Podczas wspólnych polsko – niemieckich patroli funkcjonariusze ze Zgorzelca i Ludwigsdorfu stwierdzili naruszenie przepisów pobytowych przez pięć osób. Dwie kobiety przedłużyły dozwolony okres pobytu w krajach Schengen, jeden z mężczyzn wykorzystywał wizę do podjęcia pracy w Polsce niezgodnie z przeznaczeniem i podróżował do innych państw, kolejny mężczyzna nie posiadał wizy ani innego dokumentu uprawniającego go do pobytu w Polsce. Obywatele Ukrainy, po przeprowadzeniu postępowań administracyjnych, zostali zobowiązani do opuszczenia Polski w terminie 20 dni.
Prawa do pobytu w Polsce nie posiadała również obywatelka Ukrainy, którą funkcjonariusze ze wspólnej placówki w Ludwigsdorfie wylegitymowali w Jędrzychowicach. Ponieważ kobieta realizowała decyzję władz niemieckich o konieczności powrotu na Ukrainę i otrzymała również zgodę na przejazd przez Polskę, funkcjonariusze zezwoli na kontynuowanie podróży.
Decyzję administracyjną o zobowiązaniu do powrotu otrzymali również dwaj obywatele Ukrainy kontrolowani przez funkcjonariuszy SG we Wrocławiu i na autostradzie A4 w okolicach Legnicy. Pierwszy przeterminował swój pobyt określony w wizie, drugi natomiast nie podjął w Polsce pracy, a taki cel przyjazdu określała posiadana przez cudzoziemca wiza. Obaj Ukraińcy muszą wyjechać z Polski w terminie 15 dni.
Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Kłodzku ujawnili wczoraj dwóch nielegalnie pracujących obywateli Ukrainy. Cudzoziemcy byli zatrudnieni w powiecie oławskim w firmie remontowo – transportowej; decyzją administracyjną zostali zobowiązani do opuszczenia Polski w terminie 30 dni. Funkcjonariusze skierują do sądu także wniosek o ukaranie pracodawcy. Za powierzenie cudzoziemcom pracy z naruszeniem przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przedsiębiorcy grozi grzywna nie mniejsza niż trzy tysiące zł.
Napisz komentarz
Komentarze