Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Geocaching w Lubaniu

Od pewnego czasu w Polsce zwraca na siebie uwagę grupa specyficznych turystów. Pojawiają się w ciekawych miejscach, ale zamiast robić tam pamiątkowe fotografie i dostojnie zwiedzać teren, gorączkowo przeszukują dziury w murach, krzaki i dziuple. To geokeszerzy, tropiący kolejne skrzynki ze skarbami.
Geocaching w Lubaniu

Wszystko zaczęło się w roku 2000, kiedy to pasjonat sprzętu GPS, Amerykanin Dave Ulmer, ukrył w lesie wiadro i podał jego współrzędne na grupie dyskusyjnej użytkowników GPS. W wiadrze znajdowały się przedmioty zachęcające do poszukiwań, co okazało się skuteczne. Poszukiwanie i dzielenie się przeżyciami z innymi tak się spodobało, że już w tym samym roku powstała nazwa „geocaching” powstał pierwszy serwis tematyczny mu poświęcony.

- Zabawa ta łączy tradycyjne technologie z tradycyjną turystyką – mówi Marek Rzeźwicki ze Stowarzyszenia Geocaching Polska. – Zwykle skrytki pokazują miejsca ciekawe pod względem historycznym, geologicznym, przyrodniczym, turystycznym. Do tego, by zacząć się bawić potrzebny jest GPS turystyczny lub wbudowany w smartfonie i darmowe konto na portalu geocaching.com. Po założeniu tam konta możemy obejrzeć mapy skrytek w okolicy i wybrać tą, którą chcemy znaleźć. Następnie wprowadzić współrzędne do swojego GPS-a i wybrać się na poszukiwania.

Bywają bardzo trudne skrytki, wymagające wiele zaangażowania i wysiłku czy nawet specjalistycznego sprzętu. Większość jednak jest bardzo przystępnych. Po znalezieniu skrzynki, należy ją otworzyć, zabrać prezent – i obowiązkowo – pozostawić swój, dla kolejnego odkrywcy. Swoją przygodę można opisać w serwisie, rejestrującym stopień osiągnięcia każdego geokeszera oraz popularność wszystkich skrytek.

- Szukamy razem z mężem i małym szkrabem, Wiktorią. – opowiada Anna Chmura, geokeszerka z Lubania. – Geocaching jest fajnym sposobem na spędzenie czasu z dzieckiem na wolnym powietrzu, zamiast siedzenia przed telewizorem i komputerem. Zaczęliśmy od najbliższej okolicy, potem były bliższe i dalsze wypady. Obecnie mamy na koncie także skrytki niemieckie. Fajne jest spędzanie urlopu z geocachingiem w tle, ponieważ skrytki są umieszczane w ciekawych miejscach, ale niekoniecznie powszechnie znanych. Można też odkryć na nowo znane okolice od strony, którą nie każdy zna. Ta zabawa to także wymiana gadżetów, jeśli bierzemy skarb ze skrytki, to trzeba zadbać, aby włożyć tam coś z powrotem, o podobnej lub większej wartości.

Współcześnie w szukanie skarbów możemy bawić się z odkrywcami z całego świata, bowiem cały świat pokrywa siatka tajemniczych skrzynek. A jest ich coraz więcej, w Polsce już ponad 11 tysięcy. PTTK ustanowiło nawet specjalną odznakę dla geocacherów, zdobyć ją można, odkrywając 100 skrytek. Włączyć się do zabawy można również poprzez założenie własnej skrytki, w ten sposób pokazując innym warte uwagi miejsce i śledząc później w serwisie, kto je odkrył. W całym powiecie lubańskim obecnie ukryte są 42 skrzynki. Z początkiem maja dołączyła do nich jeszcze jedna, stworzona w Lubaniu przez Łużyckie Centrum Rozwoju. Wszystkich chętnych zapraszamy do poszukiwania!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Teresa 24.05.2014 02:44
i po co ten artykuł?przecież całe miasto to tropiciele....

Reklama
piknik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: LZSTreść komentarza: Ciekawe, kto i kiedy złożył wniosek na klub którego nie maData dodania komentarza: 5.02.2025, 19:54Źródło komentarza: Gmina Lubań dotuje kluby sportowe - w puli 200 tys. złAutor komentarza: Cała prawdaTreść komentarza: Np. Łużyce 190 dzieciaków razy 200 zł składka = 38000 miesięcznie ( rocznie 456 000) Do tego, dotacje, sponsorzy, dochody z organizacji obozów itp Powinno wystarczyć, ale cóż seniorów trzeba utrzymać na których brakuje kasy - tam powinny być tylko pieniądze od sponsorów W MA-KO podobnie tylko tam , pod szyldem FUNDACJI kryje się prywatny biznes po prostu Orka podobnie- kasa musi się zgadzać. Smutne to wszystko.Data dodania komentarza: 5.02.2025, 19:41Źródło komentarza: Miasto przyznało dotacje dla lubańskich klubów sportowych. Kto ile dostał?Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: He he o biedny narodzie. Wy się kłócicie kto dostał więcej. Kwota 120 tyś. do podziału to jakaṣ̌ kpina i brak szacunku dla sportu. Nikt nawet nie próbował pozyskać większych środków na sport w tym roku. Jak ktoś nie wie lub nie pamięta takie granty były dzielone w latach 2010-2015. Dzisiaj mamy 2025 rok, cele i środki są niewspółmiernie do dzisiejszych czasów. Śmieją się Wam w twarz. Tak naprawdę podana kwota wystarczy na załatanie "dziur" dla Łużyc i to wszystko. Widać że nowa ekipa nie lubi sportu. Kluby nie udžwiną tego.Data dodania komentarza: 5.02.2025, 19:30Źródło komentarza: Gmina Lubań dotuje kluby sportowe - w puli 200 tys. złAutor komentarza: XXXTreść komentarza: Teraz takie rzeczy to na Mickiewicza 😝Data dodania komentarza: 5.02.2025, 19:25Źródło komentarza: Lubań. Są wyniki audytu, prezes PEC odwołany
ReklamaPowiat Lubań
Reklama