Organizacja mety trasy na rynku w centrum Leśnej przyczyniła się do promowania polskiego i czeskiego rzemiosła ludowego oraz kultury ludowej, natomiast przebieg trasy w dolinie rzeki Kwisy to oferta turystyczna oraz rekreacyjna dla turystów z polsko - czeskiego pogranicza. Głównym celem wspólnej imprezy było propagowanie walorów turystycznych gmin, aktywizacja mieszkańców obszaru pogranicza do pożytecznego spędzania czasu wolnego w gronie rodzinnym, wzmocnienie kapitału społecznego poprzez organizację wydarzenia promującego lokalną aktywność, promocja solidarności międzypokoleniowej, pobudzanie troski o prawidłowy i zdrowy rozwój oraz wychowanie najmłodszych pokoleń.
Organizacja wędrówek rodzinnych to wsparcie działalności kulturalnej, turystycznej i rekreacyjnej. Na trasie zlokalizowanych było 7 punktów kontrolnych. Na każdym z nich rodzina miała do wykonania określone zadanie. Grupa OSP z Jindrychovic i z Leśnej przygotowała dla uczestników zadanie polegające na zwijaniu węża strażackiego na czas, grupa harcerzy przepytywała z zasad udzielania pierwszej pomocy, zespół urzędników z Leśnej i z Jindychovic przepytywał rodziny z historii gmin.
Stowarzyszenie LUKS KWISA przeprawiało rodziny pontonem przez rzekę Kwisę. Stowarzyszenie Izerska 11 przygotowało zadanie sprawnościowe polegające na załadowaniu wozuz sianem.
Zespół projektowy z Leśnej i Jindrychovic zajmował się kompleksową koordynacją i logistyką wszystkich działań. Konkurencje miały za zadanie w sposób przyjemny zapoznać uczestników z historią Gmin Jindrychovic i Leśnej, wzajemną współpracą (informacja o dotychczasowych zrealizowanych projektach współfinansowanych ze środków UE), opowiedzieć o prawidłowym zachowaniu się na trasie, poprawić lub umocnić relacje rodzinne.
W rynku w Leśnej równolegle odbywał się Polsko–Czeski Rodzinny Festyn, z licznymi atrakcjami dla mieszkańców obszaru pogranicza, turystów, gości z Polski i zagranicy.
Szkoła Podstawowa ze Smolnika i Gimnazjum z Leśnej przygotowały stoiska z grami i zabawami dla całych rodzin. Sołectwa z Gminy Leśna oraz rzemieślnicy i twórcy z gmin czeskich wystawili swoje stoiska z tradycyjną kuchnią regionalną oraz ręcznie wykonanymi pamiątkami. Każdy odwiedzający mógł skosztować przysmaków regionalnych. Dzieci korzystały w tym dniu z licznych atrakcji w postaci dmuchanych zamków, pokazów klaunów i magików, malowania twarzy itp.
Na scenie wystąpiły liczne grupy artystyczne działające przy Ośrodku Kultury i Sportu w Leśnej, a także grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Smolniku, Gimnazjum w Leśnej oraz dzieci ze Żłobka Miejskiego w Leśnej, Miejsko-Gminnego Przedszkola w Leśnej i Niepublicznego Przedszkola „Leśne Elfiki” w Smolniku. Po ogłoszeniu wyników zawodów licznie zgromadzonej publiczności czas umilały zespoły AMATI z Leśnej oraz KRAMER ze Zgorzelca.
W ramach zadania został zrewitalizowany piękny punkt widokowy (mała i duża altanka) znajdujący się na tzw. perłowym szlaku biegnącym wzdłuż rzeki Kwisy, stanowiący jednocześnie najważniejszą stację Wędrówek Rodzinnych. Tam zorganizowano punkt odpoczynku dla Rodzin oraz zapewniony catering.
Wspólna organizacja projektu przyczyniła się do wzmocnienia istniejących więzi, stworzenia trwałych struktur współpracy, wymiany doświadczeń oraz promocji pogranicza.
Napisz komentarz
Komentarze