Autorzy regulacji wskazali, że szczególnie w odniesieniu do Wigilii niektórzy pracodawcy wprowadzają skrócony dzień pracy, dając pracownikom możliwość odpowiedniego przygotowania do obchodzenia święta. Jednocześnie zwrócili uwagę, że Wigilia jest ustawowo dniem wolnym od pracy w Bułgarii, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Słowacji oraz Węgrzech.
Z kolei drugi dzień Triduum Paschalnego jest dniem ustawowo wolnym od pracy w 15 państwach członkowskich Unii Europejskiej. Tego dnia nie pracują Austriacy, Brytyjczycy, Bułgarzy, Cypryjczycy, Duńczycy, Estończycy, Finowie, Hiszpanie, Holendrzy, Łotysze, Maltańczycy, Niemcy, Portugalczycy, Słowacy oraz Szwedzi.
W uzasadnieniu przywołali wyniki ankiety przeprowadzonej przez serwis Praca.pl. Wynika z niej, że 24 procent pracowników będzie mogło wyjść w dniu Wigilii nieco wcześniej, 11 procent skończy pracę o 1-2 godziny wcześniej, a 13 procent o 3-4 godziny.
Według autorów projektu badanie pokazuje, że zdecydowana większość polskich pracowników w Wigilię nie może liczyć na wcześniejsze zwolnienie z pracy. Wskazano, że projektowana ustawa nie wpłynie na budżety jednostek samorządu terytorialnego. Może jednak skutkować obniżeniem dochodów budżetu Państwa. W opinii wnioskodawców możliwe jest zmniejszenie wartości z podatku VAT o ok. 600 mln zł.
Nowe przepisy miałyby wejść w życie już od 1 stycznia 2019r.
Napisz komentarz
Komentarze