Miejski Dom Kultury w Lubaniu to jeden z ostatnich budynków w zasobach tutejszego samorządu, który eksploatowany latami nie doczekał się jeszcze remontu czy modernizacji. Świat idzie do przodu, a sale i ich wyposażenie zatrzymały się w poprzedniej epoce. Dochodzą do tego problemy z technicznym utrzymaniem obiektu w stanie umożliwiającym swobodne korzystanie z budynku. Dlatego też gruntowny remont jest koniecznością, aby mieszkańcy mogli w pełni wykorzystać potencjał tak okazałego obiektu.
Wprawdzie jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale jak się dowiadujemy Miejski Dom Kultury otrzymał niedawno dofinansowanie na przygotowanie dokumentacji technicznej budynku: „Modernizacja obiektów Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu” i właśnie wytypowano wykonawcę, który przygotować ma ów dokument.
Mimo, że chęci na gruntowny remont są to do końca nie wiadomo w jakim zakresie uda się go przeprowadzić. Środki unijne, z których zamierza skorzystać samorząd, uruchamiane będą dopiero od jesieni tego roku.
- Najlepiej by było gdyby udało się globalnie wyremontować cały Dom Kultury i przygotować go na nowe lata działania – mówi burmistrz Arkadiusz Słowiński - Zdajemy sobie sprawę, że jest to spora suma pieniędzy, ale chcielibyśmy zrobić taki remont jak udało się to z Ratuszem. Jeżeli będzie zrobiony projekt, jak tylko pojawią środki, o które będziemy mogli aplikować to jesteśmy w stanie po nie sięgnąć.
Ze specyfikacji złożonego zamówienia, dowiadujemy się o planach remontowych, a wyglądają one imponująco. Gdyby udało się przeprowadzić remont w pełnym zakresie, po modernizacji MDK w Lubaniu dysponować może:
Odremontowaną salą widowiskową na 450 osób, ze stałym oświetleniem oraz nagłośnieniem. Dodatkowo wymieniona ma być scena oraz siedzenia na widowni, a balkon wzbogacić ma się o kolejne 50 siedzeń.
Salą spełniająca dwie funkcje: baletową i teatralną z mobilną widownią na 200 osób. Dodatkowo pomieszczenie przygotowane zostanie do organizacji, pokazów, turniejów i zabaw tanecznych.
Nowoczesną kawiarenką z zapleczem kuchennym i sanitarnym do organizacji spotkań towarzyskich, która na co dzień pełnić będzie rolę kulturalnej poczekalni dla rodziców oczekujących na swoje pociechy.
Salą lustrzaną do organizacji spotkań, konferencji, prezentacji, pokazów oraz szkoleń. Dzięki wejściu z zewnątrz, które posiada sala i remoncie kawiarenki, powstanie możliwość organizacji samodzielnego funkcjonowania bez potrzeby otwierania głównej części Miejskiego Domu Kultury.
Foyer. Profesjonalną galerię do prezentacji szeroko rozumianej sztuki. Z profesjonalnym oświetleniem do prezentacji prac lokalnych artystów.
Wygłuszoną salę prób przystosowaną akustycznie. Kino zlokalizowane w sterowni oświetlenia na balkonie z 20 miejscami siedzącymi. W ramach ogólnopolskiego programu „Kino za rogiem” będzie możliwość prezentowania nowości filmowych oraz transmisji na żywo np.: wydarzeń kulturalnych czy sportowych.
Nowoczesne studio nagrań, które w chwili obecnej jest w fatalnym stanie. Na bazie studia nagrań planowane jest uruchomienie lokalnego radia internetowego, które prowadzone byłoby przez młodzież w ramach zajęć dziennikarskich.
Zaś na poddaszu, gdzie obecnie znajduje się mieszkanie prywatne, miejsce znalazłaby pracownia teatralna, modelarska, fotograficzna oraz plastyczna.
Jednak to nie cały zakres planowanych prac, objąć one mają również termomodernizację budynku, wymianę stolarki okiennej, wymianę wszystkich instalacji od kanalizacyjnych, przez elektryczne po nagłośnieniowe i co bardzo ważne, dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Póki co podjęte działania to jedynie przygotowanie do skorzystania z mogących pojawić się środków unijnych. Mimo to cieszy świadomość, że po latach zaniedbań w końcu dostrzeżono potrzebę zainwestowania w obiekt, który od lat służy mieszkańcom, a wkrótce mógłby popaść w całkowitą ruinę.
Napisz komentarz
Komentarze