Według badań oceny poziomu wiedzy społeczeństwa na temat udzielania pierwszej pomocy przeprowadzonych w 2016 roku, jedynie 12% respondentów bardzo dobrze oceniło poziom swojej wiedzy. Spośród osób, które znalazły się w sytuacji, w której należało udzielić pierwszej pomocy, tylko 25,0% potrafiło w pełni pomóc poszkodowanemu.
Jak twierdzą ratownicy medyczni, którzy na co dzień mają kontakt z osobami wymagającymi pomocy, poziom wiedzy w tym zakresie wciąż jest dramatycznie niski.
Najlepiej jest z młodzieżą edukowaną w szkołach, ci wiedzą co robić, ale już osoby powyżej 45 roku życia kompletnie się gubią – mówią lubańscy ratownicy medyczni. - Jeżeli w miejscu publicznym leży pacjent zwykle nikt nawet do niego nie podchodzi, panuje kompletna znieczulica. Czasem wystarczy przyklęknąć i kogoś takiego obwąchać by wykluczyć bądź potwierdzić obecność alkoholu. Później się okazuje, że 90% naszych wyjazdów jest do osób pijanych. To są podstawowe braki wiedzy.
Według przeprowadzonego w 2016 roku badania połowa osób nie była pewna jak należy się zachować. 8 % sparaliżował strach, a 16,7% badanych kompletnie nie miało pojęcia co robić.
Nie wszyscy się tego uczymy, a szkoda, bo nigdy nie wiadomo kiedy ta wiedza nam się przyda – mówił do młodzieży biorącej udział mistrzostwach, Walery Czarnecki starosta lubański, pod którego patronatem odbyła się rywalizacja.
Wagę samych mistrzostw podkreślił też Wojciech Zembik, wicestarosta lubański:
Te zawody to faktycznie szkolenie ratowników, każdy kto tutaj ćwiczy, każdy kto tutaj startuje w przyszłości może mieć okazję udzielać pomocy przedmedycznej. Niebezpieczeństw, które spotykają nas w życiu codziennym jest coraz więcej - wypadki komunikacyjne, pożary, klęski żywiołowe. W takich chwilach najmocniej odczuwamy brak osób, które podejmą zdecydowanie i fachowo akcję udzielania pierwszej pomocy.
Do rywalizacji stanęło sześć zespołów z pięciu lubańskich szkół. Młodzież na sześciu przygotowanych stacjach musiała wykazać się wiedzą teoretyczną oraz na stacjach urazowych umiejętnościami praktycznymi w działaniach ratowniczych. Sędziami na trasie zawodów byli ratownicy medyczni, strażacy, policjanci oraz przedstawiciele straży granicznej.
Zmagania odbyły się w dwóch grupach:
W grupie młodszej: I miejsce uczniowie SP nr 2 im. Dróg Św. Jakuba
II miejsce uczniowie SP nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu
W grupie starszej: I miejsce uczniowie ZSP im. A. Mickiewicza - drużyna I
II miejsce uczniowie ZSP im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej
III miejsce uczniowie ZSP im. A. Mickiewicza - drużyna II
IV miejsce uczniowie ZSP im. Stefana Drzewieckiego
Powiatowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy odbyły się 19 kwietnia 2018 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. A. Mickiewicza w Lubaniu.
Napisz komentarz
Komentarze