Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 20 kwietnia 2025 23:33
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Ratujemy cisa w Henrykowie Lubańskim

Na terenie Gminy Lubań w miejscowości Henryków Lubański rośnie Cis pospolity, uznany za najstarsze drzewo w Polsce i najprawdopodobniej w Europie Środkowej. Cis, którego wiek szacuje się na blisko 1300 lat, ze względu na unikatową wartość przyrodniczą wpisany jest do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody pod nr 395 i jest pod ścisłą ochroną.
Ratujemy cisa w Henrykowie Lubańskim

Lokalizacja Henrykowa Lubańskiego na szlaku św. Jakuba przyciąga wielu turystów. Dodatkowym atutem w rozwoju ruchu turystycznego jest bez wątpienia cis, który jest chętnie odwiedzany przez dzieci i młodzież szkolną - w ramach organizowanych wędrówek pieszych czy też rowerowych.

Jeszcze do niedawna piękne, ogromne drzewo, teraz w niczym nie przypomina zacnego pomnika przyrody. Nad umierającym, 1300-letnim drzewem, rozpaczają okoliczni mieszkańcy – nie trzeba być bowiem naukowcem, by zauważyć, że drzewo zaczęło zamierać. Zgodnie z poczynionymi obserwacjami prowadzonymi przez specjalistów w dziedzinie arborystyki stan drzewa stale się pogarsza. Podejmowane w 2013 i w 2014 roku działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Aby ten niepowtarzalny okaz zachował żywotność i mógł cieszyć kolejne pokolenia, przeprowadzono szereg prac mających na celu zdiagnozowanie przyczyny pogarszającego się stanu cisa.

W chwili obecnej znane są powody, które bezpośrednio przyczyniły się do obumierania drzewa. Badania terenowe wykazały, że pod drzewem zlokalizowane są liczne korytarze gryzoni. Z tego powodu część korzeni zamiera, jak również warunki wilgotnościowe są niewłaściwe. Gleba pod cisem jest częściowo zdegradowana przez zanieczyszczenie gruzem. Ostatnia obserwacja w terenie wskazuje również na konieczność bardziej zdecydowanych kroków mających za zadanie wyeliminowanie czynników szkodliwych dla drzewa, poprawę warunków glebowych w obrębie systemu korzeniowego, stworzenia optymalnych warunków do regeneracji drzewa także w obrębie korony, a w rezultacie zahamowania procesu obumierania i docelowe spowodowanie regeneracji drzewa. Niezbędnym warunkiem wydłużenia życia drzewa jest zwalczenie gryzoni oraz wypełnienie korytarzy pod drzewem specjalnym podłożem o dobrych właściwościach.

Podjęcie natychmiastowych działań ratujących drzewo wymaga niestety zaangażowania znacznych środków finansowych. Wydatki w latach kolejnych będą możliwe do określenia po zebraniu dodatkowych danych. Pozyskanie funduszy z innych źródeł aniżeli budżet gminy, pozwoli na wykonanie prac zarówno w roku bieżącym jak i w okresach przyszłych. Należy zaznaczyć, że opiekę nad drzewem powierzono jednemu z najbardziej doświadczonych polskich arborystów, specjaliście w zakresie drzew pomnikowych, który wraz z grupą pasjonatów za przysłowiowe „dziękuję” na bieżąco monitoruje stan drzewa.

Stan drzewa stale się pogarsza, a podejmowane i wykonane przez ostatnie dwa lata prace nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Tegoroczne lato – wysokie temperatury i susza – przyspiesza obumieranie drzewa. Jednak wierzymy, że uda się zahamować proces degradacji cisa, który stanowi atrakcję turystyczną.

Uwzględniając powyższe jak również licząc na Państwa przychylność, Władze gminy Lubań proszą o wsparcie finansowe na ratowanie najstarszego drzewa w Polsce. Każda, nawet symboliczna kwota przekazana na ten wzniosły cel, pozwoli Państwu aktywnie włączyć się w akcję „RATUJEMY CISA W HENRYKOWIE LUBAŃSKIM”.

Nr konta na które można wpłacać środki – 24 1930 1275 2272 0244 8859 0001 (Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oddz. Zgorzelec, filia Lubań) z dopiskiem „RATUJEMY CISA W HENRYKOWIE LUBAŃSKIM”


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ernest M 17.10.2015 20:43
Dajcie sobie na wstrzymanie z tym ratownictwem. Posadźcie lepiej z jego nasionka nowy i nazwijcie go odpowiednio co by przetrwał też 1000 lat.

oczykobry 17.10.2015 19:26
maczka bazaltowa świetnie poprawia strukturę gleby oraz jest bogata w cenne makro element. może warto zwrócić się do eurovii o kilkaset kg w celu ratowania cisa. drugi pomysł do oprsyk wyciągiem z kompstu tzw. compost tea

wert 15.10.2015 21:28
Od lat są ratowane pomnikowe drzewa nie tylko w Polsce.Tylko dlaczego za ratowanie najstarszego drzewa w Polsce ma wydawać kasę gmina?,czy nie ma na to środków w instytucjach krajowych czy wojewódzkich zajmujących się ochroną przyrody?.

gaweł 18.10.2015 13:06
Dziwna sytuacja za wycięcie drzewa bez zezwolenia naliczane są gigantyczne kary pieniężne,Ciekawy jestem gdzie te środki trafiają.Niech ułamek procenta trafi do Henrykow a nie dla urzędów i urzedników.Proste rozwiązanie a nie Żebranie od podatników kolejny raz.Dziwne państwo i dziwne przepisy i ustawy.Karać ,karać,wszystko do koryta budżetowego.

Herakliusz 15.10.2015 14:22
Dajcie już mu spokój - niech sobie umrze śmiercią naturalną. Na ratunek nie ma już żadnych szans. Sztuczne przedlużanie jest wbrew prawom natury.

Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Kobiety Kobietom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama