Astronomiczna wiosna.
Pierwszy dzień wiosny obchodzony jest w dniu równonocy wiosennej, który najczęściej przypada w dniu 21 marca lub dnia poprzedniego. W XX wieku wiosna w strefie czasowej Polski rozpoczynała się zwykle 21 marca, zaś w miarę przybliżania się końca stulecia coraz częściej 20 marca. W 2011 roku pierwszy dzień wiosny przypadł na 21 marca (godz. 00:21), zaś wszystkie kolejne do roku 2043 będą obchodzone wyłącznie 20 marca, a od 2044 roku – 19 albo 20 marca. Kolejny początek wiosny w dniu 21 marca nastąpi dopiero w roku 2102. Przyczyną zjawiska jest ruch punktu Barana związany z precesją ziemskiej osi rotacji. Moment przejścia Słońca przez punkt Barana oznacza początek astronomicznej wiosny na półkuli północnej. Dlatego nazywany jest także punktem równonocy wiosennej. Wskutek precesji osi obrotu Ziemi punkt Barana cofa się po ekliptyce, dokonując pełnego obiegu w ciągu około 25 800 lat. Tyle Astronomowie.
Dzisiejszego dnia obchodzimy natomiast pierwszy dzień wiosny kalendarzowej. To dziś topimy Marzannę, aby symbolicznie przegonić zimę. Dziś też zwyczajowo wypada urwać się z zajęć szkolnych i naocznie sprawdzić czy faktycznie mamy do czynienia z wiosną.
Tak naprawdę wiosenna wegetacja rusza w chwili, kiedy dobowe temperatury wahają się pomiędzy 5 a 15 stopni Celsjusza. Według synoptyków powrót zimy nam już nie grozi. Więc już wkrótce spodziewać się możemy zielonego bumu, na co wszyscy z utęsknieniem czekamy.
Są jednak i złe informacje. W najbliższy weekend pośpimy krócej. W nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki z godziny drugiej na trzecią.
Napisz komentarz
Komentarze