Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 27 listopada 2024 00:23
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Liściasta Góra zmieni się w kopalnię?

To zła wiadomość dla wszystkich, którzy liczyli, że koncesja na wydobycie bazaltu na Liściastej Górze zostanie wygaszona.
Liściasta Góra zmieni się w kopalnię?

Autor: szyszkowa.info

Wprawdzie kopalnia nie dysponuje prawem do nieruchomości, ale Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski stwierdził, że "brak prawa do nieruchomości objętych obszarem górniczym nie stanowi przesłanki do wygaszenia koncesji”.

Decyzja nie jest ostateczna, strony mają prawo na odwołanie od niej w ciągu 14 dni do Ministra Środowiska. Stronami są Kopalnia oraz Nadleśnictwo Świeradów jako reprezentant Skarbu Państwa - właściciela gruntów.

Kopalnia od decyzji z pewnością się nie odwoła. Czy przeciwnicy rozpoczęcia eksploatacji Liściastej Góry mogą liczyć wobec tego na Nadleśnictwo? Bardzo to wątpliwe, bowiem jak czytamy w decyzji, Nadleśnictwo Świeradów podjęło czynności zmierzające do podjęcia procedury przetargowej mającej na celu wyłonienie w najbliższym czasie dzierżawcy gruntów, do której będzie mógł przystąpić przedsiębiorca. Właśnie to stanowiło dla Marszałka podstawę, by stwierdzić, że utrata praw do nieruchomości nie ma charakteru trwałego, a co za tym idzie koncesji nie można uznać za bezprzedmiotową.

Marszałek postanowił więc koncesję utrzymać w mocy, mimo że kopalnia nie ma praw do nieruchomości i nie jest pewne, że przetarg na dzierżawę wygra. Idąc tym tokiem myślenia w zasadzie nawet przegrana przetargu nie wyklucza przecież, że kopalnia nabędzie prawa do nieruchomości w jeszcze odleglejszej przyszłości. Marszałek zawsze może uznać, że grunty mogą być przecież kiedyś sprzedane lub wydzierżawione kopalni.

Warto pamiętać na zakończenie, że wątkiem zupełnie nieporuszonym w toku postępowania administracyjnego było wydanie koncesji na wydobycie z terenu, na którym miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie przewidywał takiej funkcji. Czy Marszałek również uznaje to za fakt, który nie stanowi przesłanki do wygaszenia koncesji?…

Zgodnie z warunkami koncesji wydobycie powinno się rozpocząć do 2020r.

Więcej o sprawie można przeczytać m.in. tutaj oraz tutaj.


Poniżej pełna treść decyzji umarzającej postępowanie w sprawie wygaśnięcia koncesji.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tadeusz 23.04.2019 13:06
NIE - dla niszczenia pięknego ekosystemu NIE - dla niszczenia naszego zdrowia NIE - dla niszczenia naszych domostw NIE - dla dorabiania się kilku "biznesmenów" kosztem ludzi, zwierząt zamieszkujących tereny wydobycia NIE DLA KOPALNI!!!

komar 22.04.2019 21:24
Na pobliskiej Bukowej Górze był 25 ha rezerwat przyrody. Zrezygnowano z przyrodniczej ochrony tego terenu kiedy uruchomiono tam kamieniołom bazaltu... Jak sobie przypomnę jak wyglądał las przy drodze z Zaręby do Przylasku jeszcze parę lat temu, to na widok tak przerzedzonego lasu w kieszeni scyzor się po prostu otwiera. A teraz ma tu być jeszcze nowy kamieniołom... Interes ponad wszystko. Człowiek bez matki natury się nie obejdzie, ona bez nas spokojnie da sobie radę. Ale to w biznesie się nie liczy. Może jak kiedyś prezesowi kopalni jakieś nietypowa dla naszych rejonów geograficznych zjawisko pogodowe (jakich z roku na rok więcej) uszkodzi lub zniszczy chałupę, to się podrapie w czaszkę i zastanowi nad swoimi biznesowymi poczynaniami. Ta nowa dziura w ziemi na Górze Liściastej ma podobno mieć powierzchnię ok. 5% Lasu Lubańskiego, ale i tak szkoda tego ekosystemu. A co nam daje ten las, to sceptykom ochrony tego terenu przed kamieniołomowymi zakusami, proponuję zapoznanie się z komentarzami RCEE i curiosis stronie dotyczącej tej samej sprawy, choć sprzed paru lat: http://www.luban24.pl/index.php?PHPSESSID=d7d02969d5cfb3c572612ae1f65c9194&topic=4347.5

Pani Zosia 22.04.2019 16:19
Nowotwory, pylica, alergie, skażenie środowiska : wody, którą pijemy, powietrza, którym oddychamy. SMOG powiecie - tylko, że ze smogiem jesteśmy jeszcze w stanie "walczyć". Małymi kroczkami do celu - uświadamianie ludzi, wymiana systemu ogrzewania, redukcja emisji spalin samochodowych. Proszę mi powiedzieć, w jaki spoósb walczyć z takim gigantem, jakim jest kopalnia? Ilu prezesów, członków zarządu zamieszkuje tereny, w których odbywa się wydobycie? Skoro nie jest to szkodliwe,jak twierdzą, skoro ich działaność nie jest uciązliwa - to powinni być tu na miejscu i pilnowac interesu - "pańskie oko konia tuczy". Kilka osób dorabia się gigantycznych sum, a cierpią setki niewinnych !!!

Maria 20.04.2019 22:21
Dobry wieczór Państwu. Czytałam,że pył bazaltowy jest rakotwórczy. Jestem przerażona. Szanujmy swpje zadrowie oraz zdrowie naszych najbliższych,zanim beędzie za późno.

Gieno 20.04.2019 22:17
Mamy kwiecień,a w Leśnej już wody brakuje. Jeśli ruszą kolejne wydobycia-mieszkańcy sami uciekną. Nie będzie wody=nie będzie życia:(

Realista 19.04.2019 17:51
Na górkę do Pana Prezesa kurz nie dotrze. Niestety sprawdzają się przedwyborcze plotki, że w Leśnej będzie trzy kopalnie zamiast jednej a Burmistrz jest marionetką „Prezesa” Jana. A miało być tak pięknie, czysto i ekologicznie. Obłudnicy.

NN 19.04.2019 20:27
Oświeć mnie, które to decyzje burmistrz podjął pod przymusem i świadczą o tym, że jest marionetką? Konkrety proszę zamiast kolejnych wyssanych z palca pomówień. Bo ja też mogę napisać, że sprawdzają się plotki, że przegrani w wyborach odjechali już zupełnie i nie radzą sobie z rzeczywistością.

obserwator 19.04.2019 14:31
Kopalnie muszą gdzieś funkcjonować, ale powinny to robić w sposób ucywilizowany, tak, by lokalna społeczność, która musi znosić niedogodności (obniżenie wartości ich nieruchomości, hałas, zapylenie, drgania, obniżenie poziomu wód gruntowych) miała je nie tylko zniwelowane, ale też zrekompensowane. Tak się jednak nie dzieje. Miejsc pracy tworzą jak na lekarstwo (więcej tworzą inne miejscowe zakłady pracy, wcale nie tak uciążliwe). Ponadto złoża bazaltu są w Polsce dość bogate, więc wydobycie nie powinno odbywać się z terenów pokrytych starodrzewiem. Nie mówię już nawet o tym, że transport urobku z Liściastej prowadziłby na stację przeładunkową w Leśnej, przez Jurków. Więc kolejni mieszkańcy będą mogli poznać uroki życia w kurzu bazaltowym. Protesty trwają od roku. Kopalnia nie ustąpiła o krok, by ulżyć mieszkańcom. Zamiast tego ogłosiła otwarcie kolejnych kopalni. Najważniejszy jest zysk, bo przy poparciu niektórych polityków, jak widać nic innego nie musi się liczyć.

xxx 19.04.2019 17:08
bzdury . .taniej zjechać na księginki

ln 19.04.2019 19:49
To dlaczego kopalnia odmówiła dania na piśmie zapewnienia, że urobku nie będzie zwozić do Leśnej?Nie gadajcie bzdur. To za duże dodatkowe koszty utrzymywać dwie stacje przeładunkowe, przecież za wszystko się płaci, PKP niczego nie użycza za darmo.

stop chcemy zyc 19.04.2019 14:27
stop kopalni e lesnej i okolicach! won!!!!!!!!!!!!!!!

Mieszkanka Leśnej 19.04.2019 13:51
Do "żenady" Wszyscy dobrze wiemy, że bazalt do budowy dróg jest potrzebny i żaden oszołom nie musi nam tego tłumaczyć. Żyjemy jednak w XXI w i mamy tak rozwiniętą technologię, że wydobycie i transport urobku powinien odbywać się w sposób CYWILIZOWANY. Zapraszam oszołoma do Leśnej na spacerek ul.Baworowo w piękny , słoneczny, suchy dzień - ważne !!! w czasie transportu bazaltu !!! Wtedy oszołom może zrozumie o czym mowa.

żenada 19.04.2019 11:41
ostatnio zmodernizowane drogi w naszej okolicy 1gfów świeradów 2.czerniawa -leśna 3 gryfów -świecie .. 4 lubań przylasek z czego to zrobili ? klocków lego ogólnie budujemy drogi na potęge . np ekspresowa z szczecina do czeskiej granicy .3 pas autostrady Łódź Warszawa . nowe lotnisko itp teraz wyjaśniam wszystkim oszołomom że to buduje się przy pomocy kamieni .najlepiej bazaltu . w Leśnej źle . w lesie gdzie nikomu nie przeszkadzają źle . może kamień mamy z niemiec sprowadzać albo zrezygnować z dróg bo oszołomstwu nic nie pasuje

samuraj 19.04.2019 13:41
przeczytałem uzasasadnienie i zastanawiam sie jak ten bełkot niby prawniczy można zrozumieć i jestem ciekawy czy te osoby co to piszą sami rozumieją ???????

beton 19.04.2019 18:08
No i ? Nie rozśmieszaj mnie że jedyne złoże bazaltu o znaczeniu strategicznym to stara, wyeksploatowana kopalnia na liściastej ;) Masz o wiele lepszej jakości kruszywa z Wojciechowa, Rębiszowa, Sulików, Targowica, Niemcza... A co najważniejsze z lepszym dojazdem. A dziwne jest że taki ważny bazalt jest akurat tam gdzie rosną drzewa po 30m warte po kilkaset tys za sztuke ? Drzewa wytną, sprzedadzą (najlepiej po zaniżonej cenie do dystrybutora, żeby podatek był niski - zobacz ile takie drewno kosztuje dla finalnego klienta, nawet przed sezonowaniem a po ile występuje na fakturach 'ze źródła' ...) a bazalt po roku czasu sie okaże nierentowny - zwłaszcza że to jeden z gorszych punktów. A drogi można budować nie tylko z bazaltu, który zresztą ma tę wadę że zawiera glinę którą trzeba płukać i wietrzeje. Dlatego niemcy walą beton i robią drogę raz na 100 lat, a u nas po 10 wszystko jest w proszku.

tobi 19.04.2019 19:05
Wystarczy to wszystko robić w sposób CYWILIZOWANY .Słowo obce ?

Mieszkanka Lubania 19.04.2019 10:53
LICZY SIĘ TYLKO KASA! Nieruchomości stracą na wartości, ludzie zaczną uciekać z tych okolic - kto będzie chciał mieszkać w brudnym, szarym mieście , wdychając nie tylko smog, ale również rakotwórczy pył bazaltowy ? W Leśnej doskonale widać jak destrukcyjny wpływ ma wydobycie. I to w imię czego ? Kilka osób, dosłownie jedna firma dorabia się na zdrowiu, życiu innych. To mamy rzeczywiście XXI wiek, UE, ekologie....na najwyższym poziomie, ale chyba tylko w teorii.

ooo 19.04.2019 11:45
pokoloenie 500+. Zamkniemy granicę i wyślemy do pracy w tych kopalniach. Jak tylko zniszczymy edukację, bo z wykształceniem to mogą jeszcze uciec. Zaraz.... to już było ?

MG 19.04.2019 10:31
KOPALNIA OUT!!!!!

Gość 19.04.2019 10:25
Skandal to za mało powiedziane . To barbarzyństwo . To niszczenie dobrostanu ludzi , zwierząt i przyrody . Bajki o eko można sobie włożyć . Początek tego procesu sięga kadencji JS .

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama