Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 24 listopada 2024 12:38
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Tajemnicza studnia

Ta wiadomość zelektryzowała wszystkie miejskie służby. W parku na Osiedlu Piastów u zbiegu ulic Esperantystów i Kazimierza Wielkiego mogło dojść do tragedii! W miejscu, gdzie zbiegały się wszystkie parkowe alejki zapadł się fragment klombu, odsłaniając przepastną studnię. Dziś wiemy, że nic nikomu się nie stało, jednak wtedy nie było to takie oczywiste.
Tajemnicza studnia

Jak informuje prasa z tamtych czasów u zbiegu alejek w centrum parku znajdował się okrągły murek pozostałość po poprzednich gospodarzach miasta. Wewnątrz kręgu rozpatrywano nawet zrobienie piaskownicy, ostatecznie zdecydowano, że powstanie tam klomb. 21 marca 1996 roku miejskie służby zostały zaalarmowane, że część klombu zapadła się odsłaniając 3 metrowej średnicy studnię. Na głębokości 12-14 m lśniło lustro wody, której głębokość jak się później okazało wynosiła 6 metrów.

W związku z tym, że park był popularnym miejscem zabaw i spotkań przeczuwano najgorsze. Do akcji wkroczyli strażacy, którzy rozpoczęli wypompowywanie wody. Kilkugodzinne zmagania nie przyniosły rezultatów. Napływ wody był tak duży, że jej poziom udało się obniżyć zaledwie o 3 metry. W związku z tym, że oględziny powstałego otworu pozwalały sądzić, że do tragedii nie doszło, akcję przerwano. Mimo to przez najbliższe dni z niepokojem oczekiwano na sygnał o zaginięciu kogokolwiek z tej części miasta. Na szczęście takiego zgłoszenia nie było.

- Cudem uniknięto tragedii, która czyhała w parku od wielu lat – pisała ówczesna prasa. Władze miasta podjęły decyzję o zabezpieczeniu otworu betonowym kręgiem, który spoczywa tam do dziś.

Już wtedy zastanawiano się czym była owa studnia, przypominająca odwrócony komin fabryczny o dużej średnicy. Niestety wtedy podobnie jak i dziś nikt nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie.  

W 2012 roku grupa Miłośników Górnych Łużyc oraz badacze z miesięcznika „Odkrywca” podjęli próbę penetracji wnętrza studni za pomocą specjalistycznych kamer. Niestety ze względu na duży stopień zmącenia wody próba zakończyła się fiaskiem. 

- Skoro jest to studnia dziwnym jest, że woda przez tyle lat się nie ustała i wciąż jest zmącona  - mówi nam Andrzej Maciaszczyk, współautor książki o tajnych fabrykach na terenach Powiatu Lubańskiego przed wojną w tym miejscu stała tkalnia mechaniczna, jednak w trakcie niej mogła zmienić profil produkcyjny na militarny. Dziwi fakt, że chociaż w tej części miasta nie toczyły się walki fabryka została zniszczona. Czyżby Niemcy celowo ją wysadzili przed wycofaniem się z Lubania? Czym może być studnia w parku? Być może to szyb wentylacyjny do nieznanego kompleksu produkcyjnego III Rzeszy, który znajduje się pod Osiedlem Piastów i czeka na swoich odkrywców. A może to naprawdę stara studnia fabryczna? Bez współpracy z ekipą nurków rozwiązanie tajemnicy musi jeszcze poczekać.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Karolus 01.04.2016 10:50
Mnie zawsze ciekawiły dwie studnie w centrum, jedna za kwiaciarnią na Wrocławskiej, druga koło przejścia w murach obronnych, z boku budynków Wrocławska 5 i 1-3. Obecnie są ładnie zakryte betonowymi kręgami.

jaaa 14.04.2020 15:22
to są dwa Osadniki Imhoffa jest to rodzaj zintegrowanego (zespolonego) dwuczęściowego, dwukomorowego, żelbetowego zbiornika (osadnika) będącego obiektem oczyszczalni ścieków, służącego do wytrącania zanieczyszczeń, znajdujących się w ściekach. obecnie nieczynne

Sansui 01.04.2016 07:25
Strażaków nie kojarzę ale pamiętam jak nasi wojacy zamurowywali ten cuś ;)

Jaco 31.03.2016 20:57
A pamiętam tą akcję jak dziś, aż dziw że minęło już 20 lat. Lubań skrywa wiele tajemnic, szkoda że niektóre pozostaną tajemnicami na zawsze.

bb 31.03.2016 15:09
i do dzisiaj nie zbadali tej studni ?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama