Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 24 listopada 2024 03:42
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Ratujemy cisa w Henrykowie Lubańskim

Na terenie Gminy Lubań w miejscowości Henryków Lubański rośnie Cis pospolity, uznany za najstarsze drzewo w Polsce i najprawdopodobniej w Europie Środkowej. Cis, którego wiek szacuje się na blisko 1300 lat, ze względu na unikatową wartość przyrodniczą wpisany jest do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody pod nr 395 i jest pod ścisłą ochroną.
Ratujemy cisa w Henrykowie Lubańskim

Lokalizacja Henrykowa Lubańskiego na szlaku św. Jakuba przyciąga wielu turystów. Dodatkowym atutem w rozwoju ruchu turystycznego jest bez wątpienia cis, który jest chętnie odwiedzany przez dzieci i młodzież szkolną - w ramach organizowanych wędrówek pieszych czy też rowerowych.

Jeszcze do niedawna piękne, ogromne drzewo, teraz w niczym nie przypomina zacnego pomnika przyrody. Nad umierającym, 1300-letnim drzewem, rozpaczają okoliczni mieszkańcy – nie trzeba być bowiem naukowcem, by zauważyć, że drzewo zaczęło zamierać. Zgodnie z poczynionymi obserwacjami prowadzonymi przez specjalistów w dziedzinie arborystyki stan drzewa stale się pogarsza. Podejmowane w 2013 i w 2014 roku działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Aby ten niepowtarzalny okaz zachował żywotność i mógł cieszyć kolejne pokolenia, przeprowadzono szereg prac mających na celu zdiagnozowanie przyczyny pogarszającego się stanu cisa.

W chwili obecnej znane są powody, które bezpośrednio przyczyniły się do obumierania drzewa. Badania terenowe wykazały, że pod drzewem zlokalizowane są liczne korytarze gryzoni. Z tego powodu część korzeni zamiera, jak również warunki wilgotnościowe są niewłaściwe. Gleba pod cisem jest częściowo zdegradowana przez zanieczyszczenie gruzem. Ostatnia obserwacja w terenie wskazuje również na konieczność bardziej zdecydowanych kroków mających za zadanie wyeliminowanie czynników szkodliwych dla drzewa, poprawę warunków glebowych w obrębie systemu korzeniowego, stworzenia optymalnych warunków do regeneracji drzewa także w obrębie korony, a w rezultacie zahamowania procesu obumierania i docelowe spowodowanie regeneracji drzewa. Niezbędnym warunkiem wydłużenia życia drzewa jest zwalczenie gryzoni oraz wypełnienie korytarzy pod drzewem specjalnym podłożem o dobrych właściwościach.

Podjęcie natychmiastowych działań ratujących drzewo wymaga niestety zaangażowania znacznych środków finansowych. Wydatki w latach kolejnych będą możliwe do określenia po zebraniu dodatkowych danych. Pozyskanie funduszy z innych źródeł aniżeli budżet gminy, pozwoli na wykonanie prac zarówno w roku bieżącym jak i w okresach przyszłych. Należy zaznaczyć, że opiekę nad drzewem powierzono jednemu z najbardziej doświadczonych polskich arborystów, specjaliście w zakresie drzew pomnikowych, który wraz z grupą pasjonatów za przysłowiowe „dziękuję” na bieżąco monitoruje stan drzewa.

Stan drzewa stale się pogarsza, a podejmowane i wykonane przez ostatnie dwa lata prace nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Tegoroczne lato – wysokie temperatury i susza – przyspiesza obumieranie drzewa. Jednak wierzymy, że uda się zahamować proces degradacji cisa, który stanowi atrakcję turystyczną.

Uwzględniając powyższe jak również licząc na Państwa przychylność, Władze gminy Lubań proszą o wsparcie finansowe na ratowanie najstarszego drzewa w Polsce. Każda, nawet symboliczna kwota przekazana na ten wzniosły cel, pozwoli Państwu aktywnie włączyć się w akcję „RATUJEMY CISA W HENRYKOWIE LUBAŃSKIM”.

Nr konta na które można wpłacać środki – 24 1930 1275 2272 0244 8859 0001 (Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oddz. Zgorzelec, filia Lubań) z dopiskiem „RATUJEMY CISA W HENRYKOWIE LUBAŃSKIM”


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ernest M 17.10.2015 20:43
Dajcie sobie na wstrzymanie z tym ratownictwem. Posadźcie lepiej z jego nasionka nowy i nazwijcie go odpowiednio co by przetrwał też 1000 lat.

oczykobry 17.10.2015 19:26
maczka bazaltowa świetnie poprawia strukturę gleby oraz jest bogata w cenne makro element. może warto zwrócić się do eurovii o kilkaset kg w celu ratowania cisa. drugi pomysł do oprsyk wyciągiem z kompstu tzw. compost tea

wert 15.10.2015 21:28
Od lat są ratowane pomnikowe drzewa nie tylko w Polsce.Tylko dlaczego za ratowanie najstarszego drzewa w Polsce ma wydawać kasę gmina?,czy nie ma na to środków w instytucjach krajowych czy wojewódzkich zajmujących się ochroną przyrody?.

gaweł 18.10.2015 13:06
Dziwna sytuacja za wycięcie drzewa bez zezwolenia naliczane są gigantyczne kary pieniężne,Ciekawy jestem gdzie te środki trafiają.Niech ułamek procenta trafi do Henrykow a nie dla urzędów i urzedników.Proste rozwiązanie a nie Żebranie od podatników kolejny raz.Dziwne państwo i dziwne przepisy i ustawy.Karać ,karać,wszystko do koryta budżetowego.

Herakliusz 15.10.2015 14:22
Dajcie już mu spokój - niech sobie umrze śmiercią naturalną. Na ratunek nie ma już żadnych szans. Sztuczne przedlużanie jest wbrew prawom natury.

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
manukultura
Chagall
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama