Ustawa hazardowa od samego początku budziła wiele kontrowersji. Pisana „na kolanie” pod presją afery hazardowej, na celu miała pilne zwiększenie ochrony społeczeństwa, przed negatywnymi skutkami hazardu. Wskutek wprowadzenia ustawy na chwilę zniknęły popularne 5 lat temu salony gier. Na chwilę, bowiem operatorzy szybko zorientowali się z czym mają do czynienia, i że bez problemu wygrywają batalie prawne z Urzędem Celnym.
Każdy daje wiarę temu co mówią w telewizji i piszą w internecie, że to jest nielegalne, a może jest nielegalna działalność Urzędu Celnego? Oni przegrywają wszystkie sprawy w sądach, zabierane maszyny są później zwracane. - mówi Elżbieta Purta, właścicielka salonu, który wczoraj był kontrolowany - Sądy uchylają postanowienia prokuratorskie o zatrzymaniu automatów. 27 listopada ubiegłego roku Sąd Najwyższy wydał wyrok, w którym stwierdził, że ustawa hazardowa nie może być stosowana. To jest działanie na niekorzyść przedsiębiorców, ludzie z tego żyją, płacą podatki. - dodaje.
Faktycznie ustawa jest bublem prawnym a Sądy Okręgowe uchylają postępowania wskazując na niezgodność przepisów z prawem UE. W przypadku takich właśnie aktów prawnych ustawa powinna być notyfikowana Komisji Europejskiej by pozostałe państwa członkowskie oraz Komisja Europejska miały możliwość wypowiedzenia się, czy ta regulacja prawna nie tworzy barier w zakresie swobody zakładania przedsiębiorstw, świadczenia usług i przepływu towaru.
W orzeczeniu Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 19 lipca 2012roku czytamy - „Przepisy techniczne zawarte w ustawie o grach hazardowych nie zostały notyfikowane Komisji Europejskiej. Konsekwencją braku notyfikacji jest brak możliwości stosowania norm prawnych, które nie zostały notyfikowane.(...) przepisy takie są nieskuteczne i nie mogą być podstawą rozstrzygnięć sądów krajowych.”
Jak się okazuje pisząc naprędce ustawę powołującą się na ochronę obywateli, państwo polskie wystąpiło przeciwko podstawowym zasadom ustrojowym na jakich opiera się Rzeczpospolita Polska, naruszając konstytucyjne prawo ustawodawcze. Przez pięć lat obowiązywania wadliwej ustawy nie przeprowadzono nowelizacji, a władze nie sprawiają wrażenia chętnych do dyskusji na ten temat.
Dodatkowo jak wylicza Artur Górczyński, który do niedawna pracował nad nowelizacją ustawy hazardowej lecz został z niej wykluczony przez PSL. - Szacuje się, że straty wynikające z obowiązywania ustawy to od sześciu do dziewięciu miliardów złotych rocznie. To 10-15 procent deficytu budżetowego na 2015 rok.
Napisz komentarz
Komentarze