naszym mieście spędził ostatnie dwa lata swojego życia oraz Ludwika Anioła, znanego w Lubaniu nauczyciela i społecznika, znanego jako człowiek mądry, skromny i uczciwy, a przy tym obdarzony ogromnym poczuciem humoru.

Temat pozostawiamy pod rozwagę, być może ktoś z naszych czytelników wysunie równie ciekawą kandydaturę, co pozwoli rozpocząć dyskusję na ten temat. Bo tak czy inaczej wkrótce staniemy przed tym wyborem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

50-latek 08.04.2016 09:04
A co, chcieliście być pod hitlerowcami? Co Polska zrobiłaby bez ruskich? Kto przegoniłby hitlerowców? Nie byłoby was dzisiaj tutaj. A teraz to Rosjanie be? Hitlerowcy byli lepsi? A ci wszyscy, którzy zadają zmian i uchwalili ustawę, to kiedy się wykształcili na takich "światłych i mądrych? Czy to nie w tym - teraz tak krytykowanym systemie? To "reżim", "okupacja radziecka" na to pozwoliła? Za hitlerowców też byście tak się wybili? Teraz wszyscy mądrzy? A była inna droga? Dla mnie taka totalna zmiana nazw to głupota.

regent 08.04.2016 13:34
"Po Niemcach pozostały pomniki Naszych Bohaterów i groby pomordowanych. Po Sowietach pozostały pomniki Naszych Bohaterów, groby pomordowanych i cuchnący odór komuny, który zatruwa umysły do dziś" . Tego ostatniego Ty jesteś najlepszym przykładem...

Robinson_84 08.04.2016 20:11
A przypomnij czego dotyczył pakt Ribbentrop-Mołotow? A w Katyniu to polskich oficerów hitlerowcy rozstrzelali? A kto stał z założonymi rękami po drugiej Wisły, kiedy Warszawa się wykrwawiała w powstaniu? A kto zwalczał antykomunistyczne podziemie? A kto krwawo tłumił protesty w Poznaniu, Radomiu, na Wybrzeżu? A kto wprowadził stan wojenny? Hitlerowcy?

Gizmo 06.04.2016 17:14
Ja proponuję dla przykładu zmianę nazwy na np "Katastrofy smoleńskiej" ewentualnie "Tupolewa" bądź "Brzozy smoleńskiej", może być też ulica Jarosława "zawsze dziewicy" Kaczyńskiego lub "Kota Alika". Teraz takie nazwy na czasie są.

Robinson_84 07.04.2016 18:10
Ja natomiast NIE proponuję następujących nazw: "Kodowa", "POpaprańców", "Ośmiorniczkowa", "Przyjaciół Sowy", "Grzegorza - nigdy nie wybacza - Schetyny", "zegarmistrza Nowaka". Dobrą masz pamięć, ale krótką.

NSZ 06.04.2016 16:06
Może zamiast uczczenia jednego człowieka uczcić wielu bohaterów nadając ulicy nazwę Narodowych Sił Zbrojnych?.

Gość 05.04.2016 22:42
Według mnie nazwy które pasowałyby do tej ulicy to:Sienkiewicza,Floriańska,Bohaterów Monte Cassino lub Kościelna

lolek 05.04.2016 19:53
ja proponuję ul. Orląt Lwowskich lub Aleksandra Fredry

gość 05.04.2016 18:13
Warto także spojrzeć na mapę olszyny,bo tam mamy aż 3 komunistyczne nazwy ulic:Świerczewskiego,Marchlewskiego oraz Żymierskiego.

regent 06.04.2016 07:56
Olszyna, to pikuś w stosunku do Bogatyni. Tam mamy całą plejadę ulic tchnącą cuchnącym odorem komuny: Przodowników Pracy, Bojowników o Wolność i Demokrację, Waryńskiego, Świerczewskiego, 1-go Maja, Żymierskiego, Dymitrowa, Osiedle 25-lecia PRL i ...("perełka") Armii Czerwonej. "Gratulację" dla samorządowców z Bogatyni.... (nie darmo nazywają ten rejon "czerwonym zagłębiem")

Reklama
Reklama
Reklama
Kobiety Kobietom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama