Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 25 listopada 2024 08:47
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Powietrze do wymiany

Wielokrotnie informowaliśmy o fatalnej jakości powietrza w Lubaniu, jednak wczorajsze przekroczenia stężeń pyłów PM10 były niemal rekordowe. Wszystko to wiemy dzięki stacji pomiarowej powietrza WIOŚ, która pracować miała tylko do końca roku. Stacja zostaje, ale...
Powietrze do wymiany

W styczniu tego roku Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w porozumieniu z lubańskim magistratem uruchomił stację pomiaru powietrza przy ul. Łącznej w Lubaniu. Mieliśmy nadzieję, że potwierdzą się nasze marzenia o zielonych płucach regionu, jednak nic bardziej mylnego. Przez większość roku jakość naszego powietrza nie nastrajała optymizmem, czego najlepszym przykładem jest wczorajszy dzień.

Wczorajsze stężenia były bardzo wysokie, zostały przekroczone progi informowania społeczeństwa, takie też komunikaty zamieściliśmy, poinformowaliśmy również władze miasta. - mówi Barbara Kwiatkowska - Szygulska, naczelnik Wydziału Monitoringu Środowiska WIOŚ we Wrocławiu.

Za niespełna miesiąc stacja monitująca jakość powietrza w Lubaniu miała zakończyć swoją działalność, jednak jak się dowiadujemy, będzie nadal prowadziła badania, choć zmieni lokalizację. Czym podyktowana jest ta decyzja i czy mają na nią wpływ dotychczasowe wyniki badań powietrza?

W tym miejscu, gdzie obecnie stoi stacja, notujemy obecnie wysokie stężenia. Co do samej lokalizacji są również zastrzeżenia. Chcemy pokazać, zbadać różne miejsca w Lubaniu, zobaczymy co pokażą pomiary. Przez najbliższy rok stacja będzie pracowała na Osiedlu Piastów, przy ul. Mieszka II. - dodaje Barbara Kwiatkowska - Szygulska.

Nowa lokalizacja pewnie wzbudzi zastrzeżenia, tak jak i poprzednia. Przez niemal rok pomiary prowadzone na ul. Łącznej potwierdzają raczej czarne scenariusze. Czy w innych częściach miasta jest równie źle? Być może nowe położenie stacji nieco zmieni obraz naszego powietrza.

 

Dzięki odczytom stacji pomiarowej wyraźnie widzimy czym oddychają mieszkańcy centrum Lubania. W ciągu roku ukuto opinię, że żyjemy w najbardziej zanieczyszczonym miejscu na mapie Dolnego Śląska.

Od lat najbardziej zanieczyszczonym miastem jest Nowa Ruda i to jest taki czarny punkt na mapie naszego województwa. W Lubaniu przez ten rok rejestrujemy okresowe wysokie stężenia, szczególnie w okresie grzewczym. Teraz, w ostatnich dniach to nam się potwierdza. Ewidentnie są to przekroczenia spowodowane źródłami opalania z gospodarki komunalnej. Powinniśmy zastanowić się nad tym jakiej jakości paliwami palimy, ponieważ to one powodują wysokie stężenia pyłów PM10. - wyjaśnia Barbara Kwiatkowska - Szygulska.

 

Link do odczytów stacji pomiarowej WIOŚ przy ul. Łącznej w Lubaniu.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Hera 06.12.2018 20:14
Smogu to my sie jeszcze dlugo nie pozbedziemy ,dlatego ze Straz Miejska w tym temacie spi i maja gdzies czym ludzie ogrzewaja swoje zagrzybiale chaty . Czlowiek myslacy ,nigdy nie wwali do pieca opon , gumy i wysluzonych buciorow .

Gość 06.12.2018 20:04
Wyspowa to dopiero kopci. Oddychać nie ma czym.Tylko smród spalenizny wdziera się do mieszkań przy ul.Lwóweckiej i Robotniczej.

Lubawa 03.12.2018 19:26
Czarnego dymu wylatujacego z komina nie da sie ukryc ,to od czego jest Straz Miejska ? Moze zaczna uczciwie zarabiac na swoja pensje . Luban tonie w psich odchodach , a moze tak pare wysokich mandatow wystawic panowie Straznicy ,to szybko rozniesie sie wsrod wielbicieli psich ogonow .Pora zaczac dzialac a nie udawac ze sie pracuje .

J
j_tsj_ts 02.12.2018 05:22
W roku 2018 najbardziej zapylonym - PM10 miastem w naszym województwie jest Lubań, a nie Nowa Ruda, co można sprawdzić na stronie WIOŚ !?

Ania 01.12.2018 20:27
Za komuny to dopiero musiało cuchnąć jak wszyscy palili węglem. To że ludzie powoli montują gazówki czy do PEC się włączają to zasługa biedy. Co z tego, ze ktoś na gaz przejdzie jak potem nie będzie na rachunki miesięczne i co do gara włożyć.

JA 01.12.2018 11:25
W urzędzie pani powiedziała gdy zapytałam o dopłaty do zmiany pieca na ekologiczne bo w Leśnej są dofinansowania pani oznajmiła, że Lubań nie ma smogu ,myślę że smog w Lubaniu występuje według potrzeb jak jest naprawdę?

Jts 03.12.2018 19:13
Pani "urzędniczka" nie potrafi odczytać danych ze strony WIOŚ albo wykonuje polecenie służbowe...?!

Pan Herakliusz 01.12.2018 11:09
A co na to nieustająca w swej niemocy Rada Miasta z Burmistrzem - na kolejną kadencję - na czele?

Jojo 01.12.2018 08:17
To ja zapraszam w okolice ul. Głównej w biały dzień.

grześ 01.12.2018 06:40
w naszym województwie od 1 lipca 2018 , obowiązuje zakaz palenia węglem brunatnym (w tym czeskim) , oraz pochodnymi takimi jak brykiety z węgla brunatnego,ludzie wiedząc o tym napchali sobie komórki i piwnice i palą jak się tylko ściemni

Pan Herakliusz 01.12.2018 11:24
Natomiast: 100 tys. ton CO2 dziennie. Elektrownia Bełchatów to największy zabójca klimatu w Europie Elektrownia Bełchatów to największy truciciel Europy. Tymczasem PGE, właściciel elektrowni, został... rządowym partnerem przy szczycie klimatycznym COP24. O sakralna obłudo! O pis-owska hipokryzjo! +++++++++++ Kilka faktów o elektrowni Bełchatów, które podają eksperci ClientEarth: - spala jedną tonę węgla na sekundę; - emituje więcej CO2 rocznie, niż są w stanie pochłonąć polskie lasy; - jej emisje równają się temu, co co emituje do atmosfery 12 proc. wszystkich wulkanów na całym świecie; - rocznie emituje tyle samo CO2, co 6,5 miliona samochodów; emituje ilość CO2 równą wyprodukowaniu mięsa z 3 milionów krów. ========== O sakralna obłudo! O pis-owska hipokryzjo!

CeH 01.12.2018 22:37
Dokładnie, jednocześnie jako ostatni kraj Europy środkowej nie mamy żadnej Elektrowni atomowej a najwiecej śmieci radioaktywnych z całej EU .... Polskie Mleko!!

asdf 01.12.2018 23:20
yy a co ma CO2 do smogu?

Lubanianin 01.12.2018 06:11
Dokładnie PM10, rozbudowa miejskiej sieci grzewczej to podstawa ! Jestem mieszkańcem Kamiennej Góry i chętnie przyłączyłbym się do tej sieci, niestety lubańskiemu PEC-owi się NIE OPŁACA rozbudowa w tej części miasta. Niestety smog wygrywa z pieniądzem...

Lulia734 30.11.2018 22:15
To mamy wielki problem w Lubaniu? Smutna prawda jest taka, że wiele osób nie widzi nic poza czubkiem własnego nosa. Nie myślą perspektywistycznie. Liczy się tylko "ja". Myślą, że ich żadne choroby z tytułu smogu nie spotkają. Regularne kontrole i kary gdy ktoś pali śmieciami i plastikiem (można kontrolować z zewnątrz z czujnikiem "na komin")Karać karać i jeszcze raz karać. Nic tak nie dyscyplinuje jak kara pieniężna. Zakupić drony przeszkolić strażników i po zmroku do roboty. Wszystkim mieszkańcom na zdrowie to wyjdzie.

Pan Herakliusz 01.12.2018 13:01
Jak do tej pory to im w wielebnych łepetach igrzyska i obchody ze mszami świętymi w programie łącznie z nobilitowaniem nierządnicy zwanej św. Magdaleną... Tymczasem od takiego powietrza, głodu, ognia... wybaw nas Miejska Rado!

PM10 30.11.2018 21:23
To na zasadzie jak masz gorączkę to zbij termometr. Powinni postawić taką stację w okolicy Kamiennej Góry, tam powietrze takie ciężkie że aż zatyka.

Vera 30.11.2018 20:31
Słabo. Tam są prawie same bloki, ogrzewane z kotłowni miejskiej, do tego na górce, więc zapewne pomiary pokażą, że jest lepiej. Proponuję umieścić czujniki gdzieś na os. Willowym. To by dopiero był... czad!

Brunhilda 01.12.2018 11:05
Na willowym czyli tow. Waryńskiego to już nawet psy i koty mają alergie, a ptactwo lata jak zaczadzone.

Anka 01.12.2018 14:26
Nie byłabym pewna czy pomiary będą lepsze. Mieszkam w okolicy Biedronki i dwa dni temu nie mogłam spać, bo mimo pozamykanych okien gryzący dym dostawał się do mieszkania. Ciężko było oddychać a następnego dnia jak wstałam poleciała mi krew z nosa. Powietrze w Lubaniu to tragedia.

????? 30.11.2018 20:05
Ludzie nie ma co się litować nad idiotami , którzy skracają nam i naszym dzieciom życie. Nie bójcie się dzwonić na policję i straż miejską ,widząc jak sąsiad pali byle gówno.Inaczej z chołotą sobie nie poradzimy.Tyle się mówi o tym i co????Dalej to samo.Nie da rady po dobroci to w ten sposób zrobimy porządek.Rocznie w kraju umiera Ponad 40tysiecy ludzi na choroby związane z zanieczyszczonym powietrzem . Niedługo będziemy mogli tylko w maskach wychodzić z domów!!!!

PM10 30.11.2018 22:29
Zanieczyszczone powietrze to znaczy pył zawieszony PM10 jest z palenia normalnym węglem. Aby zwalczyć ten problem należy rozbudowywać miejską sieć grzewczą aby właściciele tzw. kopciuchów mięli możliwość podłączenia się do tej sieci.

Ania 01.12.2018 20:30
nic nie da jeśli cena za ciepło nie będzie atrakcyjna, podobnie z gazem.

Palacz 01.12.2018 22:06
Taniej i bez zanieczyszczeń, smogu będzie jak rząd by obniżył cenę gazu dla odbiorców indywidualnych do 1 zł/m3, obecnie cena wynosi około 2,5 zł/m3 i po problemie, wszyscy by przeszli na ogrzewanie gazowe.

Vera 02.12.2018 16:04
A próbowałeś/ próbowałaś zgłaszać? Policja przyjeżdża po kilkudziesięciu minutach, a wtedy bardzo często już się z komina nie dymi, bo największe dymy idą podczas rozpalania (ludność wszak używa starych kapci i innych śmieci). I co? I nic nie może zrobić. Z tego, co się orientowałam np. nagranie na telefon "zadymy" też nic nie da. Do tego ani nasza straż miejska, ani policja nie mają sprzętu umożliwiającego analizę popiołu w celu sprawdzenia, co się tu jarało.

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama