Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama

GUS: w I półroczu 2018 r. liczba ludności Polski spadła o 20 tys. osób

Po nieznacznym wzroście liczby ludności Polski w 2018 r., w I półroczu tego roku nastąpił spadek o ponad 20 tys. osób. Za GUS publikujemy aktualne statystyki o ludności w gminach.
GUS: w I półroczu 2018 r. liczba ludności Polski spadła o 20 tys. osób

Autor: pixabay.com

Z najnowszych danych GUS wynika, że w końcu czerwca 2018 r. ludności Polski liczyła 38413 tys. osób; w miastach mieszkało 23095 tys. osób (60 proc. populacji), na wsi 15318 tys. W ogólnej liczbie ludności kobiety stanowią prawie 52 proc., a współczynnik feminizacji wynosi 107 (w miastach 111, a na wsi 101).

W pierwszym półroczu 2018 r. liczba ludności Polski zmniejszyła się o ponad 20 tys. osób - oznacza to ubytek rzeczywisty, którego stopa wyniosła -0,05 proc. W I półroczu poprzedniego roku liczba ludności także się zmniejszyła (o 11 tys., tj. -0,03 proc.) - chociaż w całym 2017 r. odnotowano wzrost jej liczby - o 1 tys. (pierwszy raz po spadku w latach 2012-2016).

Według GUS spadek liczby ludności jest wynikiem niekorzystnych tendencji - notowanych w skali rocznej - przede wszystkim w zakresie przyrostu naturalnego. Od 2013 r. jest obserwowany ubytek naturalny wynikający z nadal niskiej (pomimo wzrostu w latach 2016-2017) liczby urodzeń przy jednoczesnym niewielkim, ale systematycznym zwiększaniu się liczby zgonów wynikających ze wzrostu liczby i odsetka osób w starszym wieku.  

 W I półroczu 2018 r. ruch naturalny ludności przedstawiał się następująco:

 - zarejestrowano ponad 193 tys. urodzeń żywych, tj. o ponad 6 tys. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Współczynnik urodzeń zmniejszył się o 0,3 pkt do poziomu 10,1‰ - w miastach wyniósł 9,8‰, a na wsi tradycyjnie więcej, tj. 10,4‰;

- zmarło ponad 215 tys. osób. W stosunku do I półrocza 2017 r. liczba zgonów zwiększyła się o ponad 4 tys., współczynnik był wyższy o 0,2 pkt i wyniósł 11,2‰ (w miastach 11,5‰, na wsi 10,8‰);

- w konsekwencji, przyrost naturalny (różnica między liczbą urodzeń żywych i liczbą zgonów) był ujemny i wyniósł -21,7 tys., współczynnik kształtował się na poziomie -1,1‰ (w I półroczu 2017 r. ubytek naturalny wyniósł -11 tys., tj. -0,6‰). Oznacza to, że w I półroczu 2018 r., w wyniku ruchu naturalnego, na każde 10 tys. ludności kraju ubyło 11 osób. W miastach ubytek naturalny liczył -18,6 tys. (-1,6‰), a na wsi -3,1 tys. (-0,4‰);

 - nadal obserwowany jest pozytywny trend niskiego poziomu umieralności niemowląt. Zmarło 0,8 tys. dzieci w wieku poniżej 1 roku życia. Współczynnik wyrażający liczbę zgonów niemowląt na 1000 urodzeń żywych kształtował się na poziomie 4,1‰ (w miastach 3,9‰ a na wsi 4,4‰) i w stosunku do wielkości notowanej w analogicznym okresie ubiegłego roku był wyższy o 0,1 pkt;

 - zawarto prawie 71 tys. związków małżeńskich - podobnie jak w I półroczu 2017 r. Współczynnik małżeństw wyniósł 3,7‰ - podobnie w miastach i na wsi. W omawianym półroczu około 57 proc. spośród nowozawartych małżeństw stanowiły małżeństwa wyznaniowe, tj. zawarte w kościele (związku wyznaniowym), a następnie zarejestrowane w urzędzie stanu cywilnego;

- rozwiodło się prawie 34 tys. par małżeńskich, a w przypadku kolejnych ok. 0,7 tys. małżeństw orzeczono separację - jest to mniej niż przed rokiem o około 0,3 tys. w przypadku rozwodów oraz 0,2 tys. w przypadku separacji. Współczynnik rozwodów utrzymywał się na tym samym poziomie 1,8‰.
Liczba rozwodów w miastach (24,3 tys.) była prawie 3-krotnie wyższa niż na wsi, a w przypadku separacji - o połowę wyższa - odnotowano 0,6 tys. orzeczeń w miastach oraz 0,3 tys. wśród mieszkańców wsi. 

Drugim elementem wpływającym na ogólną liczbę ludności są migracje zagraniczne. Z danych pochodzących z rejestru PESEL wynika, że liczba imigracji była wyższa od liczby emigracji. Na pobyt stały zameldowało się w Polsce około 7 tys. osób mających poprzednio stałe miejsce zamieszkania za granicą, natomiast wyjazd na pobyt stały za granicę zgłosiło 5,7 tys. osób.

Źródło: Kurier PAP - www.kurier.pap.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
konkurs
Planszówki
samoobrona
Obozy
Reklama
Reklamadotacje unijne dla firm MŚP
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KierowcaTreść komentarza: Alkoholik to też człowiek, jak by powoli jechała i uważała to by gość żyłData dodania komentarza: 15.03.2025, 11:49Źródło komentarza: Czerniawa-Zdrój. Zmarł 76-latek potrącony przez samochód. Policja czeka na wyniki sekcjiAutor komentarza: zigZakTreść komentarza: W Californii są stosowane tzw. budki rozwodowe, może tak? Rozwód trwa jakie 30minut:)Data dodania komentarza: 15.03.2025, 11:41Źródło komentarza: Rozwód bez sądu. Z kolejki do sędziego wypadłaby jedna trzecia parAutor komentarza: zigZakTreść komentarza: Zaprojektuj i wybuduj jest metodą dobrą do tego żeby zarobił szwagier z firmą budowlaną, lub zadziałał podobny układ. Wykonawca dostosowuje projekt "pod siebie", stosuje materiały i rozwiązania, na których można zarobić najwięcej:), a nie najlepsze do użytkowania potem. "Prawie" Zawsze kończy się to postawieniem lepianko/rudery z byle czego za gruby hajs i miliony piniendzy. Zróbcie projekt tego, co ma tam być, znajdźcie najbardziej szurniętego kierownika budowy i jeszcze bardziej szurniętego inspektora nadzoru do pilnowania inwestycji, a będzie dobrze. Których wziąć? Spytajcie u konkurencji co nie wygrali przetargu:)Data dodania komentarza: 15.03.2025, 11:39Źródło komentarza: Powiat Lubański ogłosił przetarg na modernizację obiektów sportowychAutor komentarza: Kaczelnik KC PiSTreść komentarza: Nieprawda. To był mój pomysł 😁Data dodania komentarza: 15.03.2025, 11:33Źródło komentarza: Gmina Lubań. Żłobek niemal gotowy, ruszyła rekrutacja
ReklamaPowiat Lubań
Reklama