Lato dawno za nami, od kilku tygodni dość regularnie padają deszcze, problem letniej suszy wydawać by się mogło mamy już za sobą. Nic bardziej mylnego. W wielu regionach poziom wód gruntowych wciąż pozostaje na poziomie, który nie zapewnia mieszkańcom dostępu do wody pitnej. - Jeżeli nadchodząca zima nie da wystarczających opadów, a przyszłe lato będzie podobne do ubiegłego będziemy mieli do czynienia z katastrofą – mówi burmistrz Leśnej Mirosław Markiewicz – dlatego już dziś trzeba zacząć działać aby doprowadzić wodociągi do miejscowości, które tego lata cierpiały na niedobory wody.
Burmistrzowie i wójtowe pięciu miejscowości Leśna, Mirsk, Stara Kamienica, Lubomierz oraz Wleń postanowili działać wspólnie. Wystosowali pisma do wszystkich możliwych instytucji prosząc o wsparcie budowy wodociągów tam, gdzie w tym roku brak wody odczuwany był najboleśniej.
- Przy naszych budżetach niestety sami wodociągów nie wybudujemy. W nieskończoność wody dowozić też się nie da. Doszliśmy do takiego wniosku żeby nie robić wody i kanalizacji jednocześnie, a zrobić chociaż wodę żeby mieć stały dopływ wody do rejonów w najgorszej sytuacji – mówi burmistrz Leśnej.
Ze swoją prośbą przedstawiciele pięciu gmin udali się do Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Cezarego Przybylskiego. Z relacji Mirosława Markiewicza wynika, że pomysł realizowania inwestycji wodociągowych przez kolektyw gmin trafił na podatny grunt i jest spora szansa, że zostanie przedstawiony na Konwencie Marszałków Województw RP, któremu w grudniu tego roku przewodniczył będzie właśnie Cezary Przybylski.
Konwent Marszałków Województw RP jest ciałem opiniotwórczo-doradczym, które reprezentuje interesy wszystkich 16 województw. Podczas obrad konwentu marszałkowie województw, przedstawiciele lokalnych samorządów, reprezentanci rządu i instytucji centralnych opracowują propozycje zmian w przepisach dotyczących samorządów oraz podejmują wspólne działania na rzecz poszczególnych regionów i całego kraju. Dlatego zainteresowanie tematem uczestników konwentu skutkować może decyzjami, które problem szybkiej budowy wodociągów rozwiążą systemowo.
Napisz komentarz
Komentarze