W tym roku laureatem tytułu została Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Olszyna pod kierownictwem Andrzeja Drozdowicza, kapelmistrza orkiestry oraz prezesa Dolnośląskiego Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Nagrodę wręczył Walery Czarnecki, starosta lubański.
Walery Czarnecki, dziękując za wybitne osiągnięcia na rzecz rozwoju życia kulturalnego Powiatu Lubańskiego oraz aktywizację różnego rodzaju form amatorskiej działalności artystycznej w regionie, kraju oraz poza jego granicami, gratulował również zaangażowania oraz pasji, którą na co dzień zarażają mieszkańców naszego regionu.
Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Olszyna należy do najstarszych na Dolnym Śląsku. Podkreślając osiągnięcia z ostatnich lat należy wymienić m.in. I miejsce zdobyte w kategorii orkiestr dętych podczas Osiemnastych Dolnośląskich Spotkań Orkiestr Dętych w Legnicy, II miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych „KARBONALIA 2008” i I miejsce w Polsko-Niemieckich spotkaniach muzycznych w Iłowej 2012 r. Jej aktywność owocuje średnio 40 koncertami rocznie na terenie całego kraju. Ponadto orkiestra reprezentuje Polskę poza jej granicami. W uznaniu zasług muzycy zostali odznaczeni i wyróżnieni przez Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział Dolnośląski „Zasłużony dla PZChiO” łącznie 78 odznakami, w tym 3 złotymi z laurem, 21 złotymi, 24 srebrnymi i 28 brązowymi, a także złotą zespołową z okazji 60-lecia. Dodatkowe odznaczenia i wyróżnienia to: odznaka honorowa "Zasłużony dla Kultury Polskiej" (4) oraz „Zasłużony Działacz Kultury” (1), Krzyż ZKRPiBWP (8), list gratulacyjny od ministra kultury (3), list gratulacyjny marszałka woj. dolnośląskiego (19) oraz Dyplom PZChiO (36). Ponadto w grudniu 2012 r. orkiestra została wyróżniona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodą specjalną w kwocie 15 000 zł.
W szeregach dzisiejszej orkiestry są muzycy z ponad czterdziestoletnim stażem pracy społecznej na rzecz krzewienia kultury oraz młodzież (80%, której przekazano pasję muzykowania). Orkiestra ma wielkie zasługi w popularyzowaniu standardów muzycznych oraz utworów patriotycznych bliskich sercu każdego Polaka. Wrosła na trwałe w krajobraz regionu tak samo jak domy, ulice czy drzewa i chociaż przez szeregi orkiestry amatorskiej, co naturalne, przeszło wiele pokoleń muzyków, idea była, jest i pozostanie jedna – popularyzacja muzyki i kultury narodowej.
Napisz komentarz
Komentarze