Podczas ubiegłotygodniowej Sesji Rady Miasta Olszyna radni tej miejscowości przyjęli uchwałę pozwalającą powołać do życia Spółkę Olszyna PS Energetyka Odnawialna Sp. z o.o. z udziałem gminy Olaszyna i Polskiego Solaru S.A.
To dopiero początek całej inwestycji, kapitał zakładowy spółki to na razie tylko 5000 zł z czego Olszyna posiada 45% udziałów. Jest to projekt inwestycyjny, a docelowo całość ma zamknąć się w kwocie 20 000 000 zł. W tej chwili przygotowywane są projekty techniczne i koncepcje. Przedstawiciel firmy Polski Solar S.A. nie ujawnia gdzie planowana jest budowa farmy, stwierdza jedynie, że prowadzone już były rozmowy z Zarządem Gminy, jednak za wcześnie mówić o lokalizacji gdyż wiele rzeczy trzeba jeszcze uzgodnić.
Planowana farma docelowo ma produkować 2 do 3 MW energii. Przyjmując, że do produkcji jednego MW potrzeba 3,5 h gruntu farma w Olszynie może mieć ponad 10 h powierzchni stając się piewszą i największą tego typu elektrownią w regionie. Druga planowana elektrownia ma powstać w Jeleniej Górze.
Energetyka słoneczna na naszym terenie opierała będzie się o technologię Canadian Solar produkującą energię ze światła rozproszonego, jako że znajdujemy się na szerokości geograficznej około 52º są to dobre warunki do produkcji energi elektrycznej w tej technologi - mówi Jacek Ryński z firmy Polski Solar S.A. - jest to bardzo cenna energia gdyż produkowana jest w szczycie czyli wtedy kiedy pracuje przemysł. Co więcej solary tego typu pracują nawet przykryte śniegiem.
Energetyka słoneczna jest nową technologią w Polsce i tak naprawdę rusza dopiero od tego roku, jednak w krajach zachodnich jest już mocno rozwinięta. W Niemczech zainstalowane moce to 4 GW a w Czechach 3 GW. Co ważne dotąd nie stwierdzono negatywnego oddziaływania tego typu farm na środowisko, jak ma to miejsce w przypadku elektrowni wiatrowych. Jedynym negatywem mogą być zmiany w krajobrazie, jednak porównując wpływ na krajobraz np. elektrowni w Bogatyni to korzyści z posiadania takiej farmy na swoim terenie mogą być o wiele większe.
Ciekawostką jest fakt, że elektrownia słoneczna raz postawiona działa tyle samo czasu co tradycyjna elektrownia węglowa czyli minimum 25 lat a nawet dłużej.
Napisz komentarz
Komentarze