W sobotę 14 listopada po raz pierwszy w swojej 65 letniej historii, Koło Łowieckie Cyranka z Lubania było organizatorem Powiatowego Hubertusa, czyli tradycyjnej mszy hubertowskiej, po której odbyła się równie tradycyjna biesiada. Jednak tego dnia miało miejsce o wiele znamienitsze wydarzenie. Po raz pierwszy w historii Cyranki, a także po raz pierwszy w myśliwskiej historii Dolnego Śląska w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jakuba w Lubaniu pasowano Rycerza św. Huberta i wręczono zgodnie z ceremoniałem honorowy kordelas myśliwski.
Zwyczaj ten nawiązuje do zasad rycerskich a kordelas pełni rolę miecza. Dlatego pasowanych nazywa się Rycerzami św. Huberta. Kordelasy myśliwskie towarzyszy łowcom od zawsze. Swoją formę długiego, jedno lub dwusiecznego noża, przyjęły w XII wieku. Dawnym łowcom służyły do dokłuwania zranionej zwierzyny. Od XVI wieku kordelasy były bardzo cenione przez myśliwych. Chętnie się nimi obdarowywano, a niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki jubilerskiej. Swoją użytkową rolę pełniły aż do przełomu XIX i XX wieku. Dzisiejszy kordelas myśliwski pełni funkcję paradną i symboliczną. Jedynie myśliwy pasowany ma prawo noszenia kordelasa. To kolejna pozostałość po rycerskim rodowodzie tradycji myśliwskiego pasowania.
Rycerzem św. Huberta mianowano Zbigniewa Biber, wieloletniego prezesa lubańskiego koła i zasłużonego działacza. Aby dochować tradycji, pierwszego pasowania dokonali mistrzowie ceremonii Polskiego Związku Łowieckiego z Elbląga.
Przywiązuję dużą wagę do tradycji i obyczajów – mówi Tadeusz Sztaba, prezes Koła Łowieckiego Cyranka w Lubaniu – praktykowanych ceremoniałów pasowania jest kilka, w kraju te tradycje w różnych stronach są inne, jedne ciekawsze od drugich. My dopiero zaczynamy i stąd mistrzowie ceremoniału wręczenia kordelasa z Elbląga, koledzy Andrzej Czapliński i Wieńczysław Tylkowski. Kordelas jest jedynym odznaczeniem przyznawanym przez kolegów, którzy w tajnym głosowaniu podejmują decyzję o nadaniu – dodaje.
W Powiatowym Hubertusie udział brały koła Łowieckie "Cyranka" i "Słonka" z Lubania, "Róg" i "Przepiórka" z Wrocławia, "Wieniec" ze Świeradowa-Zdroju, "Głuszec" z Jeleniej Góry i "Gwizd" z Leśnej. Impreza dobyła się pod honorowym patronatem Starosty Lubańskiego i czasopisma "Brać Łowiecka". W programie było również poświęcenie figurki św. Huberta i myśliwski poczęstunek dla przybyłych gości na placu kościelnym.
Napisz komentarz
Komentarze