Program wyborczy 2018 KWW Łączy nas Lubań
Gospodarka
Ø Poprawa sytuacji finansowej miasta
Stabilna i konsekwentna polityka finansowa miasta jest bardzo ważnym warunkiem zrównoważonego rozwoju lokalnego. Przy ograniczonych środkach finansowych wielką wagę trzeba przykładać do ich efektywnego wykorzystania, wieloletniego prognozowania, umożliwiającego sięganie po środki zewnętrzne. Obecne władze prowadzą politykę inwestycyjną głównie w oparciu o kredyty, dlatego dług naszego miasta na koniec 2018 roku ma wynieść blisko 32,5 mln zł!!! Mamy realny pomysł na to jak oddłużyć Lubań oraz doświadczone w pozyskiwaniu środków zewnętrznych zaplecze kadrowe. Wrócimy do pozyskiwania środków, m.in. unijnych, tak jak to miało miejsce jeszcze 8 lat temu oraz tak jak to się dzieje obecnie w sąsiednich gminach, ponieważ wiemy jak to robić!
Ø Wsparcie przedsiębiorców, pozyskiwanie inwestorów, zatrzymanie mieszkańców
Oparcie rozwoju i stabilizacji miasta na firmach lokalnych, w tym rodzinnych. Tworzenie warunków przyjaznych inwestorom, wsparcie przy zakładaniu działalności, pomoc w postaci ulg podatkowych dla początkujących firm oraz mających przejściowe problemy finansowe. Preferencje dla przedsiębiorców oferujących dobre warunki pracy i płacy. Stworzenie warunków, w których każdy przedsiębiorca będzie miał poczucie troski i wsparcia miasta. Bezpłatne promowanie przedsiębiorców w mediach miejskich. Przede wszystkim wsłuchiwanie się w potrzeby lokalnego rynku oraz WSPÓŁPRACA. Ponadto rzetelna informacja o planach i możliwościach rozwoju miasta, stanowiąca cenne źródło informacji przy podejmowaniu zarówno decyzji gospodarczych przez przedsiębiorców jak i życiowych decyzji przez mieszkańców.
Ø Zbrojenie terenów pod inwestycje przemysłowe i mieszkaniowe
Uporządkowanie niezagospodarowanych, zaniedbanych terenów miejskich, których w Lubaniu jest całkiem sporo. Uzbrojenie wolnych terenów w kanalizację sanitarną i wodną, przygotowywanie do możliwości nowej zabudowy zarówno pod działalność gospodarczą jak i pod mieszkalnictwo. A przede wszystkim umożliwienie dojazdu i uruchomienie strefy aktywności gospodarczej wzdłuż zachodniej obwodnicy miasta, co w obecnej sytuacji Lubania wydaje się najprostszym i najlepszym bodźcem do rozwoju gospodarczego, a niestety przerastało możliwości dotychczasowych władz Lubania.
Ø Współpraca z ościennymi gminami
w myśl zasady – zgoda buduje, powrót do przyjaznych stosunków oraz ścisłej, partnerskiej współpracy z sąsiednimi gminami; wspólna realizacja przedsięwzięć o różnym charakterze, w tym wspólne staranie się o pozyskiwanie przedsiębiorców i przygotowywanie dla nich atrakcyjnych terenów inwestycyjnych, przyjacielska wymiana doświadczeń i wiedzy.
Miasto
Ø Likwidacja niskiej emisji,
przystąpimy do programów rządowych ograniczających zanieczyszczenia powietrza i dofinansowujących mieszkańcom wymianę pieców na ekologiczne, podejmiemy działania zmierzające do termomodernizacji budynków komunalnych, spółdzielczych i użyteczności publicznej. Zdrowie mieszkańców to rzecz bezcenna i priorytetowa.
Ø Poprawa bezpieczeństwa drogowego
zamierzamy poodejmować działania zwiększające płynność ruchu drogowego a także systematycznie dbać o stan dróg i chodników miejskich. Dostosujemy warunki na pieszych ciągach komunikacyjnych do potrzeb osób niepełnosprawnych, niedołężnych ruchowo oraz rodziców z wózkami dziecięcymi, będziemy w tej sprawie monitować także w przypadku realizacji inwestycji w drogach innych niż miejskie.
Przeorganizujemy komunikację miejską, tak, aby była bardziej przyjazna mieszkańcom, efektywniejsza oraz realnie przyczyniała się do zmniejszenia natężenie ruchu kołowego.
Systematycznie będziemy tworzyć nowe miejsca parkingowe, tak, aby poprawić komfort kierowców. W pierwszej kolejności duży parking na ul. Lwóweckiej, w miejscu, gdzie obecnie ma zaplecze gospodarcze ZGiUK oraz likwidacja opłat za parkowanie przy obecnej siedzibie ZGiUK, a także zagospodarowanie drobnych zaniedbanych terenów miejskich na kilkumiejscowe parkingi w różnych częściach miasta.
Ø Budowa obwodnicy zachodniej miasta
sfinalizujemy rozpoczęte wiele lat temu prace zmierzające do budowy zachodniej obwodnicy miasta, co rozładuje ruch w okolicach Osiedla Piast oraz odblokuje tereny z ogromnym potencjałem inwestycyjnym.
Ø Rozbudowa sieci oświetlenia miejskiego
w miejscach, w których wciąż jej brakuje, a także doświetlanie miejsc niebezpiecznych. Rozłożona w czasie systematyczna wymiana lamp na energooszczędne celem obniżenia wydatków miasta na energię elektryczną.
Ø Budowa lodowiska i rolkowiska
w obrębie obecnego boiska kartingowego przy ul. Działkowej, tak aby mieszkańcy nie musieli jeździć do Zgorzelca. Mamy ludzi z doświadczeniem i wiedzą jak funkcjonują tego typy obiekty, jak powinny być wybudowane oraz jak je prowadzić, aby służyły mieszkańcom a nie generowały jedynie koszty. W obrębie obecnego boiska kartingowego widzimy także potrzebę gruntownego rozbudowania skat parku, tak, aby spełniał standardy XXI wieku.
Ø Tereny rekreacyjne nad Kwisą
utworzenie plaży z dojściem do wody na małym wodospadzie z bazą rekreacyjną do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu z rodziną i znajomymi, zapleczem do grillowania itp. (Na wzór np. terenów rekreacyjnych istniejących na terenie Gminy Wiejskiej Lubań oraz Gminy Siekierczyn. W tych mniejszych od Lubania gminach o znacznie mniejszych budżetach włodarzom udało się w ostatnich latach takie tereny stworzyć (i to z wykorzystaniem środków zewnętrznych), w Lubaniu niestety albo nie potrafiono albo były inne priorytety)
Ø Ścieżki rowerowe i singiel truck
Budowa bezpiecznych ścieżek rowerowych, w pierwszej kolejności wzdłuż Kwisy. Budowa torów singiel truck na terenie byłych poligonów.
Ø Rewitalizacja Kamiennej Góry
remont parku oraz montaż urządzeń gwarantujących, iż to miejsce będzie ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców oraz znów będzie tętniło życiem. Ławeczki, ścieżki spacerowe, siłownie zewnętrzne, liczne place zabaw dedykowane dla różnych grup wiekowych, również dzieci w wieku poniżej 2 lat oraz wyczynowe dla nastolatków. Remont amfiteatru i organizowanie na nim kina letniego oraz kameralnych cyklicznych koncertów, w szczególności lokalnych artystów (miejsce dla nich do bezpłatnego wykorzystania).
Ø Remont Miejskiego Domu Kultury
z wykorzystaniem środków unijnych przywrócenie mu wyglądu i klimatu z czasów przedwojennych.
Ø Rewitalizacja przedwojennej zabudowy oraz murów obronnych
kontynuacja porzuconego w 2011 roku programu rewitalizacji, czyli szeroko rozumianego przywrócenie do życia, historycznej zabudowy miasta. Zadania te zamierzamy przeprowadzić z bardzo dużym wykorzystaniem środków zewnętrznych
Ø Reorganizacja Straży Miejskiej oraz Łużyckiego Centrum Rozwoju
tak aby Straż Miejska służyła mieszkańcom pomocą, a Łużyckie Centrum Rozwoju powróciło do funkcji promocji miasta a nie burmistrza
Ø Opieka nad bezpańskimi zwierzętami
Zadanie gminy to nie tylko wyłapywanie bezpańskich psów i odwożenie ich do schroniska ale także opieka nad zwierzętami oraz poszukiwanie nowych opiekunów. Dlatego planujemy podjąć ścisłą współpracę ze schroniskiem dla zwierząt w Przylasku działającym w Związku Gmin Kwisa, wspierając ich misję. Ważnym zadaniem jest także zapobieganie namnażaniu się bezpańskich zwierząt poprzez ich wyłapywanie, sterylizację oraz poszukiwanie im opiekunów.
Ø Budżet obywatelski
tak, aby każdy mieszkaniec miał prawo zgłosić własny projekt do realizacji przez miasto, a także miał realny wpływ na wyznaczanie kierunków wydatkowania środków publicznych.
Ø Sprawna i bliska mieszkańcom administracja
Praca w Urzędzie i sprawowanie funkcji publicznych to przede wszystkim służba mieszkańcom. Dbanie o to, aby administracja publiczna zawsze była przyjazna i życzliwa wobec klientów.
Rodzina
Ø Podniesienie jakości życia mieszkańców
dbanie o czyste i przyjazne otoczenie, uporządkowanie zaniedbanych terenów, walka (w tym podnoszenie świadomości obywatelskiej) z dzikimi wysypiskami śmieci, dostępność do obiektów sportowych i rekreacyjnych, dbanie o organizowanie w mieście szerokiej gamy wydarzeń kulturalnych
Ø Obniżenie opłat
np. opłaty za śmieci są u nas wyższe niż w miejscowościach korzystających z naszego składowiska a oddalonych o wiele kilometrów
Ø Poprawa jakości bazy edukacyjnej
Kontynuacja remontów miejskich jednostek edukacyjnych oraz wyposażenie pracowni szkolnych, tak, aby dzieci mogły pobierać edukację na najwyższym poziomie.
Ø Program: „Nieruchomość bez długu”
dla rodzin zagrożonych eksmisją bądź w trudnej sytuacji finansowej stworzenie programów pomocowych, np. umorzenie 50% długu w zamian za uregulowanie drugiej połowy w ratach, umorzenie drugiej połowy w zamian za terminowe opłacanie rat przez 2 lata, odpracowanie długu z tytułu czynszu. Długi najemców mieszkań komunalnych oraz z tytułu podatku od nieruchomości to ok. 10 mln zł.
Ø Samorządowa Karta Seniora
zniżki w korzystaniu z oferty miejskiej, zachęcające seniorów do wyjścia z domu i to bez poważnego nadwyrężenia ich budżetu
Ø Modernizacja stadionu miejskiego
kontynuacja projektu modernizacji stadionu miejskiego przy ul. Ludowej
Ø Basen odkryty w Lubaniu
basen w dzisiejszych czasach to już nie żadna fanaberia a podstawowy standard. Niestety na skutek wieloletnich zaniedbań obiekt na Kamiennej Górze wymaga na dzień dzisiejszy olbrzymich nakładów finansowych. Jednakże dołożymy wszelkich starań, aby pozyskać inwestora lub środki na budowę basenu na terenie Lubania, bądź to w miejscu byłego basenu na Kamiennej Górze, bądź byłego basenu na Księginkach, w zależności od wielkości koniecznych nakładów finansowych. Mamy opracowane warianty planu poszukiwania środków na ten cel.
Ø Wspieranie inicjatyw społecznych
ścisła współpraca z organizacjami społecznymi, grupami artystycznymi i hobbystycznymi, organizacjami pożytku publicznego chcącymi organizować przedsięwzięcia na terenie miasta. W miarę możliwości zapewnienie bezpłatnej dostępności do lokali miejskich oraz miejskiej infrastruktury.
Napisz komentarz
Komentarze