Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 29 kwietnia 2025 21:01
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Tną drzewa w kociołku

Kolejne wycinki w parku na Kamiennej Górze ponownie wywołały poruszenie w mediach społecznościowych. Mieszkańcy Lubania widząc zdjęcia wyrżniętych drzew nie szczędzą gorzkich słów pod adresem włodarzy. O rewitalizacji parku pisaliśmy już kilkukrotnie, jak widać wciąż zbyt mało. Tym razem na medialne zamieszanie szybko zareagowały samorządowe służby informacyjne publikując tekst "Ratowanie pomnika przyrody".
Tną drzewa w kociołku

Ratowanie pomnika przyrody

Przyszedł czas na kolejny etap rewitalizacji parku na Kamiennej Górze. Tym razem prace obejmują rejon dawnego kamieniołomu przy ul. Dąbrowskiego tzw. kociołka. Pionowe kamienne słupy bazaltowe – to właśnie wyróżnia ten obszar i jest jego najcenniejszym elementem przyrodniczym i krajobrazowym.

Ze względu na unikatowy charakter słupy te zostały niegdyś objęte przez wojewodę ochroną jako nieożywiony pomnik przyrody. Takie miejsca są bardzo interesujące i dla turystów, i dla wszystkich ludzi zainteresowanych przyrodą i geologią. Trzeba o nie jednak zadbać.

- Wieloletnie zaniedbania w zakresie utrzymania parku niestety doprowadziły do tego, że wiele kolumn ulega rozpadowi – relacjonuje Tomasz Bernacki, naczelnik Wydziału OŚiGP UM Lubań. – Powodem są wrastające w nie korzenie drzew. Odpadające fragmenty skał stanowią dodatkowe zagrożenie dla spacerowiczów. Również pomiędzy rumoszem skalnym wyrosło wiele samosiewów, z nich wiele już zasłaniających piękne kolumny bazaltowe.

Oznacza to, że przyszedł czas na zdecydowane ruchy.

- Projektantka rewitalizacji parku mgr Grażyna Polanica-Traczyńska w celu zabezpieczenia pomnika przyrody przed zniszczeniem, a także lepszej ekspozycji kolumn bazaltowych, wytypowała drzewa do usunięcia – mówi Tomasz Bernacki. – Rozwiązanie to zostało w pełni zaakceptowane przez mgr Przemysława Sałatowskiego specjalistę z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Jeleniej Górze od parków i zieleni zabytkowej i ostatecznie zatwierdzone przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (park w rejestrze zabytków). Prace prowadzone są przez firmę alpinistyczną, a drzewa wyznaczane zgodnie z projektem przez jego autorkę.

Wywiad z Grażyną Polanicą-Traczyńską o założeniach projektu rewitalizacji parku na Kamiennej Górze można przeczytać tutaj (link).

Warto wspomnieć przy tym, że w dalszej perspektywie czasowej, samorządowcy rozważają kilka pomysłów na upiększenie tego miejsca. Odnoszą się zarówno do lepszego wyeksponowania słupów bazaltowych, nadania kociołkowi specyficznej atmosfery czy wyczyszczenie i zagospodarowanie oczka wodnego. To jednak dalsze plany, tymczasem już wiadomo, że prace na terenie kociołka i okalających go zboczach będą kontynuowane w kolejnych sezonach zimowych.


Tną drzewa w kociołku

Tną drzewa w kociołku

Tną drzewa w kociołku

Tną drzewa w kociołku

Tną drzewa w kociołku

Tną drzewa w kociołku

Tną drzewa w kociołku

Tną drzewa w kociołku

Tną drzewa w kociołku

Tną drzewa w kociołku

Tną drzewa w kociołku

Tną drzewa w kociołku

Tną drzewa w kociołku

Tną drzewa w kociołku

Tną drzewa w kociołku

Tną drzewa w kociołku

Tną drzewa w kociołku

Tną drzewa w kociołku


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

No 21.04.2018 07:52
Zamiast drzewami dlaczego nikt nie przejmuje się tym syfem jaki ludzie zostawili w tym parku? Staw cały w smieciach. Ale nie, lepiej bo drzewa wycinają i nikomu nie dadzą xD ŻAŁOSNE

No 21.04.2018 07:47
Maja zlecenie to wycinają. Ludzie jak zwykle pokazuja swoje cebulactwo.

Sansui 18.04.2018 13:37
Drzewo nie igła, ktoś na pewno zobaczy dokąd zmierza przyczepka ale ten lament to jest nawet zabawny, wymień sobie pacanie piec na gazowy i diselka kombiaczka na punto z gazem i wtedy dopiero lamentuj za tym próchnem.

12345i 18.04.2018 09:57
Wszystkie drzewa rosnące wewnątrz kociołka u podnóża skał winny być chronione. Są ukształtowane przez tamte warunki - są smukłe, wysokie i mają małe korony z racji dążenia do światła. Niczego nie zasłaniały - gołe skały w takiej formie mamy w trzech okolicznych kamieniołomach. A Pan Tomasz powinien wiedzieć co głównie powoduje niszczenie i erozję skał w tym miejscu - zamarzająca woda i wstrząsy od pobliskich kopalń. I pytanie do Projektantki - ile w swoim życiu posadziła drzew a ile wycięła swoimi koncepcjami?

wert 18.04.2018 20:44
Wstrząsy od pobliskich kopalń?,najbliższa na Bukowej Górze jakieś 6km w linii prostej.

12345i 19.04.2018 07:29
Kopalnia bazaltu w Zarębie i Księginkach to ta sama płyta bazaltowa co Kamienna Góra Znawco terenu - jakieś niecałe 1km w linii prostej.

Vera 19.04.2018 08:17
Księginki już dawno nie działają.

Ewa J. 18.04.2018 08:38
Pan Tomasz Bernacki mówi o wieloletnich zaniedbaniach, a przecież to on od wielu lat kieruje wydziałem ochrony środowiska w mieście

12345i 18.04.2018 08:04
Oto fragment wywiadu z Panią Polanicką: "Żadne stare, zdrowe drzewa nie są i nie będą usuwane". Należałoby przedstawić całą koncepcję (łącznie z finansami) na zagospodarowanie tego miejsca bo info "samorządowcy rozważają kilka pomysłów na upiększenie tego miejsca" oznacza, iż żadnej koncepcji poza wycinką drzew nie ma i to boli nas mieszkańców Lubania.

Władek Kujon 18.04.2018 06:18
Hura, jeżeli to ZGiUK to kierownictwo już zaciera ręce, będzie miało darmowy opał na następną zimę.

Grażyna 17.04.2018 22:46
W Lubaniu wycina się setki drzew...:( Mam pytanie -co się z tym drzewem dzieje?? Ktoś wie???Myślę mieszkańcy naszego miasteczka chętnie by poznali odpowiedź na to pytanie.

Adam 18.04.2018 18:51
Co lepsze idzie do firmy co odpowiada za wycinkę a pozostali się rozsprzeda po ludziach na opal...

Ok 21.04.2018 07:45
Raczej nie powinno to kogo obchodzić. Może winni rozdawać drzewo za darmo? Typowa polska cebula. Kazdy wielki kurwa znawca. Proszę się przejść do parku i zapytać aanie w necie wylewac swoje gorzkie żale.

Andrzej 17.04.2018 21:20
Bardzo dobrze najwyższy czas było to zrobić.

Reklama
Reklama
Zajęcia korekcyjne
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Koncert plenerowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama