Wycieczki piesze, rowerowe, spływy kajakowe czy wydarzenie plenerowe pn. Księstwo Czocha to przykłady działań, które powiat zrealizował we współpracy z Žacléřem. Podczas październikowej sesji uroczyście podpisano umowę partnerską o współpracy. Ten dokument ma swój cel bardzo pragmatyczny - mówi starosta lubański Walery Czarnecki.
Ta umowa partnerska stawia przed nami nowe wyzwania. Jest również wielką szansą dla powiatu biorąc pod uwagę kolejną perspektywę finansową unii na lata 2014 – 2020. Formalna współpraca z Žacléřem ułatwi nam wspólne sięganie po środki zewnętrzne i dalszą realizację wspólnych projektów.
Dokumenty programowe tj. Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Dolnośląskiego i Europejski Program Współpracy Terytorialnej, które są opracowywane przez Urząd Marszałkowski będą konsultowane w miesiącu listopadzie. Wtedy zastanowimy się wraz ze starostą czeskiego Žacléřa nad konkretnymi zadaniami. Miroslav Vlasák – starosta Žacléřski jest osobą wybitnie kontaktową. Ponadto ma polskie korzenie – jego matka jest Polką. Być może stąd jego większe zrozumienie dla tej współpracy. Najważniejsze jest jednak to, że efekty tej współpracy są widoczne i to cieszy – wyjaśnia starosta lubański Walery Czarnecki.
Przypomnijmy, że owocem tej współpracy jest album pt. „Powiat Lubański” poświęcony walorom turystycznym gmin wchodzących w skład powiatu lubańskiego. Jej autorami są Waldemar Bena, Janusz Kulczycki i Andrzej Paczos. Należy nadmienić, że jest to pierwsza powojenna polskojęzyczna publikacja o charakterze promocyjnym, poświęcona w całości walorom kulturowym, przyrodniczym i krajobrazowym ziemi lubańskiej.
Kolejny, to album pn. ,,Zabytki Powiatu Lubańskiego i miasta Žacléř”. Album ten, będący pokłosiem polsko-czeskiego projektu pt. „Zabytki łużyckie, zabytki Žacléřskie- poprawa dostępności turystycznej” w zamierzeniu ma pomagać w propagowaniu walorów ziemi lubańskiej i czeskiego miasta Žacléř. Podsumowując należy stwierdzić, że Polaków i Czechów zdecydowanie więcej łączy.
Napisz komentarz
Komentarze