Radość tym większa, że Walery Czarnecki znalazł się w bardzo zacnym gronie. Kapituła fundacji w składzie: Wiesław Johann, Józef Orzeł i prof. Jan Żaryn uhonorowała również:
Arkadiusza Gołębiewskiego – reżysera, producenta i scenarzystę, twórcę m. in. „Historii Kowalskich” i „Kwatery Ł”. Nagrodę otrzymał za organizowanie piątej edycji festiwalu filmów dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”,
Marka Nowakowskiego – za talent, oddany w słusznej sprawie, za zbliżanie Warszawy nie tylko jej mieszkańcom, za polskie myślenie i patriotyzm, za niepokorność i poczucie humoru, za całokształt,
Jana Kelusa – za ballady i piosenki o życiu, przyjaźni, prawdzie i nadziei w szczególnym historycznym czasie wspierające Polaków w drodze do wolności,
Józefa Małobęckiego – za aktywne uczestnictwo w organizacji obchodów 150 rocznicy Powstania Styczniowego w województwie świętokrzyskim i w odsłonięciu wystawy obrazów Artura Grottgera,
Jerzego Luftmanna – za inicjatywę i prowadzenie od kilkunastu lat Festiwalu Piosenki Religijnej im. Jana Pawła II w Świętnie. Festiwal co roku gromadzi setki młodych uczestników przybliżając im dziedzictwo Wielkiego Polaka i Świętego Człowieka.
Specjalna nagroda: Wielka Gloria Wolnej Polski trafiła na ręce Prof. Witolda Kieżuna za walkę o wolność w czasie wojny, za światowej rangi osiągnięcia naukowe, za odwagę cywilną i intelektualną w głoszeniu prawdy, za nigdy nie gasnącą miłość do ojczyzny.
W swoim przemówieniu Walery Czarnecki podkreślił, że ta nagroda jest zwieńczeniem pracy wielu ludzi, którzy z pasją i wyobraźnią przybliżają społeczeństwu turystyczne walory Łużyc, pięknej krainy między Kwisą a górami izerskimi ze szczególnym uwzględnieniem magicznego Księstwa Czocha.
Gala miała piękną oprawę artystyczną, podczas której wystąpili: Jerzy Zelnik, który recytował wiersze patriotyczne, Antonina Krzysztoń – śpiewająca utwory m. in. Jana Krzysztofa Kelusa i Leszek Czajkowski z Pawłem Piekarczykiem z cyklem pieśni poświęconych Żołnierzom Wyklętym. Krakowski raper Tadek zaprezentował kilka utworów przypominających postawę rotmistrza Witolda Pileckiego i Danuty Siedzikówny „Inki”.
Koncert zakończył występ Zespołu Pieśni i Tańca Szkoły Głównej Handlowej i wspólne odśpiewanie hymnu „Żeby Polska była Polską”. Warto wspomnieć, że w zeszłym roku nagrodę otrzymali Antoni Krauze, Ewa Stankiewicz i Lech Makowiecki.
Napisz komentarz
Komentarze