Na zdjęciach zobaczyć możecie kolizję do jakiej doszło dziś przed godziną 15-tą niedaleko Kauflandu, gdzie srebrny Seat uderzył w tył drugiego pojazdu. Policja przypomina jak zgubną porą roku dla kierowców jest jesień.
Częste opady deszczu, wiatr, spadające na jezdnię liście, błoto, marznący deszcz, czy też nisko świecące i oślepiające słońce są czynnikami, które zdecydowanie wpływają na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Opady atmosferyczne, czy zalegające na jezdni liście powodują zmniejszenie przyczepności pojazdów, co w połączeniu z nadmierną prędkością może doprowadzić do niebezpiecznych zdarzeń. Okres jesienny powoduje też często zmiany samopoczucia i brak koncentracji. Funkcjonariusze przypominają: Pamiętajmy, samochód bez przyczyny sam nie wpada w poślizg. Winę najczęściej za to ponosi człowiek. Bezpieczeństwo, a co za tym idzie, nasze zdrowie i życie - leży w naszych rękach.
Jesień, to trudny okres na drogach. To nie tylko zmiany w przyrodzie, ale również w samopoczuciu człowieka, co wiąże się często m.in. z przygnębieniem i problemami z koncentracją. Okres ten charakteryzuje się również obniżeniem widoczności, często nagłymi zmianami warunków atmosferycznych.
Szybko zapada zmierzch. Jezdnie mogą być śliskie z uwagi na występujące opady atmosferyczne, czy też spadające liście, które gnijąc, tworzą śliską maź. Często występują mgły, a wiec widoczność jest ograniczona. Mogą wystąpić problemy z prowadzeniem pojazdu i oceną odległości. W takich warunkach, zbyt mocne hamowanie, zbyt mocny i nagły skręt kierownicą, czy też zbyt szybka jazda na śliskiej nawierzchni, mogą doprowadzić do wypadku.
Jesienią coraz szybciej zapada zmrok, a więc pamiętajmy jako piesi o odblaskach. Dotychczasowe zapisy ustawy prawo o ruchu drogowym nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie przez osoby poniżej 15 roku życia. Po wejściu w życie omawianej nowelizacji, obowiązek używania tych elementów dotyczy wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu, po drogach mieszczących się poza obszarem zabudowanym.
Z danych statystycznych wynika, że około 38% wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią „niechronieni” uczestnicy ruchu drogowego. Należy pamiętać, że w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji. Nie chroni nas przecież zderzak, karoseria samochodu, pasy bezpieczeństwa czy poduszka powietrzna. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości już 150 metrów.
Napisz komentarz
Komentarze