Co to jest budownictwo kubaturowe?
Co ciekawe, prawo budowlane nie definiuje, co to jest budownictwo kubaturowe. Wiadomo jednak, że w powszechnym pojęciu są to obiekty, charakteryzujące się objętością jako jednym z najważniejszych parametrów.
W tym miejscu można zapytać, czy jakikolwiek obiekt nie charakteryzuje się objętością? Tak; na drugim biegunie są te budowle, w których liczy się długość, jak np. wał przeciwpowodziowy, trakcja kolejowa, linia energetyczna. Cała reszta to w skrócie budownictwo kubaturowe, do którego możemy zaliczyć zarówno mieszkania, jak i budynki przemysłowe czy publiczne.
Jak są budowane obiekty kubaturowe?
Budowa obiektów kubaturowych rozpoczyna się od wyliczenia objętości takich budynków. Wlicza się do niej wszystko to, co wchodzi w skład objętościowy obiektu, z wyłączeniem takich elementów, jak dziedzińce, gzymsy wystające poza obrys czy schody zewnętrzne. Projektanci z firmy Erbud, która zajmuje się budownictwem kubaturowym, zwracają jeszcze uwagę na kubaturę brutto i netto. Ta druga to iloczyn powierzchni poziomów budynku i wysokości liczonej od poziomu podłogi do stropu (więcej na https://www.erbud.pl/budownictwo-kubaturowe).
Bardzo często obiekty kubaturowe są budowane w systemie generalnego wykonawstwa. Są to wieloetapowe, skomplikowane inwestycje, takie jak osiedla czy galerie handlowe. Wówczas nie sposób byłoby samodzielnie skoordynować prac ekspertów od instalacji, nawierzchni czy wykończenia. Dochodzą do tego liczne kontrole, które pojawiają się, gdy obiekt przekracza określony metraż. Ważne jest też przygotowanie i uzupełnianie na bieżąco dokumentacji, która poświadcza historię budowy i przeznaczenie obiektu kubaturowego.
Kto odpowiada za budownictwo kubaturowe?
Zazwyczaj biorą się za to wyspecjalizowane firmy inżyniersko-budowlane. Z jednej strony wiąże się to z opisaną już koniecznością wyznaczenia generalnego wykonawcy. Z drugiej strony takie inwestycje często łączą w sobie wiele różnych aspektów. Mała firma nie udźwignęłaby ciężaru prowadzenia jednocześnie dokumentacji czy prac sanitarnych, OZE, budowy parkingów, wykończenia i dbałości o aspekty bezpieczeństwa, zarówno na etapie budowy, jak i później, w eksploatacji.
Większe firmy mają doświadczenie w budowie różnych obiektów, więc są w stanie sprawniej reagować w awaryjnych sytuacjach i proponować sprawdzone rozwiązania. Warto zauważyć, że ilość obowiązków spoczywających na budowniczych zwiększa się z czasem. Jeszcze na początku lat 90. prywatne, czasem jednoosobowe firmy „brały się” za budowę nawet publicznych obiektów. Dziś pojawiają się kolejne wymogi prawne, energetyczne czy środowiskowe, więc trzeba korzystać z usług coraz bardziej wyspecjalizowanych podmiotów.