Trudne początki
Konieczność modernizacji oczyszczalni ścieków w Gryfowie Śląskim wynikała głównie ze znacznego wyeksploatowania technicznego obiektów i urządzeń oraz braku automatyki pracy przyznaje Olgierd Poniźnik Burmistrz Gryfowa Śląskiego – Od budowy tej oczyszczalni minęło dwadzieścia lat i ta oczyszczalnia nie spełniała już obowiązujących wymogów związanych z doczyszczaniem tego osadu i przepływem tych ścieków, dlatego podjęliśmy decyzję, żeby ją zmodernizować. Potrzeba była przede wszystkim taka, że te urządzenia w większości się zużyły. Również jak w innych dziedzinach także w zakresie oczyszczania ścieków technika poszła do przodu, są już nowe urządzenia zdecydowanie lepsze o lepszych parametrach.
Niektóre silniki, pompy już były u kresu wytrzymałości i ciągle trzeba było je naprawiać. To był ostatni dzwonek, żeby tę inwestycję rozpocząć. Bez podjęcia się tej inwestycji w sposób kompleksowy, bo zmodernizowana została tak część ściekowa jak i część osadowa, to dzisiaj mielibyśmy jak sądzę kłopoty z odpowiednimi parametrami jeżeli chodzi o ścieki. – mówi burmistrz, który tłumaczy, iż priorytetem była sprawa dobrego oczyszczenia ścieków oraz odwodnienia i zagospodarowania osadu.
Olgierd Poniźnik Burmistrz Gryfowa Śląskiego
Jak wszyscy wiemy sieć wodno- kanalizacyjna jest warunkiem zdrowego życia. Jej sprawne funkcjonowanie pozwala na efektywne korzystanie z zasobów wodnych oraz pozytywnie oddziałuje na środowisko zapobiegając wprowadzaniu do ekosystemu szkodliwych substancji, a jakość wód, przede wszystkim tych przeznaczonych do zaopatrzenia ludności, do spożycia, ma istotny wpływ zarówno na zdrowie społeczeństwa, jak i na prawidłowe funkcjonowanie ekosystemów.
Przygotowania do inwestycji rozpoczęły się już kila lat temu. – Zaczęło się od projektu technicznego. To był rok 2015. – wspomina Burmistrz Poniźnik, który dodaje, że pierwsze środki unijne w tym okresie programowania pojawiły się w 2016 roku, na co gryfowski urząd był już przygotowany. Jak podkreśla burmistrz samo sporządzenie wniosku nie było aż tak bardzo skomplikowane. Zdecydowanie trudniejsze, w opinii burmistrza, będzie rozliczenie projektu. Niemniej jak podkreśla Olgierd Poniźnik, podlegli mu urzędnicy mają w tym duże doświadczenie. – Jak patrzę na te zadania unijne, które mamy, to tu zespół projektowy, który realizuje ten wniosek i rozlicza jest faktycznie na bieżąco tak, że tutaj jestem zadowolony z przebiegu tych prac i tego zespołu, który ten temat koordynuje.
Sukces
Wyłącznie w kategorii sukcesu należy rozpatrywać informację o uzyskaniu przez Gminę Gryfów Śląski unijnego dofinansowania na modernizację oczyszczalni ścieków. – Do nas los się uśmiechnął i zdobyliśmy na tę inwestycję sześć i pół miliona złotych. To przy koszcie ogólnym dziewięciu milionów złotych i jeszcze takich dodatkowych kosztach związanych z nadzorem i z projektem to w zasadzie ta inwestycja w całości zamknie się kwotą około dziesięciu milionów złotych. – mówi Olgierd Poniźnik, który przyznaje, iż jest to największa z inwestycji zrealizowanych w Gryfowie Śląskim. – Patrząc na koszty, to inwestycji w granicach 10 mln. złotych nie było, bo żłobek był ok. pięciu, hala sportowa też koło pięciu. To jest faktycznie największy wydatek. – tłumaczy burmistrz.
Zamierzona inwestycja miała na celu polepszenie warunków bytowych mieszkańców i poprawę stanu środowiska naturalnego w gminie. Modernizacja oczyszczalni miała przyczynić się także do uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Gryfów Śląski, osiągnięcia europejskich standardów w zakresie oczyszczania ścieków, poprawy jakości życia mieszkańców, poprawy ich stanu zdrowia a także poprawy stanu środowiska przyrodniczego. Tak też się stało.
Pomogło wsparcie unijne
Na inwestycję Gmina Gryfów Śląski otrzymała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014 – 2020, w wysokości 6,5 miliona złotych. Dzięki temu dofinansowaniu mogła przystąpić do przeprowadzenia procedury przetargowej, w której wyłoniła wykonawcę inwestycji. Najkorzystniejsze oferty na realizację obu części – części osadowej i części ściekowej złożyła zgorzelecka spółka P.R.I. INSBUD, która w 2018 przystąpiła do prac.
Bezpieczeństwo i wysoka jakość
Wymiana wyeksploatowanych urządzeń na urządzenia nowej generacji zmniejszy koszty ich częstych i kosztowych napraw, poprawi bilans energetyczny obiektu oraz pozwoli na oszczędne gospodarowanie energią a rozbudowa i modernizacja ciągu przeróbki osadów ściekowych radykalnie zmniejszy ilość i objętość powstających odpadów. – Będzie teraz większa pewność, że ta instalacja zapewni, iż proces oczyszczania ścieków i spływu ścieków będzie prawidłowy. To taka korzyść namacalna, społeczna. – mówi burmistrz.
O dużych korzyściach dla mieszkańców, jakie niesie z sobą modernizacja oczyszczalni ścieków mówi także Pani Małgorzata Uhornicka, Dyrektor Zakładu Budżetowego Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Gryfowie Śląskim, która jest odpowiedzialna za sprawne funkcjonowanie oczyszczalni. – Myślę, że korzyści będą bardzo ogromne, dlatego, że oczyszczalnia została oddana w `90 latach. Pracowała już ponad 20 lat. Te wszystkie urządzenia, ich czas użyteczności się powoli kończył. Wiele urządzeń było wielokrotnie naprawianych. Na sam koniec – powiem może w takim skrócie – prawie, że reanimowanych po to żeby oczyszczalnia pracowała i pracowała skutecznie. Tak, więc ta modernizacja w czasie której również wymieniono newralgiczne urządzenia daje nam bezpieczeństwo tego, że te ścieki będą oczyszczane i będą wychodziły w takiej jakości jakiej powinny być. – zapewnia pani dyrektor, która z uśmiechem wspomina cały trudny proces modernizacji, bo prace wykonywane były bez przerw i zakłóceń w codziennym działaniu oczyszczalni, co było nie lada wyzwaniem. – Oczyszczanie ścieków musi się odbywać. Proces musi trwać, ścieki muszą być oczyszczone tak jak być powinno, tak, jakie są wymagania i tutaj wielki ukłon w kierunku załogi oczyszczalni ścieków, bo dzięki ich wiedzy i we współpracy z firmą, która robiła modernizację oczyszczalni ścieków było to możliwe.
Małgorzata Uhornicka, Dyrektor Zakładu Budżetowego Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Gryfowie Śląskim
O tym, iż wiekowa oczyszczalnia była już mocno wyeksploatowana i wymagała pilnej modernizacji mówi nam także Tomasz Daniłów, inspektor nadzoru inwestorskiego z ramienia Gminy Gryfów Śląski, który prowadził nadzór nad modernizacją gryfowskiej oczyszczalni ścieków wraz z jej pompownią główną. – Głównym celem było zapewnienie sprawności urządzeń, ponieważ wybudowana oczyszczalnia w 97 roku była już mocno wyeksploatowana. Praktycznie działała na ostatni gwizdek, czyli część urządzeń było reanimowanych w sposób taki żeby funkcjonowały a z tą oczyszczalnią jest związane bezpieczeństwo odbiornika, czyli rzeki Kwisy, Złotników i zbiornika Czocha.
Tomasz Daniłów, inspektor nadzoru inwestorskiego z ramienia Gminy Gryfów Śląski
Po modernizacji gryfowska oczyszczalnia jest jedną z najnowocześniejszych w kraju. – Jest nowoczesną inwestycją spełnia najnowsze normy dla odprowadzenia ścieków, bo to jest kluczowym elementem, czyli zawartość azotu, fosforu i węgla w odprowadzanych ściekach. – przyznaje Tomasz Daniłów.
Inwestycję realizowała zgorzelecka spółka P.R.I „Insbud”, której przedstawiciel Pan Robert Wróblewski zapewnia nas o bardzo dobrej współpracy z gryfowskim urzędem i bardzo dużym zaangażowaniu burmistrza oraz dyrekcji zakładu gospodarki komunalnej.
– Współpraca była wzorowa, dlatego, że w cyklu dwutygodniowym odbywały się rady budowy, na każdej z tych rad budowy był Pan Burmistrz Andrzej Tartak, byli również przedstawiciele zakładu gospodarki komunalnej i wszelkie uzgodnienia, wszelkie tak zwane techniczne sprawy były omawiane na każdym z tych spotkań. Tutaj wyjątkowo ze strony Gminy, ze strony Urzędu, Zakładu Budżetowego Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej widoczne było to zaangażowanie.
Robert Wróblewski – spółka P.R.I „Insbud”
– Roboty związane z modernizacją oczyszczalni ścieków trwały od maja tamtego roku i zakończyliśmy je w sierpniu 2019 roku. – mówi kierownik budowy Pan Sławomir Ławniczak, który w skrócie tłumaczy także, co w tym czasie, w ramach trzech etapów zostało zrobione. – W ramach pierwszej umowy zrealizowane zostały roboty związane z wymianą już wyeksploatowanych urządzeń i armatury. Został wybudowany budynek sitopiaskownika, postawiona została stacja zlewcza. Realizacja drugiej umowy obejmowała remont przepompowni głównej ścieków, gdzie prowadziliśmy tam roboty związane również z wymianą pomp, armatury i wzmocnienia konstrukcji betonowych. Trzecią umową jest rozbudowa część osadowej oczyszczalni ścieków, gdzie postawiliśmy drugi zbiornik OKF, wiatę osadu odwodnionego i wykonaliśmy roboty związane z podłączeniem tych wszystkich urządzeń i instalacji.
kierownik budowy Sławomir Ławniczak
Nowoczesność i ekologia
Modernizacja oczyszczalni ścieków w Gryfowie Śląskim zabezpiecza miasto i jego mieszkańców na wiele lat, o czym zapewnia nas Pan Robert Wróblewski. – Takie projekty z reguły, normowo i ustawowo są planowane na okres dwudziestu lat. Poprzednia realizacja to był 1997 rok i można powiedzieć, że jej trwałość kończyła się w 2017 roku. Projekt powstawał w 2015 roku i obejmuje okres do 2035 roku. Oczywiście w projekcie są zawarte wszelkie tak zwane rozwojowe w przyszłości parametry, czyli zwiększenie ilości mieszkańców, podłączenie kolejnych miejscowości, ulic, również widoczne jest zwiększenie ilości odbieranych ścieków z zakładu, które mogły powstać w rejonie miasta. Oczyszczalnia jest obecnie zmodernizowana w stopniu, w który w najbliższych dwudziestu latach pozwoli w pełnym zakresie obsługiwać zwiększające się ilości ścieków dostarczanych do oczyszczalni. – tłumaczy przedstawiciel wykonawcy, spółki P.R.I. „Insbud”, który przyznaje, iż gryfowska oczyszczalnia po modernizacji jest po pierwsze oczyszczalnią nowoczesną a po drugie ekologiczną. – Wszystkie w zasadzie układy zostały zmodernizowane i są to rozwiązania nowe, które spełniają wszelkie normy.
Czas na kolejne przyłącza
Dla Gminy Gryfów Śląski modernizacja oczyszczalni ścieków to największa inwestycja w ostatnich latach. Dla Burmistrza Poniźnika to kolejny element na drodze do podłączenia do kanalizacji jak największej liczby mieszkańców. – Musimy być systematyczni. Jeżeli chodzi o Gryfów, to idea jest taka, żeby do końca kadencji nie było takich zabudowań na obszarze miasta, żeby nie włączyć ich do kanalizacji. To jest takie założenie, które sobie postawiliśmy na początku kadencji i mam nadzieję, że zostanie to odzwierciedlone w Strategii Gminy i Miasta, ponieważ nasza strategia kończy się do roku 2020. – tłumaczy burmistrz, który dodaje, iż Gmina od kilku już lat podczas inwestycji w drogownictwo systematycznie dokonuje wymian sieci wod-kan. – Wszędzie tam, gdzie modernizujemy drogi to mamy taką zasadę, że wymieniamy także sieć wodociągową i sieć kanalizacyjną. Wszystkie ulice, które do tej pory były robione, odnawiane i modernizowane są z wymienioną siecią. – wyjaśnia Olgierd Poniźnik, który ma także plan na najbliższe lata. – Będziemy zabiegać o środki na trzy ulice, na ulicę Lipową, na ulicę Oldzańską i na ulicę Wojska Polskiego – dodaje burmistrz, który już dziś myśli także o skanalizowaniu kolejnych sołectw.
Gryfów Śląski ma zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków, która zapewni komfort mieszkańcom i bezpieczeństwo środowisku.
Zadanie pn.: „Modernizacja oczyszczalni ścieków w Gryfowie Śląskim” zrealizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Aglomeracji Jeleniogórskiej Oś priorytetowa 4 Środowisko i zasoby działanie 4.2 Gospodarka wodno- ściekowa Poddziałanie 3 – 4.2.3. Gospodarka wodno- ściekowa – ZIT AJ Nr naboru RPDS.04.02.03.IZ.00-02-124/16 – ZIT AJ