Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 25 kwietnia 2025 06:13
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Likwidacja Miejskiego Zarządu Wspólnot Mieszkaniowych w Lubaniu

1 czerwca rozpoczęto działania mające na celu likwidację Miejskiego Zarządu Wspólnot Mieszkaniowych. Jakie konsekwencje niesie za sobą likwidacja zakładu? Co w tej sytuacji powinni wiedzieć właściciele nieruchomości związani z MZWM?
Likwidacja Miejskiego Zarządu Wspólnot Mieszkaniowych w Lubaniu

Autor: ŁCR

Miejski Zarząd Wspólnot Mieszkaniowych (MZWM) jest zakładem budżetowym Gminy Miejskiej Lubań obsługującym 269 wspólnot mieszkaniowych. Zarząd przez ostatnich 10 lat kierował sprawami wspólnot mieszkaniowych i reprezentował je na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali. Dbał przy tym o należyty stan techniczny, prawidłowe zabezpieczenie i funkcjonowanie nieruchomości wspólnych i znajdujących w nich lokali oraz wykonywał inne zadania z zakresu zarządu zasobem nieruchomości Gminy Miejskiej Lubań. Na majowej Sesji Rady Miasta Lubań radni przyjęli Uchwałę nr XI/64/2019 dotyczącą likwidacji zakładu. Wiąże się to ze zmianami, jakie zaszły w przepisach prawa.

- Zgodnie z Ustawą z dnia 20 grudnia 1996 roku o gospodarce komunalnej działalność MZWM w Lubaniu wykracza poza zadania o charakterze użyteczności publicznej i nie może być prowadzona w formie zakładu budżetowego - wyjaśnia Marta Stępień, Kierownik Miejskiego Zarządu Wspólnot Mieszkaniowych. - Ponadto w oparciu o Ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (obecnie Prawo przedsiębiorców), zarządca musi być przedsiębiorcą, czyli prowadzić działalność gospodarczą ze wszystkimi prawnymi tego konsekwencjami.

MZWM przestanie istnieć z dniem 30 września 2019 roku. Jednak właściciele nieruchomości w budynkach wielolokalowych zarządzanych do tej pory przez zakład mogą być spokojni.

- Będziemy się starać, aby wszystkie wspólnoty mieszkaniowe przeszły do już istniejącej spółki miejskiej, to jest Lubańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. - nadmienia M. Stępień. - Od 1 października to właśnie ta jednostka będzie realizowała nasze dotychczasowe zadania. Dla przeciętnego właściciela nieruchomości jest to tak naprawdę tylko kwestia podpisania umowy o zarządzanie nieruchomością wspólną. Nie niesie to za sobą żadnych podwyżek, ani innych diametralnych zmian. Stanowczo stwierdzam, że powyższe zmiany nie będą w żaden sposób finansowo i organizacyjnie obciążały członków wspólnot mieszkaniowych - kontynuuje przedstawicielka MZWM.

Lubańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (LTBS) poza obsługą swoich nieruchomości będzie również świadczyć usługi związane z zarządzaniem nieruchomościami. Zawarcie umowy z LTBS będzie możliwe zaraz po wypowiedzeniu umowy przez MZWM. O szczegółach nowej sytuacji osoby zainteresowane zostaną poinformowane na zebraniach. Tam oprócz otrzymania porcji praktycznych wiadomości, będzie można rozwiać swoje dotychczasowe wątpliwości.

- Dla osób do tej pory korzystających z naszych usług istotne jest to, że nowa sytuacja nie pociąga za sobą podwyżek i innych większych zmian - raz jeszcze zaznacza przedstawicielka MZWM. - Tak naprawdę, większość czynności i pracy leży po naszej stronie. W zasadzie ta zmiana skutkuje dla dotychczasowego zarządcy, a nie dla właścicieli. Wszelkie czynności, które wykonywaliśmy zgodni z umową, pozostają bez zmian. Opłata za usługę zarządzania, eksploatację czy fundusz remontowy, również się nie zmienią - uspokaja M. Stępień.

Rachunek bankowy, na który trafiały opłaty pozostanie ten sam. Pracownicy, którzy pracują teraz w MZWM, będą również pracownikami LTBS-u i będą obsługiwali swoich dotychczasowych klientów. Prawdopodobnie nie zmieni się też siedziba zakładu.

- Są to głównie zmiany organizacyjne po stronie zarządcy nie powodujące zmian w funkcjonowaniu wspólnot mieszkaniowych - powtarza Kierownik MZWM. - Serdecznie zapraszam na spotkania informacyjne i mam nadzieję, że wszystkie nasze wspólnoty zdecydują się na dalszą współpracę już w nowej jednostce, jaką  jest Lubańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. - podsumowuje M. Stępień.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Bartosz M 19.06.2019 21:30
Zmiany w prawie, to jakiś pokretny argument. MZWM jako jddnostka budżetowa miasta kiepsko działa.Prace jednostki nadzoruje burmistrz, a to mu nie wychodzilo, wręcz przeciwnie. Teraz będzie problem z glowy

STAN 19.06.2019 02:06
A CO NIE JEST PRZEKRĘTEM? KAŻDA ŚWINIA PRZY KORYCIE KOMBINUJE JAK WYGRYZĆ INNĄ.

lubanianka 18.06.2019 09:33
Wszędzie, tylko nie do Pani Alekasndry D.

w69 17.06.2019 18:24
TBS to dziwny twór jest powołany do prowadzenia wcześniej wybudowanych zasobów mieszkaniowych.Żadna tajemnica że ceny w TBS są bardzo wysokie.Dziwi mnie po co przystępować do czegoś co jest gorsze od MZWM, chyba tylko po to żeby dać zatrudnienie byłym pracownikom MZWM i za parę miesięcy płacić więcej za administrację.Jestem pewny że tak się stanie niebawem.Znam TBS szczególnie lubański,to jest jakiś przekręt.

Logik 18.06.2019 11:10
Przecież tu się nic nie zmieni,dalej e same osoby i w tym samym miejscu co teraz będą rozliczać wspólnoty mieszkaniowe,tylko nie pod szyldem MZWM a LTBS.

Wdzięczny 17.06.2019 14:48
Na szczęście mogą wybrać inną firmę zarządzająca, bo to, co się działo w MZWM - masakra - reprezentowanie wspólnot? Chyba interesów firm wykonujących usługi na rzecz tych wspólnot.

Reklama
Reklama
Kobiety Kobietom
Zajęcia korekcyjne
warsztaty
rajd rowerowy
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Henryk.z cisaTreść komentarza: Słabo to wyglada Henryków potrafi zrobić szoł lubań nieData dodania komentarza: 25.04.2025, 05:57Źródło komentarza: Lawa 2025. Znamy główne gwiazdy Dni LubaniaAutor komentarza: AndreTreść komentarza: To po co ta unia nakazy i zakazy kontrole na granicy chyba jest gorzej niż jak wchodziliśmy do tej teraz pseudo Unii.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:42Źródło komentarza: Granica znów stoi. Korek na A4 sięgnął 15 km, zablokowane także inne przejściaAutor komentarza: HonzaTreść komentarza: Przy okazji - czy w tym temacie też wielebne mniszki coś tam macie? Bolesne milczenie Kościoła. Za drzwiami pralni sióstr magdalenek działa się tragedia... 10 pralni Św. Marii Magdaleny pod opieką katolickich zakonów prało brudną bielizną w Irlandii w latach 1922-96. Państwo, Kościół lub rodziny wysłały do obozów pracy 10 000 kobiet wbrew ich woli. W konserwatywnej Irlandii azyle sióstr magdalenek były powszechnie akceptowaną przez społeczeństwo i władze instytucją, która pozwalała pozbyć się niewygodnych („upadłych”). „Pralnie” zaczęły znikać wraz ze zmianami w życiu społecznym, a także, kiedy przestały być opłacalne. Ostatni azyl zamknięto 25 września 1996 roku.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:31Źródło komentarza: Wystawa "Przetrwać na przekór losowi"Autor komentarza: YettiTreść komentarza: Nie zapisał się ten Santo Subito zbyt chlubnie w tym swoim pontyfikacie, a jeszcze mu nasz Duduś zafundował dzień żałoby. Tymczasem 1. Nie wskazał Rosji jako agresora a miał okazję jako - niby prawy chrześcijanin; 2. Nie udostępnił archiwów w sprawach pedofilów i innej maści seks dewiantów; 3. Nie wyeliminował z szeregów kapłaństwa zboczeńców seksualnychData dodania komentarza: 24.04.2025, 21:08Źródło komentarza: Papież Franciszek nie żyje. Świat żegna Ojca Świętego
ReklamaPowiat Lubań
Reklama