Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 29 kwietnia 2025 05:10
Z ostatniej chwili!
  • Po 20. zgłoszono pożar budynku mieszkalnego w Pobiednej, na miejsce jadą kolejne zastępy straży pożarnej. Na miejsce jest utrudniony dojazd, strażacy muszą dowozić wodę
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

U podnóża Zamku Chojnik pojawiły się owce

Na łąkach u podnóża zamku Chojnik od pewnego czasu pojawiły się owce. Konkretniej chodzi o stado kilkudziesięciu "wrzosówek" które mają zadbać o ochronę półnaturalnych łąk jak i ok. 300 gatunków roślin naczyniowych. Więcej w materiale filmowym.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Akcję wspiera finansowo Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Gdyby nie interwencja człowieka i wypasy owiec, łąki zarosłyby krzewami i drzewami. Te zagłuszyłyby i skazały na wyginięcie takie rośliny jak m.in.: krokus wiosenny, dziewięćsił bezłodygowy, arnika górska, pierwiosnek wyniosły, podkolan zielonawy, kukułka szerokolistna, kukułka Fuchsa czy ciemiężyca zielona. Łąki KPN powstały jeszcze w XVIII i XIX wieku, gdy miejscowa ludność prowadziła tam uprawy i wypasała zwierzęta. Rośnie tutaj ok. 300 gatunków roślin naczyniowych, czyli ok. 1/3 wszystkich gatunków stwierdzonych na terenie Parku. Aż 31 gatunków roślin naczyniowych i mszaków występujących w karkonoskich ekosystemach łąkowych objętych jest ochroną prawną.

U podnuża zamku wypasane będzie stado owiec rasy wrzosówka, które jest własnością miejscowego hodowcy. To jedne z najwytrzymalszych ras owiec, doskonale przystosowanych do polskich warunków klimatycznych. Dzięki runu z dużą ilością włosów puchowych, wrzosówki tolerują niskie temperatury i mogą przebywać na pastwisku przez cały rok. Na górze Chojnik powstała całoroczna owczarnia z przyłączem wody, paśnikami i poidłami.

Całkowity koszt zadania "Owce na wypasie, czyli ochrona najcenniejszych ekosystemów łąkowych" wynosi około 260 tys. złotych, w tym dotacja z Funduszu to 50 tys. złotych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Anawa 27.07.2017 19:38
I bardzo dobrze. Tylko takie gminy mają gospodarkę zabezpieczona, które myślą, aby przyrodę wspomóc i rozwijać się. Jeśli przejedziecie się poza nasz powiat, a dalej do Krakowa, Warszawy, to nie sposób głowy oderwać ale są miejscowości, gdzie w mniejszych ale jednak stadach spotkasz i krowę, kóz, czy owiec mniejsze lub większe stadko. A u nas w powiecie co? Wstyd coś takiego trzymać, kurkę nie opłaci się, krowę to już w ogóle. nic nie opłaci się. Tak owszem. Opłaci się na raka chorować, tak to dziś ze wsi wieść niesie. Podziwiam i pochwalam Świeradów Zdrój, który to również ma nie tylko dla celów gospodarczych stado owiec, ale i marketingowym, edukacyjnym. Czy władze powiatu i gmin nie mogą iść w podobne innowacje i wdrożyć podobnych rozwiązań w pobliskich wioskach? Mamy przecież piękne tereny stoków na drodze do Świeradowa, Gryfowa, Czech. Nikt z tego powiatu nie potrafi wykorzystać innowacyjnego rozwoju takiej perełki, jakim jest Świeradów?

Reklama
Reklama
Zajęcia korekcyjne
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama