Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 23 listopada 2024 22:36
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Olszyna straci dochód z fotoradarów

Taka decyzja zapadła w piątek w senacie. Nie chodzi tylko o Olszynę. Wszystkie straże miejskie i gminne w kraju tracą możliwość przeprowadzania kontroli fotoradarowej kierowców. I to zarówno urządzeniami mobilnymi jak i stacjonarnymi. 
Olszyna straci dochód z fotoradarów

Na etapie prac w komisjach senackich zaproponowana została poprawka, która przewidywała pozostawienie w gestii strażników miejskich i gminnych stacjonarnych fotoradarów. Sejm chciał odebrać strażom zarówno przenośnie jak i stacjonarne urządzenia. Ostatecznie jednak zdecydowano się przyjąć ustawę bez poprawek. 

- Fotoradary nie mogą być narzędziem opresyjnym w stosunku do obywateli, a podstawą ich lokalizacji nie może być to, żeby reperować swoje lokalne budżety. Podstawą ma być zapewnienie bezpieczeństwa i mają być zlokalizowane tam, gdzie są miejsca szczególne niebezpieczne. - mówił wiceszef Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Paweł Olszewski odpowiadający na pytania senatorów podczas posiedzenia Senatu.

Taka decyzja parlamentarzystów nie oznacza wcale, że większość fotoradarów w kraju zniknie. Te urządzenia, które będą się nadawały do użytku przejdą do Inspekcji Transportu Drogowego. Dochody zamiast do gmin będą więc reperować budżet krajowy.  Tylko jeden maszt w Olszynie w ubiegłym roku zarobił ponad pół miliona złotych. W całym kraju natomiast urządzeń takich jest blisko 500. To już daje całkiem realny zastrzyk finansowy. 

Przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2016 roku. Ciekawe czy zmiana prawa rzeczywiście przełoży się na bezpieczeństwo na drogach a fotoradary, które miały być stawiane jedynie, aby generować dochód dla gmin znikną z dróg, czy może jedynie zaczną zarabiać dla kogoś innego.    


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ustrzelony 20.11.2015 17:21
Zarabiać będą dalej, te same pieniądze, tylko na innym stołku ;) nie dajcie się - www.punkciki.com

Edek z krainy kredek. 12.08.2015 10:39
tylko najgłupsze w tym przepisie jest to że coś co pozornie było zwane maszynką do zarabiania pieniędzy , dalej będzie zarabiało ale na rządzących trochę wyżej i gmina na pewno nie odczuje już tego dochodu .

Edek z krainy kredek. 12.08.2015 10:35
W małym miasteczku straż nie ma racji bytu bez fotoradaru. o tej pory zarabiali na siebie , ale i na remonty dróg i opłaty związane z oświetleniem drogowym. Na chwilę obecną jak zabiorą radary to wątpię aby ktoś chciał dokładać do tego interesu bo są inne ważniejsze wydatki, jak pokazują inne miasta bez SM, spokojnie ten temat ogarnia Policja. Taka fala likwidacji pójdzie teraz po Polsce.

Gość 11.08.2015 21:57
W takim razie wszystko wskazuje na to, że w Olszynie dalszy byt Straży Miejskiej stanie pod znakiem zapytania. Do tej pory jedyną widzianą przez społeczeństwo formą aktywności strażników była "profesjonalna obsługa fotoradarów". No chyba, że zaczną wykonywać takie zadania jak choćby np: 1. pilnowanie zakazu palenia i picia w miejscach publicznych,2. ściganie i karanie tych co nagminnie wywożą śmieci do lasów i na inne dzikie wysypiska, 3. pilnowanie, aby przestrzegano przepisów dotyczących traktowania zwierząt, w tym edukowanie cebulaków Polaków, że psów nie trzyma się na łańcuchach, a zgodnie z panującym prawem na pewno nie 24h na dobę.4. eliminowanie żuli z przystanków i spod sklepóworaz wiele innych...Parkingów w Olszynie nie ma, więc kasy do gminy strażnicy z mandatów nie zgarną. Myślę, że mieszkańcy Olszyny powinni upominać się o większą aktywność Straży Miejskiej lub domagać się jej likwidacji wzorem innych miast. Skoro skarbonka z fotoradaru nie będzie się napełniać, to do czego będą tak naprawdę potrzebni gminie ja się pytam?

Adi 12.08.2015 12:35
Bardzo słuszna uwaga. Teraz trzeba napisać pismo - pisma (NIE ANONIMOWE) do Burmistrza informujące o braku aktywności strażników, bezzasadności generowania kosztów w budżecie przez ową Straż i likwidacji nieużytecznego organu. W zamian za likwidowane służby zaproponować dofinansowanie Policji w utrzymaniu dodatkowego etatu (dodatkowego funkcjonariusza) - taka praktyka jest możliwa i stosowana z powodzeniem w innych miejscowościach. Jeśli to nie poskutkuje, to pójść (najlepiej w kilka osób) do urzędu i zażądać wyjaśnień od urzędników i ewentualnie złożyć skargę na bezczynność urzędniczą. Jeśli i to nie poskutkuje, to zorganizować pikietę pod urzędem i powiadomić redaktora (redaktorów) okolicznych mediów (np. Nowiny Jeleniogórskie) o planowanej akcji - efekt gwarantowany - władza mediów jest silniejsza od władzy urzędów.Pozdrawiam

jerry1957 11.08.2015 17:25
Hm. Co z tego, że zlikwidowali fotoradary. W Olszynie przy posterunku policji reaktywowano ORMO. Starsi wiedzą co ten skrót oznacza. Pewne małżeństwo doniosło na mnie, że przekroczyłem podwójną linię ciągłą. Zapomnieli jednak dodać, że sami mnie do tego sprowokowali zwalniając celowo i rozmyślnie swoim pojazdem do prędkości pieszego. Na podstawie zeznań dwóch blisko spokrewnionych sobie osób policja wytoczyła mi proces przed sądem. Wtedy jechałem sam i nie miałem tak wiarygodnych świadków. Nie miałem więc szans na obronę, tym bardziej, że faktycznie przekroczyłem linię ciągłą. Dobrowolnie poddałem się karze. I to by było na tyle.

Czytelnik 10.08.2015 23:17
hehe to już strażnicy staną się już dla Lesia zbędni ??:) swoją drogą skoro mają i tak stać fotoradary tyle że pod ITD to troszkę śmieszne gdyż lepiej było by gdyby te pieniądze zostały w gminie, a tak pani Kopacz poleci sobie po nową garsonkę , czy zrobi posiedzenie wyjazdowe PO we Wrocławiu przewożąc z Warszawy ławki ITP.. Ehh gdyby nie wybory to by nawet tym nikt się nie zajął, a tak konający rząd chwyta się wszystkiego. Tyle że cel likwidacji dziwny skoro i tak będą stały tyle że do innego cycka mleko będą pompować.

Adi 11.08.2015 13:14
"...Tyle że cel likwidacji dziwny skoro i tak będą stały tyle że do innego cycka mleko będą pompować." i właśnie o to chodzi - kasa centralnie zarządzana rozmywa się anonimowo w odmętach biurek i person nikomu nie znanych. Może zacznijmy bojkotować wprowadzane unormowania i domagajmy się reaktywacji starego (lata 80) solidarnościowego projektu "trzy razy S"!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
manukultura
Chagall
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama