Całkowite zaćmienie Księżyca to moment, w którym Ziemia rzuca cień dokładnie na Księżyc. Przez krótki czas żadne promienie Słońca nie docierają do naszego naturalnego satelity, a więc zupełnie przestaje on świecić (odbijać promienie Słońca). Księżyc staje się wówczas krwistoczerwony.
Najbliższe zaćmienie pokryje się z tzw. superpełnią, czyli momentem, kiedy Księżyc jest największy na niebie, ponieważ znajduje się w perygeum swojej orbity. Tę pozorną zmianę rozmiaru trudno jednak zauważyć gołym okiem.
Całkowite zaćmienie Księżyca 2019 już w poniedziałek, 21 stycznia. Zjawisko będzie można zobaczyć nad ranem. Maksimum zaćmienia Księżyca przypadnie dokładnie na godzinę 6:13. Na miejsce obserwacji warto jednak wybrać się wcześniej. Początek zaćmienia częściowego przypadnie na godz. 4:34. Całkowite zaćmienie rozpocznie się o 5:41. Zaćmienie całkowite zakończy się o 6:43, a zaćmienie częściowe o 7:51. Słońce wzejdzie o 7:27. Końcówka zjawiska nie będzie widoczna, bo nałoży się na nią wschód Słońca, ale kulminacyjny moment powinien być widoczny znakomicie. Tym bardziej, że pogoda ma dopisywać.
Napisz komentarz
Komentarze