Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 25 listopada 2024 09:21
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Wielkanocne jajo

W najbliższy weekend świętujemy niedzielę palmową, a w centrum Lubania stanęła dziś wielkanocna pisanka. Jest to niewątpliwy znak, że wielkimi krokami zbliżają się święta. Warto się do nich przygotować i odświeżyć wiadomości dotyczące obowiązujących tradycji.
Wielkanocne jajo

W tym roku jajo wielkanocne zostało udekorowane niczym prawdziwa pisanka. Jest bukszpan, są bazie. Wszystko to związane jest z wielkanocnymi tradycjami, niektóre z nich sięgają nawet XIV wieku. Wielkanocne święta są ważne nie tylko ze względu na duchowy wymiar, jest to również czas, kiedy przyroda na nowo budzi się do życia. Jakie wielkanocne zwyczaje panują w Polsce?  

Pisanki
Najstarsze pisanki pochodzą z terenów sumeryjskiej Mezopotamii. Zwyczaj malowania jajek znany był także w czasach cesarstwa rzymskiego. Na ziemiach polskich najstarsze pisanki, pochodzą z końca X wieku. Wzór rysowano na nich roztopionym woskiem, a następnie wkładano je do barwnika – łupin cebuli lub ochry, które nadawały im brunatnoczerwoną barwę. W procesie chrystianizacji pisankę włączono do elementów symboliki wielkanocnej. Mają symbolizować rodzącą się do życia przyrodę, a w chrześcijaństwie dodatkowo nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa.

Święconka 
Obecnie w Wielką Sobotę święcone są nie tylko świąteczne pokarmy, ale i woda, ogień oraz cierń. Ozdobione bukszpanem koszyki powinny zawierać:

baranka - symbol zmartwychwstałego Jezusa
jajka - symbol rodzącego się życia
chleb - symbol ciała Chrystusa, dobrobytu i pomyślności
chrzan - symbol męki Pańskiej
sól - istota prawdy
ser - symbol pojednania człowieka z naturą
babkę - symbol umiejętności.

Śmigus-dyngus 
Śmigus i Dyngus przez długi czas były odrębnymi zwyczajami. Z czasem tak się zlały ze sobą w jeden, że przestano rozróżniać, który na czym polega. Dzisiaj to słowo kojarzy się głównie z ruchomym świętem, które polega na oblewaniu każdego wodą.

Triduum Paschalne
Ostatnie trzy doby tego tygodnia: Wielki Czwartek (wieczór), Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania znane są jako Triduum Paschalne. W czwartek z ołtarza znikają wszelkie przedmioty, a dzwony milkną aż do czasu zmartwychwstania. W Wielki Piątek odbywają się Drogi Krzyżowe, podczas których składa się ciało Chrystusa do grobu. Tego dnia obowiązuje ścisły post. Jedną z dawnych tradycji było zakopywanie żuru i śledzia, które były typowo postnymi potrawami. Istniał również zwyczaj przybijania śledzi do drzewa. W Wielką Sobotę w kościołach święci się pokarmy.  

Niedziela Wielkanocna
W polskim zwyczaju, po porannej rezurekcji rodzina zasiada do uroczystego śniadania wielkanocnego, które rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się święconką z koszyczka. Na stołach znajdują się jajka, wędliny, wielkanocne baby i mazurki. Stoły zdobione są bukietami z bazi i pierwszych wiosennych kwiatów. 

Ze swej strony życzymy spokojnych i pogodnych świąt Wielkanocnych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama