Celem głównym projektu jest podniesienie kompetencji 40 przedszkolaków oraz umożliwienie równego dostępu do wysokiej jakości usług przedszkolnych poprzez utworzenie 40 nowych miejsc w przedszkolu, zakup wyposażenia, realizację dodatkowych zajęć dla dzieci oraz doskonalenie kompetencji zawodowych nauczycieli.
Efekty projektu:
- 40 miejsc wychowania przedszkolnego, które będą funkcjonowały co najmniej 2 lata od daty zakończenia realizacji projektu;
- 15 nauczycieli, którzy nabędą kompetencje po opuszczeniu programu;
- 40 dzieci, które zwiększą szanse edukacyjne oraz wyrównają zdiagnozowane deficyty;
- pomoc psychologiczna i specjalistyczna, która przyczyni się do zmniejszenia deficytów rozwojowych;
- zwiększenie kompetencji rodziców w wyniku realizacji projektu, które pomogą w radzeniu sobie z niepełnosprawnościami dziecka.
Projekt, który jest realizowany od 1 sierpnia i potrwa do 31 lipca 2020 r. stanowi odpowiedź na zdiagnozowane potrzeby. Obecnie sytuacja dzieci w tym z niepełnosprawnością z terenu gminy pokazuje potrzebę prowadzenia zajęć zgodną z celami projektu tj. uruchomienie 40 nowych miejsc w tym dostosowanych do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Dodatkowe zajęcia specjalistyczne mają na celu wyrównanie szans edukacyjnych dzieci z niepełnosprawnościami, poprzez podniesienie jakości świadczonych usług ośrodka wychowania przedszkolnego w wyodrębnionych obszarach. Zabezpiecza to rozwój dzieci na wczesnym etapie edukacji i rozszerza ofertę ośrodka wychowania przedszkolnego o dodatkowe działania dla dzieci z niepełnosprawnościami, co wyrównuje szanse edukacyjne i zdiagnozowane deficyty. Cel główny jest realizowany poprzez cele szczegółowe, które podlegają weryfikacji poprzez wskaźniki. Projekt przyczyni się do harmonijnego zrównoważonego rozwoju tych dzieci, ułatwiając im równy dostęp do edukacji.
W ramach dodatkowych zajęć specjalistycznych zaplanowano przeprowadzenie zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym ze specjalistami z zakresu: psychologii, pedagogiki specjalnej, logopedii, rehabilitacji i innych. Dzieci zostaną objęte dodatkowymi zajęciami rozwijającymi kompetencje kluczowe niezbędne na rynku pracy (tj. porozumiewanie się w językach obcych).
Projekt realizowany jest przez Gminę Lubań na podstawie umowy o dofinansowanie projektu nr: RPDS.10.01.01-02-0020/17 zawartej dnia 28.08.2018 r. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 Nr osi Priorytetowej: 10. Edukacja, Działanie: 10.1 Zapewnienie równego dostępu do wysokiej jakości edukacji przedszkolnej, Poddziałanie: 10.1.1. Zapewnienie równego dostępu do wysokiej jakości edukacji przedszkolnej - konkurs horyzontalny. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Dofinansowanie projektu ze środków Unii Europejskiej to 536 485,00 zł.
Napisz komentarz
Komentarze