Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 24 listopada 2024 18:55
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Bank genów w Górach Izerskich

W Górach Izerskich powstaje pierwszy bank genów drzew owocowych. W Izerach 100 lat temu rosły górskie sady czereśni i jabłoni. Do dziś przetrwały pojedyncze drzewa, które są mocno schorowane. Ocalić od zapomnienia stare odmiany drzew owocowych gór i pogórza izerskiego. To zadanie, którego realizacji podjął się samorząd Świeradowa-Zdroju przeznaczając środki na utworzenie specjalnego banku genów drzew owocowych Gór Izerskich.
Bank genów w Górach Izerskich

Autor: pixabay.com

Drzewa owocowe dawnych odmian przetrwały dziesiątki lat pośród pól, dróg, przy domach, dworkach, pałacach i klasztorach. Nie zniszczyły ich srogie zimy, choroby i szkodniki. Ocalały bo rosły w wielu miejscach, ale dziś, gdy jest ich mało i są już stare, trzeba im pomóc. Stare drzewa trzeba pielęgnować.

Zabiegi pielęgnacyjne są stosunkowo łatwe. Polegają przede wszystkim na wykonaniu cięć pielęgnacyjnych. Nie zapewnią one jednak przetrwania dawnych odmian. Dlatego w parze z troską o wiekowe okazy powinno iść zakładanie nowych nasadzeń starych odmian.

Sadząc drzewka starych odmian jabłoni, gruszy czy innych uprawianych u nas gatunków, ocalimy bezcenne genotypy. Nowe nasadzenia dawnych odmian, bardziej wytrzymałych na mróz i mało wrażliwych na choroby, wzbogacą różnorodność biologiczną, zapewniając przyszłym pokoleniom bezpieczne jutro.

– Sadownictwem zainteresował mnie mój tato. To on nauczył mnie jak sadzić drzewka, szczepić i pielęgnować. Nie ukrywam, że pracuję w zespole realizującym powyższe zadanie z duża satysfakcją, zadowoleniem, a czasami nawet fascynacją. Wspólnie tworzymy: Bank Genów Starych Drzew Owocowych. – mówi Eugeniusz Grabas z świeradowskiego magistratu – W okresie zimowym pobraliśmy materiał z ok. 80 takich drzew. Zebrane odmiany na pewno zostaną skatalogowane, opisane i zachowane. Mamy już ok. 400 młodych sadzonek, które w przyszłym roku będą mogły trafić do ogrodów przydomowych czy działkowych. Nie potrzeba wielkich powierzchni. Posadzone dwa, trzy drzewka na pewno będą cieszyć. Swoje prace będziemy kontynuować – dodaje i zachęca do kontaktu, do przekazywania informacji dotyczących lokalizacji wartościowych w Państwa przekonaniu starych odmian drzew owocowych. Telefon: 515 069 318.



Pan Eugeniusz, pszczelarz i sadownik z zamiłowania przedstawia także zdjęcia z tegorocznych zbiorów w swoim małym ogrodzie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama