Dlaczego decydujemy się na kredyt?
Polacy decydują się na kredyty ponieważ rzecz, którą chcą kupić, jest zbyt droga by pozwolić sobie na nią od razu (44 proc.), dopadły ich chwilowe problemy finansowe (29 proc.) lub mieli nieprzewidziane wydatki, które pochłonęły zgromadzone wcześniej pieniądze (27 proc.) - poinformowano w wynikach badania przeprowadzonego przez IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.
Trzy czwarte badanych zadłuża się w bankach, 20 proc. korzysta z zakupów na raty. Statystyczny Polak ma średnio 1,6 zobowiązania wobec banku, firmy pożyczkowej, rodziny lub znajomych. Spłacenie wszystkich zobowiązań wymagałoby przeciętnie przeznaczenia dwuletnich dochodów.
Kredyt - chętnie czy z rezerwą?
42 proc. ankietowanych uważa, że kredyty są czymś naturalnym pod warunkiem, że decyzję o ich zaciągnięciu podejmują świadomie i są w stanie je spłacić. 40 proc. twierdzi, że unika długów, a jeśli je ma, to stara się je jak najszybciej uregulować. 37 proc. woli zaczekać z zakupem, żeby zebrać potrzebną kwotę i nie zadłużać się. 20 proc. Polaków uważa kredyty za niebezpieczne, bo za ich pośrednictwem można łatwo wpaść w pętlę zadłużenia.
Wśród zadłużeń wobec banków przeważają kredyty gotówkowe (blisko 60 proc.). Co trzeci Polak jest zadłużony na karcie kredytowej, a niemal co czwarta osoba wzięła pożyczkę ratalną na zakup sprzętu AGD i RTV. Na kredyt hipoteczny zdecydowało się 22 proc. respondentów.
Napisz komentarz
Komentarze