Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 25 listopada 2024 05:05
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Historia cmentarza wojennego na Kamiennej Górze

Jak co roku, wraz ze zbliżaniem się Zaduszek, także na lubańskim cmentarzu wojennym na Kamiennej Górze prowadzone będą intensywne prace porządkowe i remontowe. Wielu młodszych mieszkańców naszego grodu nawet nie miało sposobności być na tej nekropolii, położonej na krańcu parku, a tym bardziej poznać jej historię.
Historia cmentarza wojennego na Kamiennej Górze

Przypomnę więc, iż w lutym i marcu 1945 roku w okolicach Lubania trwały ciężkie walki wojsk Armii Czerwonej z wojskami nazistowskich Niemiec. Epizod ten znany jest powszechnie pod nazwą „bitwy o Lubań”. W ich wyniku zginęło wielu młodych żołnierzy radzieckich. Po wojnie, wraz z nadejściem osadników polskich i porządkowaniem miasta i okolicznych wsi, wciąż odkrywano nowe mogiły „krasnoarmiejców”. W podzięce za ich wkład w pokonanie hitlerowskich Niemiec, postanowiono zorganizować cmentarz wojenny na skraju lubańskiego parku na Kamiennej Górze. W sumie na lubańskim cmentarzu znajduje się 70 grobów. Niestety wiele z nich stanowi tak zwane mogiły zbiorowe, w których do dziś nie wiemy ile osób pochowano. Z posiadanej dokumentacji wynika, iż imiennie znamy 128 osób – żołnierzy Armii Radzieckiej, a także 5 Polaków z Ludowego Wojska Polskiego (dwóch zginęło w maju-czerwcu 1945 r., trzech pięć lat później). W dwóch mogiłach zbiorowych pochowanych jest 78 bezimiennych żołnierzy radzieckich, w pozostałych ich liczba jest nieznana. W sumie więc na cmentarzu pochowanych jest co najmniej 200 żołnierzy. Czytając nazwiska można bez trudu rozpoznać, iż nie wszyscy byli Rosjanami, lecz pochodzili z różnych stron – nawet z Kaukazu czy rejonów zakaspijskich. Co ciekawe, coraz częściej o potwierdzenie, czy dany żołnierz jest pochowany w Lubaniu proszą w listach z Rosji ich potomkowie. Dzięki takiej korespondencji w tym miesiącu udało się ustalić personalia kolejnych 10 osób – saperów, którzy zginęli pod Lubaniem.

Warto jeszcze dodać, iż na głównym pomniku znajduje się napis w tłumaczeniu na język polski „Sława bohaterom, którzy zginęli w walkach o wolność i niezawisłość naszej Ojczyzny”. Granitowa kolumna pochodzi z pomnika, który stał kilkadziesiąt metrów dalej, a ustawiony był w roku 1874 na cześć pruskich żołnierzy poległych w wojnie z Francją w latach 1866 i 1870-71. Wracając do prac porządkowych, przypomnę, że zgodnie z przepisami prowadzenie tego typu cmentarzy wojennych jest zadaniem rządowym, zlecanym samorządom przez wojewodę. Co roku miasto otrzymuje na bieżące utrzymanie kilka tysięcy złotych, w ramach których utrzymywana jest zieleń oraz czystość. Od kilku lat jednakże dodatkowo tutejszy samorząd składa wnioski o dotacje na szerszy zakres prac, dzięki czemu udało się uzyskać za pośrednictwem wojewody dodatkowe środki od Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. I tak w ubiegłym roku udało się wymienić około połowę tabliczek imiennych na nagrobkach. Również w tym roku nasze wnioski zostały zaakceptowane i jeszcze w bieżącym roku będą wymienione pozostałe tabliczki. Nagrobki zostaną poprawione i wypiaskowane do czysta, być może uda się także poprawić ogrodzenie.

Mimo, że różnie układały się stosunki polityczne pomiędzy nami a naszym sąsiadem, należy się cześć tym młodym żołnierzom, którzy z dala od swych domów zginęli w walkach z naszym wspólnym wrogiem. Pamięć o grobach jest świadectwem naszej kultury. I tak, jak my życzymy sobie, aby pamiętano o grobach Polaków na Wschodzie, tak również pamiętajmy o ich grobach na lubańskiej ziemi.


Historia cmentarza wojennego na Kamiennej Górze

Historia cmentarza wojennego na Kamiennej Górze

Historia cmentarza wojennego na Kamiennej Górze

Historia cmentarza wojennego na Kamiennej Górze

Historia cmentarza wojennego na Kamiennej Górze

Historia cmentarza wojennego na Kamiennej Górze


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Pokrzywa 25.04.2020 10:36
Jestem całym sercem za tym żeby groby (ktokolwiek w nich by spoczywał) były objęte opieką i pamięcią. Leżą tam ojcowie, synowie - czyiś bliscy. Ktoś w świecie płakał po ich stracie. Byliśmy wzburzeni losami Rossy w Wilnie i Łyczakowa we Lwowie, ale coś za coś. Cmentarz przy kościele panien (ewangelickim) tzw mogiłki, przekształcono w park.Chwała za to że upamiętniono tam spoczywających tablicą informacyjną. Pamięć należna jest wszystkim.

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama