Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 24 listopada 2024 00:59
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Będą kształcić specjalistów do strefy

Kształcenie zawodowe, strefowy klaster edukacyjny, zbudowanie płaszczyzny współpracy pracodawców ze szkołami – wyjątkowy w skali całego kraju projekt realizuje zarząd Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości. Działania w zakresie tworzenia klastrów edukacyjnych obejmą także Lubań.
Będą kształcić specjalistów do strefy

To właśnie w kamiennogórskiej strefie, do której przynależy Lubań, powstał pierwszy w Polsce klaster edukacyjny. - Projekt ma istotne znaczenie dla gospodarki. Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości wychodzi naprzeciw oczekiwaniom inwestorów - dużych, średnich i małych. Zapewni im dobrze przygotowaną kadrę pracowniczą. Młodzi ludzie otrzymają kierunkowe wykształcenie i atrakcyjne, tak potrzebne, miejsca pracy. Uczestnicząc w tym procesie wykorzystuję swoje ponad 20 letnie doświadczenie, zdobyte dzięki pracy w szkole, kierowaniu Zespołem Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze, a także ogromne możliwości, wynikające ze współpracy z inwestorami. - mówi prezes zarządu kamiennogórskiej strefy ekonomicznej Iwona Krawczyk.

Już za chwilę w ZSP nr 2 w Lubaniu rozpocznie się remont klasy, w której kształcić się będą najbardziej obecnie poszukiwani na rynku pracy technicy mechanicy. Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna pokryje sięgające około 100 tys. zł koszty remontu i wyposażenia oraz obejmie klasę patronatem, pozwalającym maksymalnie zbliżyć kształcenie zawodowe do realiów rynku pracy. Uczniowie będą bowiem nie tylko kształcić się, ale także odbywać praktyki u prawdopodobnych, przyszłych pracodawców.

- Największe zapotrzebowanie w tym momencie na lokalnym rynku jest na techników mechaników. Właśnie ten kierunek ma także największe szanse na rozwój. Mamy już inwestorów gwarantujących zatrudnienie z takim wykształceniem. - mówi prezes KSSEMP.

- Dzięki bardzo dobrej współpracy z władzami strefy ekonomicznej powstanie nowy gabinet dydaktyczny w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Lubaniu. Będzie wyposażony w nowoczesne pomoce dydaktyczne. Chodzi o to, aby wprost nawiązać współpracę z przedsiębiorcami, aby nasze kształcenie odpowiadało warunkom panującym na rynku pracy. - mówi starosta lubański Walery Czarnecki. 

To prawdopodobnie nie koniec takich działań w naszej miejscowości. W Lubaniu funkcjonują także inne szkoły kształcące techników. - W tej chwili nasze środki finansowe pozwalają nam na utworzenie tylko jednego takiego oddziału. Mamy nadzieję, że środki z nowego unijnego rozdania pozwolą nam otworzyć kolejne klasy w Lubaniu. - dodaje Iwona Krawczyk.   


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Janek 26.08.2015 20:38
Współpraca Władz Miasta Lubań przez ostatnie pięć lat zaowocowała konkretnymi działaniami.Dzięki dobrej pracy zyskał tez Powiat. A tak na marginesie nie słyszałem aby etatowy członek władz Powiatu odpowiedzialny za Oświatę Ponadgimnazjalną był z takiego obrotu sprawy zadowolony.

technik 26.08.2015 22:08
Jakimi dodatkowymi działaniami może pochwalić się miasto? Jak sobie przypominam , to miasto zlikwidowało warsztaty szkolne, które teraz by się przydały ....

Janek 27.08.2015 20:20
A komu by się przydały w owym czasie.Pretensje kierować proszę do Pana Rowińskiego i ówczesnej Rady.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
manukultura
Chagall
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama