W styczniu tego roku Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w porozumieniu z lubańskim magistratem uruchomił stację pomiaru powietrza przy ul. Łącznej w Lubaniu. Mieliśmy nadzieję, że potwierdzą się nasze marzenia o zielonych płucach regionu, jednak nic bardziej mylnego. Przez większość roku jakość naszego powietrza nie nastrajała optymizmem, czego najlepszym przykładem jest wczorajszy dzień.
Wczorajsze stężenia były bardzo wysokie, zostały przekroczone progi informowania społeczeństwa, takie też komunikaty zamieściliśmy, poinformowaliśmy również władze miasta. - mówi Barbara Kwiatkowska - Szygulska, naczelnik Wydziału Monitoringu Środowiska WIOŚ we Wrocławiu.
Za niespełna miesiąc stacja monitująca jakość powietrza w Lubaniu miała zakończyć swoją działalność, jednak jak się dowiadujemy, będzie nadal prowadziła badania, choć zmieni lokalizację. Czym podyktowana jest ta decyzja i czy mają na nią wpływ dotychczasowe wyniki badań powietrza?
W tym miejscu, gdzie obecnie stoi stacja, notujemy obecnie wysokie stężenia. Co do samej lokalizacji są również zastrzeżenia. Chcemy pokazać, zbadać różne miejsca w Lubaniu, zobaczymy co pokażą pomiary. Przez najbliższy rok stacja będzie pracowała na Osiedlu Piastów, przy ul. Mieszka II. - dodaje Barbara Kwiatkowska - Szygulska.
Nowa lokalizacja pewnie wzbudzi zastrzeżenia, tak jak i poprzednia. Przez niemal rok pomiary prowadzone na ul. Łącznej potwierdzają raczej czarne scenariusze. Czy w innych częściach miasta jest równie źle? Być może nowe położenie stacji nieco zmieni obraz naszego powietrza.
Dzięki odczytom stacji pomiarowej wyraźnie widzimy czym oddychają mieszkańcy centrum Lubania. W ciągu roku ukuto opinię, że żyjemy w najbardziej zanieczyszczonym miejscu na mapie Dolnego Śląska.
Od lat najbardziej zanieczyszczonym miastem jest Nowa Ruda i to jest taki czarny punkt na mapie naszego województwa. W Lubaniu przez ten rok rejestrujemy okresowe wysokie stężenia, szczególnie w okresie grzewczym. Teraz, w ostatnich dniach to nam się potwierdza. Ewidentnie są to przekroczenia spowodowane źródłami opalania z gospodarki komunalnej. Powinniśmy zastanowić się nad tym jakiej jakości paliwami palimy, ponieważ to one powodują wysokie stężenia pyłów PM10. - wyjaśnia Barbara Kwiatkowska - Szygulska.
Link do odczytów stacji pomiarowej WIOŚ przy ul. Łącznej w Lubaniu.
Napisz komentarz
Komentarze