Minęły już dwa lata od kiedy na terenie powiatu lubańskiego funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Narzędzie to zostało stworzone, aby zapewnić mieszkańcom łatwiejszy kontakt z Policją. Dzięki aplikacji mogą oni łatwo i anonimowo zgłaszać sytuacje w swoim otoczeniu, które według nich bezpośrednio wpływają na poczucie bezpieczeństwa.
Od momentu uruchomienia aplikacji tj. 5 października 2016 roku Komenda Powiatowa Policji odnotowała 662 zgłoszenia, gdzie 361 zgłoszeń potwierdziło się. Tylko w tym roku na mapie zostało naniesionych 251 zgłoszeń z czego 138 zostało potwierdzonych.
Według mieszkańców powiatu lubańskiego w roku 2018 dużą grupę stanowią zagrożenia związane z nieprzestrzeganiem przepisów w ruchu drogowym – 131 zgłoszeń, a w tym: przekraczanie dozwolonej prędkości - 60, nieprawidłowe parkowanie –46 czy niewłaściwa infrastruktura drogowa – 15.
Do kolejnej grupy najczęściej wskazywanych uciążliwości zalicza się między innymi: spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych –33, dzikie wysypiska śmieci - 9 akty wandalizmu – 7 oraz wałęsające się bezpańskie psy, gdzie odnotowano 5 zgłoszeń.
Należy pamiętać, że każde naniesione na mapę zagrożenie wywołuje odpowiednią reakcję Policji. Funkcjonariusze sprawdzają i monitorują miejsca, które zostały naniesione na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dlatego też lubańska Policja zachęca do dalszego korzystanie z aplikacji KMZB w celu poprawy stanu bezpieczeństwa naszego powiatu.
Przypominamy jednak, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby wezwania pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.
Napisz komentarz
Komentarze