By wpisać się do dowolnego rejestru wyborców w kraju wystarczy wejść na stronę Obywatel.gov.pl, za pomocą wyszukiwarki znaleźć usługę lub przejść do niej bezpośrednio z banera, po czym zalogować się Profilem Zaufanym. Następnie należy wskazać gminę na terenie, której planujemy oddać głos.
Z nowej usługi mogą skorzystać obywatele innych państw Unii Europejskiej stale przebywający w Polsce, a także obywatele RP.
„To wielkie ułatwienie dla tysięcy osób, które na co dzień mieszkają w miejscowościach innych niż te w oficjalnym meldunku” – podkreśla MC w komunikacie.
Nowa usługa wyborcza została też udostępniona dla osób niepełnosprawnych, które w najbliższych wyborach mają prawo do głosowania korespondencyjnego. Teraz taką potrzebę mogą również zgłosić przez Internet z użyciem Profilu Zaufanego.
Do elektronicznego wniosku muszą dołączyć skan orzeczenia o niepełnosprawności. Osoba niewidoma lub niedowidząca może poprosić o dołączenie do pakietu wyborczego nakładki do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a. Pakiet wyborczy - w zależności od potrzeb wnioskodawcy - może zostać przesłany na adres z meldunku lub dowolny inny adres zamieszkania. Zamiar głosownia korespondencyjnego można zgłosić online w terminie do 15 dni przed wyborami.
Wdrożenie obydwu usług wyborczych online to efekt współpracy Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Państwowej Komisji Wyborczej oraz Centralnego Ośrodka Informatyki.
I tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 października, natomiast II tura wyborów na wójtów gmin, burmistrzów i prezydentów miast dwa tygodnie później - 4 listopada.
Źródło: www.kurier.pap.pl
Napisz komentarz
Komentarze