Przed kilku tygodniami jeden z mieszkańców sąsiadującego z kontenerem bloku nie wytrzymał i uprzątnął teren, wywiózł do lubańskiego PSZOK-u porozrzucane szmaty, dzięki czemu na kilka dni w miejscu tym zapanował ład i porządek. Niestety już po kilku dniach ubrań zrobiło się jeszcze więcej. Najprawdopodobniej mieszkańcy Lubania sami dokonali tego dzieła, przywieźli kolejną odzież, a śmietnikowi szperacze rozwlekli ubrania tworząc jeszcze większy bałagan.
Sprawdziliśmy jaka jest sytuacja wciąż stojących w Lubaniu pojemników na odzież używaną. Okazuje się, że sprawa nie jest prosta. Pojemniki rozmieszczone na terenie Lubania należą do rożnych firm, które w również różnym stopniu radzą sobie z ich opróżnianiem. Na przykład te przy parkingu na ul. Kopernika (zarządzane przez Polski Czerwony Krzyż) ze zmienną częstotliwością, ale wciąż są opróżniane.
Niestety szczęścia tego nie mają mieszkańcy ul. Robotniczej, bo spółka Global Tex z Nowogrodźca, która odpowiadała za opisywany pojemnik numer telefonu zmieniła ponad dwa lata temu, a ostatnie sprawozdanie finansowe spółka złożyła w 2017 roku. Pojemnik w tym czasie zapewne zmienił właściciela i wciąż jest czyjąś własnością, bo jeszcze w ubiegłym roku był opróżniany. Niestety nowy właściciel, albo o pojemniku zapomniał, albo postanowił pozostać anonimowym, by nikt nie nękał go telefonami dotyczącymi bałaganu wokół kontenera.
Z prawnego punktu widzenia za porządek wokół kontenera odpowiada zarządca terenu. Tu sprawa również jest pogmatwana, jak nam wyjaśnia radny Michał Kraska, który interweniował w tej sprawie – Biedronka twierdzi, że do niej należy sam parking, a kontener stoi na terenie zielonym przyległym do parkingu i od sprawy się odcina.
Sytuacja wydaje się patowa, bowiem nikt do kontenera i terenu się nie przyznaje, a bałagan robiony przez samych mieszkańców z dnia na dzień jest większy.
Jedynym rozsądnym rozwiązaniem wydaje się komisyjne zabezpieczenie kontenera w miejscu, gdzie znajdujące się w nim „skarby” pozostaną bezpieczne. Problem w tym, że będzie musiał tam stać do czasu gdy znajdzie się właściciel, który odbierze kontener i zapłaci stosowaną opłatę za zanieczyszczanie miasta i przechowanie kontenera. Czyli najprawdopodobniej nigdy.
Przy okazji podpowiadamy, że jeżeli płacicie za wywóz nieczystości, ubrania których nie używacie równie dobrze możecie bezpłatnie wywieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych na ul. Bazaltowej w Lubaniu, gdzie przyjmowane tekstylia są przerabiane między innymi na paliwo alternatywne.
Napisz komentarz
Komentarze