Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 27 listopada 2024 00:22
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Łańcuch ludzi: międzynarodowy protest przeciwko rozbudowie kopalni Turów

Powstanie międzynarodowy ludzki łańcuch, aby przeciwstawić się powiększeniu kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów na Dolnym Śląsku. Łańcuch połączy symbolicznie wszystkie trzy państwa - Czechy, Polskę i Niemcy. - Podkreślimy w ten sposób, że żyjemy wspólnie na jednej planecie, a jeśli ją zniszczymy, będzie to problemem dla nas wszystkich - mówią organizatorzy.
Łańcuch ludzi: międzynarodowy protest przeciwko rozbudowie kopalni Turów

Autor: flickr.com - MEDIA WNET

28 kwietnia 2019 r. odbędzie się protest, zorganizowany przez Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, Fundacja "RT-ON", a także czeski Greenpeace oraz organizacje "Limity jsme my" i "Chráníme vodu". Wydarzenie odbędzie się w „Worku Turoszowskim” – w miejscu, gdzie zbiegają się granice Polski, Czech i Niemiec.

Stowarzyszenia EKO-UNIA zapewni bezpłatny transport autobusowy z Wrocławia i zachęca mieszkańców do zaangażowania w walę o wspólną przyszłość.

Wyjazd spod Arsenału przy ul. Cieszyńskiego 9 we Wrocławiu o godz. 9:30 w dniu 28.04.2019. Zgłoszenia uczestnictwa należy kierować na adres e-mail: [email protected] lub telefonicznie: 71 344 22 64 (w godz. 10-15).

Kopalnia Turów ma już dziś bezpośredni wpływ na ogromne zniszczenie wód gruntowych, które są wypompowywane podczas wydobywania węgla brunatnego.

- Niedoborami wody zagrożonych jest około 30 000 mieszkańców miast Hrádek nad Nisou, Frýdlant i innych czeskich miejscowości. Kolejne powiększanie i pogłębianie kopalni grozi stratą źródeł pitnej wody dla mieszkańców i przyrody. Ekspansja kopalni i spalanie węgla brunatnego w celu produkcji energii elektrycznej jest już dziś nie do przyjęcia. W czasach, gdy wszyscy odczuwamy konsekwencje zmian klimatu, powiększanie kopalni jest drwiną i gwoździem do trumny. Musimy jak najszybciej zmierzyć się z tym zagrożeniem - mówi Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA.

Kopalnia Turów posiada ważne zezwolenie na wydobywanie węgla do roku 2020. Jednak właściciel kopalni - polska spółka Skarbu Państwa PGE stara się uzyskać kolejne zezwolenie, aby po wygaśnięciu aktualnego zezwolenia, kontynuować wydobywanie węgla. W procesie Oceny oddziaływania na środowisko (EIA) mogą się temu planowi sprzeciwić wszyscy mieszkańcy z Czech, Niemiec i Polski.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Paweł już 18.04.2019 23:08
A Niemcy otwierają nowe kopalnie przy naszej granicy i cisza jakoś to Czechom i Niemcom nie przeszkadzał.

odłączony 19.04.2019 11:26
Greenpeace protestuje. Nie bywasz nie wiesz.

Teraz 19.04.2019 12:45
Gdzie niby protestuje w Niemczech? Chyba sobie kpisz, nie gryzie się ręki która karmi.

marc55 18.04.2019 22:41
To może my pojedziemy do czeskiego Dukovany, elektrownia atomowa wg ruskich projektów, co pół roku awaria. Od 30 lat bez modernizacji. Jak się rypnie to będziemy mieli drugi Czernobyl. Czemu hipokryci tam nie jadą ? Druga sprawa Czesi do dzisiaj nie oddali nam około 570ha ziemi. Może im ten Frydland wykopiemy ?

odłączony 19.04.2019 11:29
A jaki to ma związek z tematem ? Czesi nie modernizują bo zapotrzebowanie spada. Przemysł idzie do chin. Po co ładować kasę w coś nie rentownego? Ruski projekt działa do dziś - więc też nie są głupi jak niemcy i nie zamykają. A o energetyce jądrowej wiedzą dzięki tej elektrowni dość sporo - bo nic tak nie uczy jak doświadczenie.

PGE 18.04.2019 14:40
Elektrownia sie rozbudowuje o koleje bloki energetyczne, nowe linie przesyłowe 400kV to ciekawe jest to, po co jest ten protest ? Ktoś wierzy że elektrownia stanie wraz z kopalnia po zakonczeniu obecnej koncesji ? Ile tam było miasteczek, wsi które już zniknęły. Ludzie obudzcie się, elektryczność nie bierze sie z niczego. Musi coś takiego istnieć.

odłączony od 1996 19.04.2019 11:25
Ale powiedz mi po co to ma istnieć? Kiedyś interesowała mnie energetyka, nawet do szkoły się uczyć poszedłem, dowiedziałem się że mamy dużo lepsze metody produkcji energii - geotermia, atomówki, hydroelektrownie, wiatr. Złóż i metod jest mnóstwo. Tylko nie ma KLIENTÓW na tę energię. Za komuny taki moloch miał rację bytu - ludzi po wojnie było więcej niż przed, przemysł potrzebował energii, w ogóle przemysł był. Gdzie dzisiaj masz przemysł który nie poradzi sobie sam? Trochę w dużch miastach a i tak strefy budują się poza i gdyby tylko rząd nie ograniczał im na siłę metod pozyskiwania energii to poradzili by sobie sami. Na nowootwarte elektrownie wodne , wiatrowe - nawet z subsydiami które zbijają cenę energii nie ma klientów. Większość prądu idzie do gmin które na siłę święcą lampami w nocy. Cena przesyłu to ponad połowa ceny energii - więc kto ma olej w głowie ten sobie instaluje fotowoltaikę, pompę ciepła i ew. kolektor i nawet w naszym klimacie odłącza się od sieci. Powiesz że to się nie opłaca a takich instalacji śmiga tysiące i jakoś nikt ich nie demontuje. Pozostają jeszcze bloki i pokomunistyczne miasta, ale wiadomo że ludzi tam się praktycznie trzyma na siłę - daj im tylko prawo do budowania sie poza miastem a 'z niczego' powstają kilkupiętrowe budynki, z zagrodami dla zwierząt, stawami, sadami. Sąsiedzi tylko nie wiedzą skąd to się bierze i myślą że te krowy to przywiozł na lawetach z niemiec ;) bo dalej ciśną biede i wydają na prąd, gaz, podatki i papierosy. No i abonament. płać dalej. PGE i te komuchowate molochy na węgiel brunatny się rozbudowują - bo słaby, głupi i przestraszony rząd pompuje w to dotacje i kasę. utrzymuje ludzi w biedzie tak że zmuszeni sa mieszkać w slamsach gdzie nie ma innej opcji zasilania, i pracować w zakładach które jak zrobią sobie same elektrownię to przyleci w 3 sek. stado urzędników kiwać palcem że to źle . Protestujący z czech i niemiec nie wzieli się z powietrza - mają u siebie takie same struktury. Greenpeace protestuje REGULARNIE w boxbergu, a 'limity jsme my' to również ludzie którzy swoją kopalnię oprotestowują od drugiego już pokolenia.

mar 18.04.2019 13:20
Pod przykrywka pseudoochrony przyrody realizują niemieckie interesy uderzając w Polskę. Ile wam płacą? Sposób na życie jak każdy inny tylko tak trochę podły

Kl 18.04.2019 12:51
Gonić zielonych terrorystów

llime 18.04.2019 12:37
Dlaczego Gawlik nie jedzie do Niemiec protestować, gdy tam wycinane są lasy pod kopalnie, gdy tam pozyskuje się ziemie pod nowe kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego? Niemcy do nasz przyjadą protestować, Czesi podobnie, ale jednocześnie w duchu pokładają się ze śmiechu, jak durni są Polacy..

odłączony 19.04.2019 11:38
Próbujesz kogoś skłócić? kto protestował i interesował się tematem ten wie że wycinka jest oprotestowana. W niemczech spółkom węglowym patrzy się na tyle efektywnie na rece że nie rozkradziono funduszy rekultywacyjnych i coś się z nich buduje - polacy z tego korzystają masowo co lato - ja proponuję bojkot a niemcy by się ucieszyli jakby z ich plaży na bersdorfie zniknęły marudy co tylko śmiecą, piją i nie umieją sie zachować nawet w stosunku do dzikich zwierząt. Czechom udało się wynegocjować zatrzymanie ekspansji (kilku) swoich kopalni. Było przy tym sporo polaków , tylko ty o tym nie wiesz, i wiedzieć nie będziesz. To co mówisz to chyba o samym sobie, bo z tego co piszesz wynika że o niczym innym co się działo i dzieje nie wiesz.

mn 18.04.2019 12:36
Banda ekoterrorystów znów się naćpała - niech lepiej protestują pod niemieckimi molochami

EWELINA 18.04.2019 12:23
wiatraki -NIE !!! ; węgiel - NIE ; fotowoltaika droga to po energię do NIEMIEC

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama