Według ustawy: „14 kwietnia ustanawia się Świętem Chrztu Polski w celu upamiętnienia tego wydarzenia, zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego".
Wnioskodawcy chcą, aby nowe święto zachęcało obywateli do „refleksji i wywieszenia w tym dniu flag biało-czerwonych". Podkreślają także, że projekt nie będzie generował żadnych kosztów i w związku z tym nie będzie stanowił obciążenia dla budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego.
W czasie prac nad ustawą jej sprawozdawca poseł PiS Dariusz Piontkowski przypomniał, że podczas pierwszego czytania projektu na sejmowej komisji kultury większość posłów uznała, iż upamiętnienie przyjęcia chrztu przez Mieszka I jest ważne, aby „przywrócić w świadomości Polaków moment, kiedy państwo polskie zaistniało na mapie Europy”.
- Nie da się rozłączyć przyjęcia chrztu i początków państwowości polskiej. Nie znamy dokładnej daty chrztu, większość historyków uznaje jednak, że prawdopodobnie odbyło się to w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 r. - mówił Piontkowski.
Dodajmy, że w 2019 roku 14 kwietnia przypada w niedzielę.
Chrztu Polski dokonał książę Polan Mieszko I, który zapoczątkował proces chrystianizacji ziem polskich. Niekiedy uważa się go również za symboliczne wydarzenie, które było początkiem państwa polskiego i polskiego Kościoła katolickiego. Datuje się go zazwyczaj na rok 966, chociaż nie jest to pewne, gdyż źródła średniowieczne różnią się zarówno w opisie okoliczności, w jakich doszło do chrztu, jak też podają różne daty tego wydarzenia.
Napisz komentarz
Komentarze