Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 25 listopada 2024 10:41
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Młodzieżowe słowo roku

PWN po raz trzeci ogłosił wyniki na młodzieżowe słowo roku. Chcemy czy nie język ewoluuje, a słowa zyskują nowych znaczeń. Tegoroczny laureat jest pusty w środku.
Młodzieżowe słowo roku

Autor: Public Domain Pictures

Wydawnictwo Naukowe PWN trzeci rok z rzędu ogłosił plebiscyt na młodzieżowe słowo roku. W tym roku zwycięzcą zostało słowo DZBAN, które zyskało nowe znaczenie. Z naczynia użytkowego stało się określeniem osoby bądź zachowania z natury pustego.

Definicje proponowane przez uczestników plebiscytu PWN wskazują na wieloznaczność i bogactwo skojarzeń tego epitetu. Od jednoznacznie negatywnych: "osoba, która ma poziom intelektualny jak dzban, czyli żaden" po łagodne "niemądra osoba, pieszczotliwa nazwa przyjaciela". Są też definicje obrazowe: "ktoś, z kogo nawet Salomon nie naleje, bo jest nieforemny, mało lotny i grzecznie mówiąc towarzystwo za nim nie przepada" i zwięzłe "no debil". Najbardziej wyczerpująca jest definicja: "Dzbanem może być każdy. Wystarczy, że zrobi coś, co w jakikolwiek sposób nie spodoba się drugiemu rozmówcy". Tak powstaje dzban. - czytamy na stronach PWN.

Język ewoluuje i słowa nabierają nowych znaczeń. W ostatnich latach, dzięki rozwojowi mediów, proces ten następuje o wiele szybciej niż w czasach, gdy słowotwórstwem zajmowali się jedynie ludzie pióra, których słowo było drukowane. Przed kilku laty wystarczyło, że słowo pojawiło się w chwytliwej reklamie i zrobiło zawrotną karierę - mowa tu o „kopytku” z reklamy kabaretu Mumio. Dziś miejski slang powstaje w internecie i lotem błyskawicy rozchodzi się wśród ludzi.

Według niektórych określenie dzban po raz pierwszy w nowej formie pojawiło się w 2009 roku i zostało użyte pewnego Youtubera, który nie chcąc mówić o kimś źle nazwał go po prostu dzbanem. Oczywiście nie powinniśmy mówić o innych brzydko, ale jeżeli już musimy określenie dzban okazać się może świetnym rozwiązaniem.

Drugie miejsce w tegorocznym plebiscycie zajęły epitety masno/masny. Słowo pochodzące z gwary śląskiej i oznaczające tłusty. W tym przypadku odnalazło się w tym samym znaczeniu, jednak w odniesieniu do sytuacji. Masno zaczyna zastępować takie słowa jak fest i super.

Trzecie miejsce w tegorocznym plebiscycie należy do słowa prestiż/prestiżowy. Na kolejnych znalazły się słowa zwycięskie z poprzednich edycji plebiscytu – XD i sztos. Dodatkowo, jury postanowiło wyróżnić także trzy oryginalnie zbudowane słowa – „zwyklak”, „normik” oraz „mamadżer”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama