Wczoraj zakończył się pierwszy etap rekrutacji do szkół średnich w powiecie lubańskim. Wydział edukacji w Starostwie Powiatowym zdradza, że z różnych przyczyn do szkół pierwszego wyboru nie zostało przyjętych 64 uczniów. W gronie tym są zarówno uczniowie, którzy złożyli dokumenty do klas, które nie zostały utworzone jak i ci, którzy chcą podjąć naukę poza granicami naszego powiatu i system ich po prostu nie widzi.
Nie oznacza to jednak, że w szkołach średnich zabrakło miejsc. Na absolwentów gimnazjów i podstawówek wciąż czeka 98 wolnych miejsc. 57 miejsc dla uczniów po szkole podstawowej i 41 po gimnazjum.
Do wczoraj w trzech lubańskich szkołach średnich utworzono 26 klas pierwszych, jest to o 11 oddziałów więcej niż w roku ubiegłym. Dla uczniów po szkole podstawowej przygotowano 14 oddziałów, uczyć będzie się w nich 365 osób i 12 klas dla gimnazjalistów, do których uczęszczać będzie 332 uczniów.
O przyjęciu do wymarzonej szkoły decydowała ilość zdobytych punktów oraz liczba zaplanowanych miejsc w tworzonych klasach pierwszych. Tylko w ZSP im. Adama Mickiewicza w Lubaniu z powodu zbyt małej ilości punktów do szkoły nie dostało się 25 uczniów. Podobne sytuacje zdarzały się we wszystkich lubańskich szkołach. Na uczniów z najniższą ilością punktów czekają więc szkoły branżowe.
Minimalna ilość punktów z jaką przyjmowano do poszczególnych klas:
liceum – 90 punktów
technikum – 60 punktów
szkoła branżowa – 40 punktów.
Szkołą, która utworzyła najwięcej oddziałów jest ZSP im. A. Mickiewicza. Powstało tam 5 klas pierwszych dla uczniów po gimnazjum i 7 dla uczniów po szkole podstawowej.
W ZSP im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej utworzono 11 oddziałów - 6 dla uczniów kończących gimnazjum i 5 po szkole podstawowej.
Trzy klasy pierwsze powstały w ZSP im. Stefana Drzewieckiego - dwie dla dzieci po podstawówce i jedna dla gimnazjalistów.
Należy brać również pod uwagę fakt, że ostateczne wyniki rekrutacji poznamy dopiero 26 lipca, do tego czasu swoje miejsce w szkołach znaleźć mają wszyscy uczniowie, którzy wczoraj nie dostali się do szkół pierwszego wyboru.
Napisz komentarz
Komentarze