Nie ulega wątpliwości, że znacznym problemem oświaty są uregulowania prawne narzucone centralnie, które określają zadania dla samorządów, natomiast wydatki ponoszone są lokalnie. Środki przekazane z budżetu państwa są, jak wiadomo niewystarczające. Większość samorządów w naszym kraju do oświaty dokłada ponad otrzymywaną subwencję. W uproszczeniu można powiedzieć, że kto inny podejmuje decyzje, co i jak ma być robione, a kto inny musi się martwić, skąd wziąć na to dodatkowe środki.
- Liczba uczniów od kilku lat stale maleje. Związane jest to z niżem demograficznym. Tylko w ostatnich kilku latach ubyło w szkołach prowadzonych przez powiat około 200 uczniów. To duży problem, bo subwencja naliczana jest na ucznia a przecież koszty utrzymania szkół nie maleją. To dla nas duże wyzwanie, utrzymanie wysokich standardów nauczania i wyposażenia szkół, a z drugiej strony zapewnienie na to odpowiednich środków – mówi Konrad Rowiński, etatowy członek zarządu powiatu lubańskiego.
Po wysłuchaniu sprawozdania, radni podjęli szereg uchwał. Pierwsza z nich dotyczyła zmiany uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Lubańskiego, kolejna zmiany Uchwały Budżetowej Powiatu Lubańskiego na 2015 rok. Ponadto regulacją powołano stałą Komisję Gospodarki Przestrzennej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska, ustalono przedmiot jej działania oraz określano skład osobowy. Powołana została również kolejna stała komisja do spraw Aktywizacji Zawodowej i Przeciwdziałania Bezrobociu, określono przedmiot jej działania oraz skład osobowy. Kolejna uchwała dotyczyła zmiany uchwały nr V/40/2015 Rady Powiatu Lubańskiego z dnia 26 lutego 2015 roku w sprawie przyjęcia 3 – letniego Powiatowego Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej w powiecie lubańskim na lata 2015-2017.
Napisz komentarz
Komentarze