W trakcie szkolenia, podczas wykładów, ocen praktyki oraz otwartych dyskusji kadra dydaktyczna OSS SG w Lubaniu oraz Centrum Szkolenia i Doskonalenia Policji Federalnej RFN z Neustrelitz poruszała zagadnienia dotyczące w głównej mierze zadań i uprawnień funkcjonariuszy Straży Granicznej i Bundespolizei wynikające z nowej Umowy.
Jedną z zasadniczych zmian prawnych określonych w Umowie są tzw. działania w sytuacjach szczególnego niebezpieczeństwa. Są to zdarzenia, gdzie istnieje bezpośrednie zagrożenie zarówno zdrowia i życia ludzkiego, jak i mienia. W takich konkretnych przypadkach funkcjonariusze Straży Granicznej i Policji Federalnej RFN będą mogli samodzielnie podejmować interwencję i kierować akcją po stronie państwa sąsiedniego do czasu przyjazdu funkcjonariuszy właściwego organu. Omawiano także warunki i sposób podjęcia pościgu transgranicznego czy też wykonywanie zadań przez wspólny patrol. Szczególną uwagę zwrócono na przepisy z zakresu użycia lub wykorzystania broni palnej i środków przymusu bezpośredniego wskazane w Ustawie z dnia 24.05.2013 r.
Ponadto dziewiętnastu multiplikatorów podnosiło swoje umiejętności praktyczne w zakresie dokonywania kontroli drogowej pojazdów osobowych i autobusów, taktyki i techniki pościgu za pojazdem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej oraz blokady trasy jego przejazdu z wykorzystaniem kolczatki drogowej. W czasie szkolenia zorganizowano także ćwiczenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków komunikacyjnych i pożarów, a także przedstawiono właściwe postępowanie w przypadku podjęcia akcji gaśniczej płonącego pojazdu. Podczas zajęć na krytej strzelnicy uczestnicy ćwiczyli użycie broni służbowej ze szczególnym uwzględnieniem wzajemnego ubezpieczania oraz właściwej komunikacji w przypadku konieczności jej użycia.
Po powrocie do swoich macierzystych jednostek, multiplikatorzy będą przekazywać zdobytą wiedzę pozostałym funkcjonariuszom pełniącym wspólne służby. Przeprowadzone szkolenie kolejny raz udowodniło, że wzajemna realizacja działań graniczno - policyjnych wspólnych polsko - niemieckich patroli przebiega na bardzo wysokim poziomie i jest oparta na wzajemnym zaufaniu oraz uzupełnianiu się podczas codziennej, jakże trudnej służby.
Napisz komentarz
Komentarze