Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków jest pod względem wygody doskonałą alternatywą. Indywidualna oczyszczalnia ścieków jest wygodna, tania w eksploatacji – pozwala zapomnieć o konieczności systematycznego wywożenia ścieków i związanych z tym wydatkach, nie wymaga absorbujących zabiegów konserwacyjnych, ekologiczna – zanieczyszczenia znajdujące się w ściekach poddane naturalnym procesom biologicznym rozkładają się w niej do postaci prostych związków mineralnych nieszkodliwych dla środowiska, bezpieczna – gdy jest właściwie dobrana i odpowiednio eksploatowana, opuszczająca ją ciecz może być bez obaw rozsączana do gruntu lub odprowadzana do rzeki albo rowu melioracyjnego. Nie stanowi żadnego zagrożenia dla indywidualnych ujęć wody.
Na początku 2015 roku ruszyła procedura związana z realizacją przydomowych oczyszczalni - Rada Gminy Lubań podjęła uchwałę, w której określono zasady udzielania i rozliczania dotacji z budżetu Gminy Lubań. Ustalono w niej szczegółowo jakie koszty podlegają dotacji oraz jakie dokumenty potrzebne będą do jej uzyskania. Termin składania wniosków upłynął 30 czerwca 2015 r. Do urzędu wpłynęło 30 wniosków. Komisja powołana zarządzeniem Wójta Gminy Lubań zweryfikowała złożone wnioski pod względem formalnym, a następnie wyłoniła 20, którym przyznano dofinansowanie.
Na dzień dzisiejszy przedstawiciele urzędu odebrali 3 oczyszczalnie, za które już wypłacono dotację: w Radostowie Średnim, Radogoszczy i Uniegoszczy. Ostatecznym warunkiem wypłaty dotacji jest ukończenie wszystkich prac oraz złożenie kompletu dokumentów potrzebnych do odbioru do 15 października 2015 r.
W roku 2016 Gmina Lubań planuje pozyskać środki zewnętrzne z WFOŚiGW na dofinansowanie przydomowych oczyszczalni ścieków.
Napisz komentarz
Komentarze