Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 18 listopada 2024 00:17
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Relacja z premiery

Tylko na naszym portalu możecie przeczytać i zobaczyć jak wyglądała szumnie zapowiadana premiera debiutanckiej  książki Artura Daniela Grabowskiego ,,Testament Eleonory".
Relacja z premiery

Pierwsza prezentacja książki Artura Daniela Grabowskiego, młodego dolnośląskiego pisarza-debiutanta, miała miejsce 7 września 2013 roku w Pałacu Mańkowskich w Brodnicy nieopodal Poznania. Już samo miejsce premiery było wyjątkowe – pałac ziemiański z końca XIX wieku oraz jego tajemnicze wnętrza wypełnione historią, wplecioną w ludzkie losy, które znakomicie korespondowały z treścią oraz atmosferą powieści.

Spotkanie rozpoczęło się od powitania zaproszonych gości przez gospodarza obiektu – hrabiego Jerzego  Mańkowskiego, który wraz z Maciejem Stanisławem Rąbalskim i Dominikiem Górnym zaprosili do odkrywania,, Testamentu Eleonory" właśnie w pałacowych wnętrzach brodnickiej, ziemiańskiej siedziby rodowej.

Najważniejsza część wydarzenia rozpoczęła się w pałacowych podziemiach, gdzie w specjalnie zaaranżowanych wnętrzach wszyscy czekali na pisarza i jego książkę. Motywem przewodnim spotkania była parafraza tytułu tej gotyckiej powieści, rodząca zapytanie: „Testament Eleonory – kto jest dziedzicem?”. Uczestnicy zatem wraz z autorem zastanawiali się skąd taki pomysł i czym w istocie jest ów testament, a w tym kontekście cała powieść. Była okazja do tego, by zainteresować gości kilkoma  fragmentami książki, a następnie dyskutować o niej i jej genezie.

Podczas premiery była też okazja do takiego całkiem osobistego spotkania z autorem i nabycia książki wraz z jego dedykacją. Potem przyszedł czas na uroczystą kolację z pisarzem  w iście królewskim wydaniu, podczas której goście – oczywiście m.in. w kontekście książki - dzielili się swoimi wspomnieniami i opowieściami zaczerpniętymi z historii swoich rodzin. Niespodzianką było powtórne zejście do podziemi, w których każdy miał dość nietypowe zadanie – napisać swoisty testament, a więc czym dla niego jest dziedzictwo i wartości z nim związane. A skoro premiera „TESTAMENTU ELEONORY” autorstwa  Artura Daniela Grabowskiego odbywała się w ramach Salonu Literacko-Muzycznego im. gen. Józefa Wybickiego, to nie mogło zabraknąć także odwiedzenia pomnika narodowego bohatera, którego grób znajduje się właśnie w Brodnicy.

Premierowe spotkanie z „TESTAMENTEM ELEONORY” zakończyły tańce dworskie, które znakomicie zaprezentował Maciej Stanisław Rąbalski, dodając całości  bardzo radosnego charakteru. Spotkanie w Brodnicy było wieczorem pełnym niezwykłych wrażeń i tajemnicy, w której odkrywanie chętnie angażowali się zacni goście tego wielkopolskiego pałacu. Było więc tak jak w samej książce – mrocznie, z odrobiną dreszczyku, tajemnicy i niezwykłej pasji.

- Jestem wdzięczny Maciejowi Stanisławowi Rąbalskiemu i Dominikowi Górnemu, moim dwóm poznańskim przyjaciołom, za to, że tak znakomicie to wszystko przygotowali. Dzięki nim udało się osiągnąć to, co wydawał się niemożliwe. Było to zatem coś naprawdę niezwykłego i wszyscy to wydarzenie mocno przeżywaliśmy. Spotkanie pełne pasji, mrocznej, tajemniczej aury i w tak niezwykłym  miejscu przyniosło  niespodziewany  efekt i już dziś mogę powiedzieć, że na pewno zapisało się  w pamięci wszystkich uczestników jako wydarzenie ważne i ze wszech miar godne uwagi. Oczywiście dziękuję też hrabiemu Jerzemu Mańkowskiemu, który umożliwił przygotowanie premiery w tak zacnym towarzystwie i niezwykłej atmosferze swojej rodowej siedziby. Cieszę się, że wraz z nim mogłem gościć w murach brodnickiego pałacu wielu wspaniałych i przesympatycznych ludzi, z którymi miło spędziliśmy czas. Trudno ich wszystkich wymienić, ale spotkanie z nimi było prawdziwym zaszczytem. – mówi Artur Daniel Grabowski, autor książki - Premiera już za nami, ale to jeszcze nie koniec. Teraz czekają mnie jeszcze spotkania w naszym regionie, a może jeszcze gdzieś w Polsce. Wszystko zależy od propozycji wydawcy i pomysłów, których już teraz nie brakuje. Samo to, że książka od początku jest wyczekiwana i cieszy się uznaniem czytelników jest dla mnie powodem do radości i źródłem satysfakcji, która motywuje do dalszego działania.

Przypominamy, że książka TESTAMENT ELEONORY dostępna jest w sprzedaży w księgarniach na terenie całego kraju – między innymi w Wydawnictwie Oficynka, Księgarni ZwB, Gandalfie, Weltbildzie oraz EMPIKU (i wielu, wielu innych). Można ją kupić także w księgarniach internetowych w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii, a i to zapewne nie koniec.


Relacja z premiery

Relacja z premiery

Relacja z premiery

Relacja z premiery

Relacja z premiery

Relacja z premiery

Relacja z premiery

Relacja z premiery

Relacja z premiery

Relacja z premiery

Relacja z premiery

Relacja z premiery

Relacja z premiery

Relacja z premiery

Relacja z premiery

Relacja z premiery

Relacja z premiery

Relacja z premiery

Relacja z premiery

Relacja z premiery

Relacja z premiery

Relacja z premiery

Relacja z premiery

Relacja z premiery

Relacja z premiery

Relacja z premiery

Relacja z premiery

Relacja z premiery

Relacja z premiery

Relacja z premiery


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
manukultura
Chagall
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Pchli targ
Andrzejki
sport
Festiwal Kobiet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Czy koszta remontu będą pokryte z polisy sprawcy ??? czy z podatków mieszkańców ?Data dodania komentarza: 17.11.2024, 11:11Źródło komentarza: [Ankieta] Co z lubańskim obeliskiem? Wyremontować, wykonać nowy?Autor komentarza: H.Treść komentarza: Jestem za nowym projektem, ale z wykorzystaniem bazaltu, symbolu Lubania, który był wykorzystany w pierwotnym projekcie. Jednakże pewnie nie ma na to dużo pieniędzy więc trzeba się zastanowić jak to zrobić porządnie ale nie za miliony np. z wykorzystaniem elementów, które są obecnie.Data dodania komentarza: 17.11.2024, 10:28Źródło komentarza: [Ankieta] Co z lubańskim obeliskiem? Wyremontować, wykonać nowy?Autor komentarza: lk/.;Treść komentarza: Ten obelisk miał przypominać o żołnierzach którzy polegli wyzwalając te ziemię na których teraz żyjecie i tym żyjącym żołnierzom którzy jako pionierzy rozpoczynali tu odbudowy i ciężką pracę . Nie było na nim żydowskiej obraźliwej gwiazdy jak teraz .Data dodania komentarza: 17.11.2024, 09:55Źródło komentarza: [Ankieta] Co z lubańskim obeliskiem? Wyremontować, wykonać nowy?Autor komentarza: 🤣Treść komentarza: Chłopcy chyba mieli jakieś wspólne nocne spotkanie na klikanie łapek w dół pod wybranymi wpisami:) misiaczki to widać i to nic wam nie da :) każdy wie jak jest hehehData dodania komentarza: 17.11.2024, 08:13Źródło komentarza: Lubań. Nowe paralizatory dla Straży Miejskiej
ReklamaPowiat Lubań
Reklama