Pierwsza prezentacja książki Artura Daniela Grabowskiego, młodego dolnośląskiego pisarza-debiutanta, miała miejsce 7 września 2013 roku w Pałacu Mańkowskich w Brodnicy nieopodal Poznania. Już samo miejsce premiery było wyjątkowe – pałac ziemiański z końca XIX wieku oraz jego tajemnicze wnętrza wypełnione historią, wplecioną w ludzkie losy, które znakomicie korespondowały z treścią oraz atmosferą powieści.
Spotkanie rozpoczęło się od powitania zaproszonych gości przez gospodarza obiektu – hrabiego Jerzego Mańkowskiego, który wraz z Maciejem Stanisławem Rąbalskim i Dominikiem Górnym zaprosili do odkrywania,, Testamentu Eleonory" właśnie w pałacowych wnętrzach brodnickiej, ziemiańskiej siedziby rodowej.
Najważniejsza część wydarzenia rozpoczęła się w pałacowych podziemiach, gdzie w specjalnie zaaranżowanych wnętrzach wszyscy czekali na pisarza i jego książkę. Motywem przewodnim spotkania była parafraza tytułu tej gotyckiej powieści, rodząca zapytanie: „Testament Eleonory – kto jest dziedzicem?”. Uczestnicy zatem wraz z autorem zastanawiali się skąd taki pomysł i czym w istocie jest ów testament, a w tym kontekście cała powieść. Była okazja do tego, by zainteresować gości kilkoma fragmentami książki, a następnie dyskutować o niej i jej genezie.
Podczas premiery była też okazja do takiego całkiem osobistego spotkania z autorem i nabycia książki wraz z jego dedykacją. Potem przyszedł czas na uroczystą kolację z pisarzem w iście królewskim wydaniu, podczas której goście – oczywiście m.in. w kontekście książki - dzielili się swoimi wspomnieniami i opowieściami zaczerpniętymi z historii swoich rodzin. Niespodzianką było powtórne zejście do podziemi, w których każdy miał dość nietypowe zadanie – napisać swoisty testament, a więc czym dla niego jest dziedzictwo i wartości z nim związane. A skoro premiera „TESTAMENTU ELEONORY” autorstwa Artura Daniela Grabowskiego odbywała się w ramach Salonu Literacko-Muzycznego im. gen. Józefa Wybickiego, to nie mogło zabraknąć także odwiedzenia pomnika narodowego bohatera, którego grób znajduje się właśnie w Brodnicy.
Premierowe spotkanie z „TESTAMENTEM ELEONORY” zakończyły tańce dworskie, które znakomicie zaprezentował Maciej Stanisław Rąbalski, dodając całości bardzo radosnego charakteru. Spotkanie w Brodnicy było wieczorem pełnym niezwykłych wrażeń i tajemnicy, w której odkrywanie chętnie angażowali się zacni goście tego wielkopolskiego pałacu. Było więc tak jak w samej książce – mrocznie, z odrobiną dreszczyku, tajemnicy i niezwykłej pasji.
- Jestem wdzięczny Maciejowi Stanisławowi Rąbalskiemu i Dominikowi Górnemu, moim dwóm poznańskim przyjaciołom, za to, że tak znakomicie to wszystko przygotowali. Dzięki nim udało się osiągnąć to, co wydawał się niemożliwe. Było to zatem coś naprawdę niezwykłego i wszyscy to wydarzenie mocno przeżywaliśmy. Spotkanie pełne pasji, mrocznej, tajemniczej aury i w tak niezwykłym miejscu przyniosło niespodziewany efekt i już dziś mogę powiedzieć, że na pewno zapisało się w pamięci wszystkich uczestników jako wydarzenie ważne i ze wszech miar godne uwagi. Oczywiście dziękuję też hrabiemu Jerzemu Mańkowskiemu, który umożliwił przygotowanie premiery w tak zacnym towarzystwie i niezwykłej atmosferze swojej rodowej siedziby. Cieszę się, że wraz z nim mogłem gościć w murach brodnickiego pałacu wielu wspaniałych i przesympatycznych ludzi, z którymi miło spędziliśmy czas. Trudno ich wszystkich wymienić, ale spotkanie z nimi było prawdziwym zaszczytem. – mówi Artur Daniel Grabowski, autor książki - Premiera już za nami, ale to jeszcze nie koniec. Teraz czekają mnie jeszcze spotkania w naszym regionie, a może jeszcze gdzieś w Polsce. Wszystko zależy od propozycji wydawcy i pomysłów, których już teraz nie brakuje. Samo to, że książka od początku jest wyczekiwana i cieszy się uznaniem czytelników jest dla mnie powodem do radości i źródłem satysfakcji, która motywuje do dalszego działania.
Przypominamy, że książka TESTAMENT ELEONORY dostępna jest w sprzedaży w księgarniach na terenie całego kraju – między innymi w Wydawnictwie Oficynka, Księgarni ZwB, Gandalfie, Weltbildzie oraz EMPIKU (i wielu, wielu innych). Można ją kupić także w księgarniach internetowych w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii, a i to zapewne nie koniec.
Napisz komentarz
Komentarze